Skocz do zawartości

250L Afryka Zachodnia +


szanctom
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

planuję obsadę dla akwarium 250 l, myślałem o następującym zestawieniu:

 

Barwniak Czerwonobrzuchy (1+1)

świecik kongijski (12)

Proporczykowiec z Kap Lopez (1+3)

Otosek Przyujściowy (7) [wiem, wiem: nie ten kontynent]

 

Bardzo proszę o poradę - czy te gatunki będą żyły w zgodzie? Czy liczba ryb będzie odpowiednia dla mojego litrażu?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)

T.

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez parametrów wody nie da się dobrać odpowiedniej obsady. Podaj parametry, a na pewno ktoś coś fajnego doradzi do tego litrażu :)

Wymaganiami względem wody ta obsada pasuje do siebie. Zauważ, że nie proszę o dobór obsady do parametrów! Chodzi mi wyłącznie o interakce między tymi gatunkami oraz o zbalansowanie ilości świecików.

 

Dla ciekawskich: żona zarządała ozdobnego akwarium do salonu - co mnie cieszy :) - jednak koniecznie ze świecikami, a to mnie trochę martwi, bo nigdy ich nie hodowałem a informacje, jak już napisałem, są mocno rozbieżne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wymaganiami względem wody ta obsada pasuje do siebie. Zauważ, że nie proszę o dobór obsady do parametrów!

Rozumiem, że chodzi Ci o to czy ryby się ze sobą zgodzą i będzie ok ale jednak nie znając parametrów nie wiemy czy będzie im dobrze. Nie napisałeś również w pierwszym poście, że jesteś w stanie zapewnić im odpowiednie parametry. Dlatego zapytałem :)

Otoski chyba wolą lekko chłodniejszą wodę niż reszta obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za linka :) Właśnie takie dane (lub niewiele od nich odbiegające) można znaleźć w kilku miejscach. Szkopuł w tym, że zasłyszałem również opinie (z trzeciej ręki niestety), że w rzeczywistości rybki te dorastają do znacznie większych rozmiarów. Jeżeli miałyby się okazać np. dwa razy większe, to już by był pewnien problem... Bardzo zależałoby mi na informacji "miałem te ryby w ilości x w akwarium o pojemności y - dorosły do rozmialu z cm"... Może ktoś z Was miał te ryby wsojej bańce? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link, który podał Ci splend został opracowany na podstawie doświadeczeń i zweryfikowany przez grono znających się na rzeczy akwarystów więc myślę, że informacje tam zawarte czyli : Samiec do 8 cm, samica do 6 cm są jak najbardziej wiarygodne. Opinii z trzeciej ręki lepiej słuchać z przymróżeniem oka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym być upierdliwy, ale np. w ZOO w Zamościu najwyraźniej rosną większe: http://www.zoo.zamosc.pl/page/114/swiecik-kongolanski.html:mrgreen:

Nie podważam niczyjej fachowości, ale często opracowania tworzy się na podstawie innych opracowań i tak można łatwo powielić pewne nieścisłości...

Stąd moje poszukiwania osoby, która miała te ryby u siebie w warunkach domowych... Jeśli jest tu taka to - błagam - odezwij się :);)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasopismach akwarystycznych można znaleźć artykuły hodowców tychże ryb. W jednym z takich artykułów autor pisze że świecik kongolański w warunkach akwariowych osiągają 6 - 8 cm. Dodaje jednak ze można spotkać i ryby dorastające do 12 cm z tym że zaznacza przy tym że ryby te pochodzą na ogół z odłowu.

 

Ja dodam od siebie że z takimi przypadkami gdzie ryby hodowlane osiągają mniejsze rozmiary niż ich " dzicy ' krewniacy, można się spotkać często w akwariach.

 

Dodam jeszcze że przeglądając i inne artykuły hodowców tych ryb wielkość tego gatunku była podawana w granicach 6 - 8 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można spotkać i ryby dorastające do 12 cm z tym że zaznacza przy tym że ryby te pochodzą na ogół z odłowu

 

Dziękuję za informację, to faktycznie może wyjaśniać plotki o wielkich świecikach :)

Jeśli ktoś jeszcze może podrzucić jeszcz jakąś poradę odnoście tego gatunku to będę wdzięczny :)

 

Pozdrawiam

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...