Skocz do zawartości

Akwarium kupione wraz z rybkami,pytanie :)


mercix3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

itam, otóż od 2 miesięcy jestem szczęśliwą posiadaczką 120l akwarium, które kupiłam wraz z rybkami, która kompletowała je przez 4 lata. Na początku nie chciałam zmieniać obsady i dałam zaklimatyzować się rybkom w nowym otoczeniu, jednak naszła mnie ochota na zmiany :) .

W akwa są:
3 skalary (3,4,5 cm w pionie)

1 welon (jak na moje oko dość spory ;> )

1 brzanka rekinia (ok 5cm)

4dania

3 kiryski (naprawdę maluchy z nich)

1 kosiarka

2 rybki wielkości neonków,jednak pomarańczowe z czarnymi nakrapieniami, nazwy nie znam.

 

Ryby nie wadzą sobie, nie atakują, nie zjadają i nie gonią :) obsada się nie zmienia. 

Chciałabym dopuścić kilka neonów, 2-3 gupiki, przeźroczkę i 1 paletkę.

 

Dodam, że to moje pierwsze akwarium, ale sądząc po tym, że żadna rybka nie zdechła i wyglądają na zadowolone sądzę, że mają tu dobrze :) Co myślicie o takiej obsadzie? Jakie rybki, wy bardziej doświadczeni radzilibyście dopuścić? jakie rybki kategorycznie odpadają przy aktualnej obsadzie?

 

Pozdrawiam i liczę na pomoc :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wartości czyli pH i twardość wody? zrobię test wieczorem. Temp 25 stopni. Kobieta która miała akwarium przede mną miała tą temp przez cały czas i nic się nie działo. A więc co proponujecie zmienić? Jestem początkująca więc czekam na sugestie. 

 

O, a poprzednia właścicielka zasugerowała, że jedna paletka nie powinna zaszkodzić. Ok, w takim razie co z mniejszymi rybami typu neony?

 

są jeszcze 2 małe glonojady, które wydaje mi się, że nie radzą sobie w 120l .

Edytowane przez mercix3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wartości czyli pH i twardość wody? zrobię test wieczorem. Temp 25 stopni. Kobieta która miała akwarium przede mną miała tą temp przez cały czas i nic się nie działo. A więc co proponujecie zmienić? Jestem początkująca więc czekam na sugestie. 

 

O, a poprzednia właścicielka zasugerowała, że jedna paletka nie powinna zaszkodzić. Ok, w takim razie co z mniejszymi rybami typu neony?

 

są jeszcze 2 małe glonojady, które wydaje mi się, że nie radzą sobie w 120l .

Co do glonojadów masz w akwarium jakiś korzeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wartości czyli pH i twardość wody? zrobię test wieczorem. Temp 25 stopni. Kobieta która miała akwarium przede mną miała tą temp przez cały czas i nic się nie działo. A więc co proponujecie zmienić? Jestem początkująca więc czekam na sugestie. 

 

O, a poprzednia właścicielka zasugerowała, że jedna paletka nie powinna zaszkodzić. Ok, w takim razie co z mniejszymi rybami typu neony?

 

są jeszcze 2 małe glonojady, które wydaje mi się, że nie radzą sobie w 120l .

Wartości wody to nie tylko pH i GH ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium przejęłam wraz z taką obsadą. Liczyłam na porady, co zmienić, co zlikwidować i co ewentualnie mogłabym dodać. Czekam na sugestie, bo jak na razie konkretnej odpowiedzi nie uzyskałam.

 

Nawet jeśli woda powinna stać dłużej, od 2 miesięcy czyli odkąd mam akwa nie ma żadnego ubytku w obsadzie - więc wnioskuję, że to wystarczyło,aby nie zaszkodzić.  co więcej pani która miała je wcześniej wody całkowicie nie wymieniała przez 4 lata, jedyne co to ją podmieniała nie wyciągając ryb z akwa więc od razu były w mieszance wody świeżej nie odstanej z tą z akwa.

 

Mam korzenie, w sumie ciężko dostrzec gdzieś glonojady. Mam dwa, ok 4cm, czy to nie za mało na ten litraż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pani która miała je wcześniej wody całkowicie nie wymieniała przez 4 lata, jedyne co to ją podmieniała nie wyciągając ryb z akwa więc od razu były w mieszance wody świeżej nie odstanej z tą z akwa.
Przynajmniej tyle dobrego. Jeśli masz inną wizję tego zabiegu, to zdecydowanie powinnaś poczytać o prowadzeniu akwarium. W akwarium robimy podmiany wody, nie wymiany.

 

 

 

Mam dwa, ok 4cm, czy to nie za mało na ten litraż?

Źle formułujesz pytanie, powinno brzmieć: czy ten litraż jest odpowiedni dla tych ryb.

"Glonojady" ja sama nazwa wskazuje nie służą do usuwania glonów. Serio, serio. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do formułowania zdań (ew. pytań) od strony gramatycznej w moim przypadku nie pozostawia wiele do życzenia - dusza humanisty. Wygląda na to, że zadałam nieodpowiednie pytanie, a nie źle sformułowane.

Ale nie o to się rozchodzi, zadałam pytanie i nadal czekam na odpowiedź. Temat znajduje się w dziale obsad, a więc tego tyczy się moje pytanie:

co zmienić, co usunąć, co ewentualnie mogłabym dodać. 

 

+ podmiany wykonuje się z wody odstanej czy świeżej? Poprzedniczka używała świeżej.

Edytowane przez mercix3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zacznę od najprostszego, czyli od końca: to zależy jaką masz wodę w kranie. Jeśli niechlorowaną, spełniającą wymagania obsady to może być świeża (wystarczy tylko jej ogrzanie do temperatury zbliżonej do tej w akwarium).

