Jump to content

Miedzik obrzeżony (Hasemania nana)


maziama
 Share

Recommended Posts

Miedzik obrzeżony (Hasemania nana)

 

35aca42e827a4babgen.jpg

samiec

 

 

ee3678de02fcd3b9gen.jpg

samica

 

 

Rodzina: kąsaczowate (Characidae)

 

Występowanie: Ameryka południowa – Brazylia

Występują w potokach i dopływach rzek, zarówno w białych jak i czarnych wodach.

Długość: do 5 cm.

Dymorfizm płciowy: Samce smuklejsze, bardziej kolorowe. Charakterystyczne miedziano-pomarańczowe ubarwienie, bardzo intensywne zwłaszcza u dominujących samców i w okresie tarła. Samiczki pełniejsze i grubsze w partiach brzusznych. W kolorystyce dominuje barwa srebrna, właściwie brak koloru miedzianego (plamki u nasady ogona również są bardziej kremowo-białe niż pomarańczowe)

 

Usposobienie: Bardzo energiczna i szybka w ruchach rybka, zwłaszcza w okresie tarła, gdy nawet całe stado potrafi brać udział w gonitwach po akwarium. Jest nieco płochliwa, nawet w dużej grupie. Ale zarazem ciekawska i wszędobylska. Ryba typowo stadna, ławicowa. Zaleca się trzymanie co najmniej 8-10 osobników, a najlepiej więcej. 

Nadaje się do akwarium towarzyskiego z rybami o podobnej wielkości i usposobieniu. Nie zaleca się trzymania ich z dużo większymi gatunkami.

Akwarium: Ze względu na zamiłowanie do gonitw, akwarium dla stada 10 sztuk powinno mieć długość przynajmniej 100 cm.

W środowisku naturalnym miedziki zamieszkują wody z ubogą roślinnością, piaszczystym dnem i dużą ilością naturalnych korzeni i liści. Jednak - co ciekawe - w akwariach, bardzo dobrze się czują przy gęsto zarośniętym zbiorniku, gdyż roślinność taka świetnie spełnia funkcję jako naturalna kryjówka. Przytłumione światło dobrze odzwierciedla warunki naturalne i pozwala rybom na lepsze ukazanie swoich barw. Uwielbiają gonitwy dookoła jakichś elementów dekoracji, dlatego wskazane są wysoko rozmieszczone korzenie, lub ewentualnie skały.

Temperatura 24-26*C

Ph 6,0-7,5

Twardość 5-20*d

Rozmnażanie: Miedziki chętnie przystępują do tarła, nawet w akwarium ogólnym. Stymulująco działa na nie podmiana wody na świeżą i podniesienie temperatury do 27-28*C. Jednak w celu uzyskania dobrych wyników w wylęgu lepiej jest rozmnażać w osobnym zbiorniku, z przytłumionym światłem, drobną roślinnością (np. mchy) i ewentualnie rusztem ikrowym, dla ochrony jajeczek przed zjedzeniem. Do tarła wybieramy najdorodniejszą parę – najgrubszą samicę i najintensywniej ubarwionego samca. Ikra i larwy są wrażliwe na światło, dlatego akwarium powinno być oświetlone najsłabiej jak to możliwe. Maluszki wykluwają się w ciągu 24-36 godzin, po następnych 3-4 dniach zaczynają swobodnie pływać. Początkowo karmimy pierwotniakami, następnie drobniutkim żywym pokarmem (np. larwy solowca) lub suchym pyłem dla narybku.

Pokarm: Chętnie zjada wszelki pokarm zarówno suchy jak i mrożony lub żywy. Ważne żeby był w miarę rozdrobniony, ze względu na mały pyszczek. Dodatek w diecie żywego lub mrożonego pokarmu intensyfikuje barwy miedzików.

Ciekawostka:

Miedzik obrzeżony jest jednym z nielicznych przedstawicieli kąsaczowatych, który nie posiada płetwy tłuszczowej.

Ciekawym zachowaniem może być szczególne upodobanie do urządzania efektownych gonitw po całym akwarium, konkretnie w porze wieczornej, na 2-3 godziny przed zgaszeniem światła.

 

Opracowanie: maziama

Autor zdjęć: maziama

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...