Skocz do zawartości

Nawożenie solami. Co i jak?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie. Jak dawkować takie nawozy (Tzn. czy trzymać się podanych wartości, czy można trochę więcej dać, i obserwować zachowanie roślin? ):

http://www.akwarium-net.pl/naw%C4%82%C5%82z-aqua-makro-mikro-proszek-p-490.html

http://www.akwarium-net.pl/makro-mikro-p-804.html

 

I czy jest pomiędzy nimi jakaś różnica?

Jak zacząć przygodę z takim czymś?

Dodam że nawożę już solami, które kupiłem od kolegi akwarysty, i rośliny rosną pięknie, glonów nie ma w ogóle.

 

Dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te produkty to nie to samo (tylko jedno rozpuszczone a drugie nie) pomijając dodatki w formie węgla/kulek itp?

 

Używam innych nawozów:

Ja daję mieszankę Mikro 2x w tygodniu.

Nie lubię mieszanek Makro... potas, azotany i fosforany mam osobno.

Azotanów nie daję wcale bo są w zbiorniku od zawsze, podaję fosforany oraz potas i jest super. Gdybym dawał kompleks to azotany byłyby zbyt wysokie.

 

Jest na forum kalkulator gdzie wpisujesz stężenie soli jakie masz itd i ładnie wylicza wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy te produkty to nie to samo (tylko jedno rozpuszczone a drugie nie)

Nie, w drugim linku (rozpuszczone) są pomieszane razem fosfor z magnezem co finalnie daje brak jednego z pierwiastków w wodzie i zaniżenie poziomu drugiego. Więc rozrabiający nie wiedział co robi - czytaj : czysty biznes.

 

 

 

Azotanów nie daję wcale bo są w zbiorniku od zawsze, podaję fosforany oraz potas i jest super. Gdybym dawał kompleks to azotany byłyby zbyt wysokie.

Dlatego nigdy nie polecam makro mieszanych razem , tylko wszystkie pierwiastki osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... Wiecie co? Ja się chyba poddam, i zostanę przy nawozach z Aqua Art'u. Dla mnie te wszystkie obliczenia, itd. to jedna wielka czarna magia...

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/37183-obliczenia-soli-kalkulator-zulixa/

 

Czytałem ten temat, ale nic z tego nie rozumiem. Np. Skąd mam wiedzieć ile chcę mieś potasu w mg/l tygodniowo w akwarium??

 

Jak wpisałem objętość mojego akwarium, i tego ile ml chcę nawozu dawać dziennie, to wyszły mi ilości soli (w gramach) ile muszę rozpuścić w 500ml wody tak?

 

 

bez tytułu.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co zmieniałeś "4" na 2 ml, chcesz pchać się w problemy?

 

 

 

Skąd mam wiedzieć ile chcę mieś potasu w mg/l tygodniowo w akwarium?

Nie wiesz zostaw tak jak jest w kalkulatorze 15 mg/L. A wiadomo to z tego, że mają być spełnione stosunki:

N : P :Mg:K

10:1: 3 :15

 

 

 

Jak wpisałem objętość mojego akwarium, i tego ile ml chcę nawozu dawać dziennie, to wyszły mi ilości soli (w gramach) ile muszę rozpuścić w 500ml wody tak?

 

 

 

Przygotowanie roztworów makro: Do każdej butelki ( 500 ml ) wlewamy około 400 ml wody (destylowana lub demineralizowana).

1 butelka K2SO4 (podpisujemy markerem czy innym sposobem) i do wlanej poprzednio 400 ml wody wsypujemy 20,1 g (nr. 6 na rys.) K2SO4. Dolewamy resztę wody, żeby w butelce było równo 500 ml.

2 butelka KNO3 (podpisujemy markerem czy innym sposobem) i do wlanej poprzednio 400 ml wody wsypujemy 13 g (nr. 7 na rys.) KNO3. Dolewamy resztę wody, żeby w butelce było równo 500 ml. Tak samo postępujemy z butelką

3 i 4. Czyli numerami 8 i 9.

 

Na prawdę jest to tak niezrozumiale napisane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem, bo było napisane u Ciebie w poradniku że:

 

"4. Wpisujemy ilość naszej jedno razowej, dziennej dawki. Moim zdaniem im większa tym mamy większą możliwość korekt jak i małą granicę błędu jak się pomylimy przy dawkowaniu i wlejemy np o 1 ml roztworu za dużo."

 

I zmieniłem żeby mieć tego nawozu na dłużej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem im większa tym mamy większą możliwość korekt jak i małą granicę błędu jak się pomylimy przy dawkowaniu

 

 

 

I zmieniłem żeby mieć tego nawozu na dłużej :P

No więc totalnie nie zrozumiałeś o co mi w tym zdaniu chodziło.

Suche sole Ci się nie popsują, nikt Ci ich nie zabierze, więc po co na dłużej?

Ciekwe co przy 2 ml zrobisz jak będziesz musiał ograniczyć dawkowanie danego pierwiastka o 75%, będziesz umiał idealnie odmierzyc 0,5 ml?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popsują się? No co Ty gadasz... Czytałem, że jak są już rozrobione to się mogą zepsuć, ale suche sole?

Przepraszam, zapomniałem to "nie" (już dopisałem), ale dobrze że czytasz dokładnie co się pisze. ;)

 

Okej, dzienną dawkę dam 10ml.

Dobrze, teraz będziesz miał lepsząkontrolę nad pierwiastkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, zapomniałem to "nie" (już dopisałęm), ale dobrze że czytasz dokłądnie co się pisze. ;)

 

Czytam, czytam, bo nie chcę mieć problemów z akwarium ;-)

 

Dobra, czyli małe podsumowanie:

Dawkowanie: 10ml codziennie.

Odpowiednią ilość nawozów rozpuszczoną w 500ml wody destylowanej.

Rozpuścić: Azot, fosfor, potas, magnez.

 

Okej. A co z mikro? Mogę zastosować te gotowe co podałem na początku?

Edytowane przez Moje Akwarium ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...