 

Ja nie jestem humanistą (chociaż według definicji Maxa z Sexmisji to jednak jak najbardziej ;)), po prostu chciałem zasugerować Ci błędne rozumowanie. Zbrojnik (bo zapewne je masz na myśli), to też ryba, nie dekoracja w akwarium. I dlatego nie pytaj się ile zbrojników możesz upchnąć w akwarium, tylko czy Twoje akwarium spełnia wymagania do hodowli jakiegokolwiek zbrojnika.

 

Jakbyś podała parametry wody i wymiary akwarium byłoby łatwiej udzielić odpowiedzi w sprawie obsady.

Ale tak na szybko:

- skalary - akwarium za małe na te ryby;

- welon - wybitny brudas, wymaga dla siebie samego całego tego akwarium, wydajnej filtracji i zdecydowanie niższej temperatury;

- brzanka rekinia - te ryby osiągają duże rozmiary, wymagają dużo większych zbiorników;

- kosiarka - jw;

- reszta według wymagań względem parametrów wody i temperatury (i oczywiście identyfikacji gatunków).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

81 dl x 27 szer x 48 wys - takie podała poprzedniczka, nie mam miary pod ręką ;<

 

Chciałabym zmienić obsadę, zostawić albo skalary albo welona. Z własnych obserwacji zdążyłam zauważyć, że welon jest strasznie żywotny, rozrabia i sporo brudzi. Natomiast skalary to całkowite przeciwieństwo. Być może ten szalony welon tak na nie wpływa, ale poprzedniczka twierdzi, że tak było zawsze, welon nadpobudliwy, skalary niemalże flegmatyczne. Wiem, że welony potrzebują chłodniejszej wody, u mnie jest 25 st, i welon wydaje się bardziej zadowolony z warunków niż skalary. 

 

Z obecnej obsady chciałabym zostawić w akwa:

- skalary / welon ( jeśli welon chciałabym dokupić drugiego - pięknie się prezentują)

- kiryski

- zbrojniki

- dania

 

Kosiarka i brzanka kompletnie mi tu nie pasują, pod względem estetycznym (ehh,kobiety...) Wtedy chciałabym dopuścić neony i gupiki. Paletki ktoś wyżej już obsadził choć nie mogę się nasycić się ich urodą. Może teraz po sprecyzowaniu co chciałabym zostawić będzie łatwiej mi pomóc  :razz:

 

+ jak się właśnie okazało moja "brzanka" rekinia to sum rekini. Kompletnie nie pasuje mi ta obsada...

Edytowane przez mercix3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

81 dl x 27 szer x 48 wys - takie podała poprzedniczka, nie mam miary pod ręką ;<

 

Chciałabym zmienić obsadę, zostawić albo skalary albo welona. Z własnych obserwacji zdążyłam zauważyć, że welon jest strasznie żywotny, rozrabia i sporo brudzi. Natomiast skalary to całkowite przeciwieństwo. Być może ten szalony welon tak na nie wpływa, ale poprzedniczka twierdzi, że tak było zawsze, welon nadpobudliwy, skalary niemalże flegmatyczne. Wiem, że welony potrzebują chłodniejszej wody, u mnie jest 25 st, i welon wydaje się bardziej zadowolony z warunków niż skalary.

 

Z obecnej obsady chciałabym zostawić w akwa:

- skalary / welon ( jeśli welon chciałabym dokupić drugiego - pięknie się prezentują)

- kiryski

- zbrojniki

- dania

 

Kosiarka i brzanka kompletnie mi tu nie pasują, pod względem estetycznym (ehh,kobiety...) Wtedy chciałabym dopuścić neony i gupiki. Paletki ktoś wyżej już obsadził choć nie mogę się nasycić się ich urodą. Może teraz po sprecyzowaniu co chciałabym zostawić będzie łatwiej mi pomóc :razz:

 

+ jak się właśnie okazało moja "brzanka" rekinia to sum rekini. Kompletnie nie pasuje mi ta obsada...

Przecież już ci mówiliśmy że skalary potrzebują większego akwa!!

Sum rekini w 120l ... ( bez komentarza )

 

Nie edytujemy komentarzy jeśli ktoś już na nie odpowiedział ;) Błędy się zdarzają wszystkim, uczymy się przez całe życie ;) Zaproponowałeś kiryski i danio, a ja na to odpowiedziałem :) Krzysiek1702

Edytowane przez Krzysiek1702
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz być akwarystką czy tylko mieć akwarium?

 

 

 

 

Akwa było kupione z taką obsadą.

 

No to uporządkuj tak jak radzą Ci użytkownicy.

 

 

 

Ale tak na szybko:

- skalary - akwarium za małe na te ryby;

- welon - wybitny brudas, wymaga dla siebie samego całego tego akwarium, wydajnej filtracji i zdecydowanie niższej temperatury; - brzanka rekinia - te ryby osiągają duże rozmiary, wymagają dużo większych zbiorników;

- kosiarka - jw;

- reszta według wymagań względem parametrów wody i temperatury (i oczywiście identyfikacji gatunków).

 

Masz powiedziane na jakie ryby nie masz u siebie warunków,a cały czas się przy nich upierasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarzucacie mi złą obsadę, której ja nie kompletowałam. Więc po to temat był założony abyście doradzili mi jak ją uporządkować, a moim celem było uzyskanie informacji co zmieniać. 

 

Pytanie poboczne: piszecie rybki te,te i te oddać. Oddajecie je do zoologicznego czy możne znajomym? Strasznie mnie to nurtuje, a nie mam 5 km do zoologa żeby pójść zapytać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...