Skocz do zawartości

Czy kupić makro i mikroelementy?


sambi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wczoraj zrobiłem restart w akwarium. Dałem podłoże piasek, a pod roślinki kulki gliniano torfowe i pod niektóre po 1/4tabletki. Roślinki to : nurzaniec, nawódka(chyba wielonasienna) oraz heteranthera.

Akwarium 126l, oświetlenie 2x18W, święcę narazie po ok. 6godz.

Testów niestety nie mam.

Chciałbym, żeby roślinki ładnie rosły. Mam EasyCarbo, potas, żelazo, ale jeszcze nie dawałem nic.

Czy jest sens przy tym oświetleniu kupic mikro i makroelementy?

Czy one coś dadzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym oświetleniu i tej ilości roślin raczej nie ma sensu niczego podawać. 

Nawozimy dopiero po przekroczeniu 0.5W/L

Pytanie jeszcze jak gęsto te roślinki masz? 

I jaką planujesz obsadę, bo jak skromną, to może wypadałoby jakieś niewielkie ilości makro podawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinki są dosyć gęsto, ale tylko tył i boki obsadzone, bo są to wysokie rośliny(na 3 plan). Jeszcze dojdzie Żabienica, Rogatek, anubias, microzorium, zwartka, moczarka.

Planuję: harem p.kakadu (1+2-3) + ... pewnie jakieś kiryski z 6szt i jakieś ławicowe, może neonki Innesa.

A poradzą sobie te roślinki tak bez nawożenia?

Edytowane przez sambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nawozimy dopiero po przekroczeniu 0.5W/L

Nawozimy, jeśli wystąpią braki, a nie jak przekroczymy oświetlenie 0,5w/l ;) .

 

 

Mam EasyCarbo, potas

Podawaj, rośliny po restarcie potrzebują tych pierwiastków do odbudowy systemu korzeniowego. Resztę, jak stwierdzisz niedobory.

Poczytaj : http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki andy.

Od jutra dodam EC oraz potas.

Czyli wg. Ciebie ma sens zakup mikro i makro?

Nie wiem czy można dodawać linki z allegro, ale proszę o pomoc, który zestaw lepszy? Może ktoś już zamawiał u tych allegrowiczów:

Zestaw pierwszy: http://allegro.pl/zestaw-makro-mikro-potas-co2-i5038722288.html

 

Zestaw drugi: http://allegro.pl/zestaw-potrzebnych-nawozow-do-akwarium-2025ml-i5083992498.html

 

I czy ewentualna wysyłka(pogoda;temperatura) nie wpłynie na jakość nawozów.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup suche sole osobno, rozrobisz pod swoje akwarium, a za 35 zł zapas starczy ci na rok. Niektóre mam jeszcze z pierwszego zakupu jakieś 2 lata temu, a nawoziłem mocno. Na forum masz dokładnie wszystko opisane i zawsze ktoś może sprawdzić wyliczenia.

Jeżeli mimo to chcesz przepłacać za gotowce, to raczej pierwszy zestaw, mimo że nie ma podanych stężeń. W jednym i drugim nie wiadomo co jest w nawozie, jakie ma proporcje składników. Nie mówiąc już o możliwości korekty nawożenia. A to jest pewne,że taka konieczność wystąpi, ponieważ nie ma dwóch identycznych zbiorników.

Edytowane przez sevek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Nie chcę przepłacać, ale nie bardzo bym sobie dał rady wymieszać w odpowiednich proporcjach te sole.

Pewnie wezmę pierwszy zestaw. Myślę, że lepiej dodawać do wody te nawozy niż nic. Oczywiście z głową.

Aha i jak z tą wysyłką?, pewnie nie ma to wpływu na poźniejszą jakość nawozu, ale wolę się upewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wezmę pierwszy zestaw.

