Jump to content

Wychudzony i nienaturalnie pływający Bystrzyk Ozdobny

mrkojiro
 Share

Recommended Posts

Witam. Jakieś 2 tygodnie temu kupiłem 8 Bystrzyków Ozdobnych. Jeden był bardziej chudy od pozostałych, taki nieco wybiedzony. Dziś jest chudy totalnie, brzuszek niemal wklęsły. Pływa w miejscu, schowany w roślinkach, nie przyjmuje pokarmu z resztą obsady. Czasami przypływa do przedniej szyby i stara się być częścią stada, ale jak spada pokarm to nie walczy o niego, jakby był mu obojętny. Dzisiaj zauważyłem też, że próbując płynąć szybciej zaczął robić "bączki", ale to tylko jednorazowy wybryk. Wyglądało to przedziwnie ale widać, że jeszcze ma sporo energii w sobie. Tak czy inaczej wygląda bardzo biednie i nie wiem co z nim zrobić. Kolory płetw ma w porządku ale ogólnie jest bledszy od reszty. Jest najmniejszy z obsady. 

NO3: 20

NO2: 0

GH: 9

KH: 8

PH: 7,3 (trochę za wysokie, spróbuję jakoś zbić)

Obsada:

Otosek x4

Bojownik Syjamski x1

Kirysek Spiżowy x5

Bystrzyk Ozdobny x8

Posiadam bimbrownię CO2, z nawozów dodaję tylko potas co 2 dni 1ml. Akwarium 54-litrowe. Oświetlenie 15W z odbłyśnikiem 10 godzin na dobę. Podłoże to piasek kwarcowy. Poza tym z ozdób mam kokosa i 3 małe korzenie grabowe. Mam też 2 kamienie ale zdały test octowy. Temperatura 25-26 stopni.

post-21668-0-96230600-1425896230_thumb.jpg

Edited by mrkojiro

Z tych objawów co piszesz to mi pasuje ichtiosporidioza (ichtiofonoza) lub o podobnych objawach mykobakterioza.

Obie nieuleczalne niestety. Chora ryba do uśpienia, a pozostałe do intensywnej obserwacji, bo ryzyko zarażenia pozostałych spore.

Jeśli już w sklepie którakolwiek z ryb jest podejrzana (tutaj: wychudzenie), nie należy jej kupować, ani innych ryb z tego akwarium. Chyba, że masz zbiornik kwarantannowy i świadomie nastawiasz się na leczenie ryb.