I wybrałeś z tych dwóch najgorszy, pomimo że w drugim nawet nie jest opisane co zawiera makro. :)

Dlaczego najgorszy bo jest w nim i magnez i fosfor, które ze sobą reagują i zachodzą w rakcję, więc jednego jest dużo mniej a drugiego nie ma wcale. :)

Żaden tych dwóch nie jest dobrym nawozem, ale to Twoje akwarium i Twoje pieniądze. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Więc może się na to zdecycuję :)

Jakie kupić sole, dokładnie jakie pierwiastki?

Tylko jest kilka problemów, a mianowicie nie mam nawet wagi, nie mam wody RO.

Myślę, że może teraz kupie ten pierwszy zestaw, i w tym czasie kupię te sole i będę sam mieszał.

 

ps. A jeżeli sam będę mieszał to nie zajdzie reakcja między magnezem a fosforem?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakie kupić sole, dokładnie jakie pierwiastki? Tylko jest kilka problemów, a mianowicie nie mam nawet wagi, nie mam wody RO.

 

 

ps. A jeżeli sam będę mieszał to nie zajdzie reakcja między magnezem a fosforem?

Gdybyś przeczytał temat o rozrabianiu "kalkulator Zulixa" to myślę, że spokojnie znalazł byś odpowiedzi na Swoje pytania.

Powodzenia i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Nie chcę zakładać nowego tematu, więc jeszcze tutaj napiszę. 

A mianowicie nawiedziły mnie glony, mimo, że świecę ok. 6godz. Są to chyba nitki i okrzemki, ale nie jestem pewny. Jak sobie z nimi poradzić? 

Zwiększyłem dawkę Easy Carbo, dodaję również potas. 

A druga sprawa to jest to, że kończy mi się EC i chcę zakupić nowe. 

Czy odpowiednie będzie to Easy Carbo? 

http://www.allegromat.pl/aukcja171860

 

Tam jest jakieś opakownie zastępcze/uzupełniające i nie wiem o co chodzi. Czy to jest oryginalne Easy Life? 

Oraz potas, czy ten będzie odpowiedni? 

http://www.allegromat.pl/aukcja171859

 

 

pozdrawiam

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to chyba nitki i okrzemki, ale nie jestem pewny. Jak sobie z nimi poradzić?

Chyba?

Ani żadnego zdjęcia, ani opisu akwarium, z tego "chyba" nikt Ci nie wyczaruje co się nie tak dzieje u Ciebie w akwarium, że rośliny nie rosną.

 

Czy odpowiednie będzie to Easy Carbo?

Carbo to carbo.

 

 

Tam jest jakieś opakownie zastępcze/uzupełniające i nie wiem o co chodzi. Czy to jest oryginalne Easy Life?

Bo jest to 2 L butla i jest nieporęczna. Jeżeli wierzyć sprzedawcy to oryginalne.

 

Co do potasu, będzie on odpowiedni, nie chcesz kupić soli i sam sobie namieszać? Wyjdzie Cię dużo taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym, bo dużo taniej.

Ale ja tylko EC i potas będę podawał, bo reszta podobno wystarczy z kulek i podmienianej wody.

Jeżeli chodzi o potas to K2SO4 może być? Gdzie to można kupić? Bo na necie kosztuje ok. 2 zł a przesyłka 3 razy więcej.

Odnośnie tej 2 l butli to fakt jest nieporęczna, ale ma ten sprzedawca mniejsze i tez jest to napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale ja tylko EC i potas będę podawał, bo reszta podobno wystarczy z kulek i podmienianej wody.

Tak, oczywiście.... Jak ma się glony to ma się braki, a Ty nawet podstawowych testów nie masz.

 

 

 

Jeżeli chodzi o potas to K2SO4 może być? Gdzie to można kupić? Bo na necie kosztuje ok. 2 zł a przesyłka 3 razy więcej.

Tak to K2SO4, ale to nie jest koszt 28 zł a starcza na o wiele dłużej. Myślisz że ten potas co chciałeś kupić za darmo by Ci wysłali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...