Skocz do zawartości

Bio filtr


Brevis14
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak wiecie biologiczna filtracja jest ważna ale nie wszyscy mają filtry umożliwiające to więc wpadłem na pomysł aby zrobić do zwykłego filtra mały kubełek np. po karmie w dużym pudełku. Kubełek by miał otwór doprowadzający w wieczku i odprowadzający na dole bocznej ścianki (wszystko musi być szczelne). Z filtra szedł by wężyk do kubełka a z kubełka do akwa.

Można by umieścić w nim np. bio kulki albo używać go do filtracji przez torf bądź usuwania środków chemicznych z akwa węglem aktywowanym. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałam o czymś podobnym tu na forum jakiś czas temu

do filtra typu fan lub podobnego do otworu z filtra dopasowuje się rurkę i prowadzi się do butelki po coli, przymocowanej do szyby /ciemnej/ wypełnionej wkładem do filtra biologicznego i butelka powinna być po nakłuwana, wszystko jest w akwarium

sama tego nie stosowałam, może chodzi o coś takiego?

lub popatrz tu

viewtopic.php?f=40&t=5745

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem takie projekty są skazane na niepowodzenia Albo coś wygląda jak kupa sieci albo traci szczelność .. Ciężko wykonać coś tak estetycznie jak producenci rynkowi. Do tego koszt gotowych rozwiązań wcale nie jest wielki .

Do tego nawet zwykła gąbka pełni rolę tak biologiczną jak mechaniczną . Nie wspomnę o Kaskadach gdzie jest troszkę miejsca na zastosowanie rożnych wkładów.

Rewelacją jest Kubełek który niby to pełni funkcje Biologiczną ,ale kto ma to wie ze doskonale usuwa wszelkie zabrudzenia z wody a wiec i filtruje mechanicznie .

Sump z założenia tez ma pełnić role filtra biologicznego, ale przy odpowiednim ustawieniu wkładów mamy doskonałą filtracje mechaniczną.

U siebie rozwiązałem to tak ze w pierwszej komorze filtra której pojemność to 70l dałem (całość filtra 240l ) keramzyt budowlany - porowate kulki (odpowiednik biobali ) Keramzyt ten jest tzw. złożem zraszanym . Doskonałe środowisko dla Bakterii

Dzięki sporej wielkości kulek keramzytu woda przelatuje przez niego razem z brudem a dopiero w dalszych komorach dzięki wkładom z włókniny oczyszcza się mechanicznie z zanieczyszczeń.

Tak czy tak we wszystkich rozwiązaniach występują dwie filtracje ( w mniejszym bądź większym stopniu ) .

Oczywiście można rozbudować te rozwiązania jeśli wydaje nam się ze np. biologia jest za słaba, ale myślę ze to skrajne przypadki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mój kubeł otwieram raz na 2-3 miesiące

z tego co zauważyłem syf jest niemalże równo rozłożony na całej wysokości wkładów

zastanawiałem się kiedyś nad zamontowaniem jakie drugiego filtra tylko na biologie ale przecież on i tak się zaraz zasyfi szitem i będe miał dwa filtry mieszane -> czy wogóle przy zwykłym akwa gdzie jest dużo ryb, dużo roślin możliwe jest zrobienie filtu stricte biologicznego??

kiedyś mi znajomy powiedział że on ma tylko na biologi jedek kubełek i go nie otwierał od ponad roku!! woda w akwa -> kryształ .

 

Powiedział: "sie dba, sie ma"

;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze da sie zrobic filyt tylko na biologie ale To wymaga zastosowania Pre filtra

Ja mam tak podłączoną Hydroponike . Woda najpierw jest przefiltrowana w Sumpie a potem dopiero pompą do Hydro ....... To samo można zrobić z biologią

Na wylot np. kubełka robisz biologie z pcv wypełnionego Keramzytem lub biobalami Nie zamuli się bo woda która tam będzie trafiać będzie czysta ...... Proste konstrukcje a tak umilają życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Czytam , analizuje i odpowiadam.Więc na początek mechaniczny a potem biologia.Z mech. zawsze coś się wydostanie więc i tak biologiczny będziesz musiał okresowo czyścić!!Wiadomo,że im rzadziej tym lepiej . Ale niestety będzie to nieuniknione . No chyba że masz taka filtracje mechaniczna że nic się z niej nie wydostanie w raczej wątpię . Moc ci troszkę przytka w zależności od zabrudzenia filtra mechanicznego ,ale to nie problem wyczyścić dwa pierwsze wkłady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej chodzi mi o że pierwszy filtr (fizyka) będzie miał spadek mocy spowodowany tym że na jego wylocie będzie filtr bio. skoro do wylotu będzie podłączone jeszcze jedno złoże(które nie było przewidziane przez producenta) to czy nie osłabi to całego systemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nad czym tu się rozwodzić jedno i drugie rozwiązanie równie dobre . Dlatego jest tyle metod filtracji bo żadna nie jest idealna :P

W swoim akwarium jak pisałem mam dwa rozwiązania

1. :arrow: Biologia przed mechanicznym .

Pierwsza komora -Biologia . Gruby keramzyt budowlany z którego raczej zanieczyszczenia są wypłukiwane przez prąd wody . Ale żeby ograniczyć ilość osadów które mogły by tam zalegać Keramzyt jest przykryty cienką warstwą watoliny ( prefiltr) . Do tego aby woda równomiernie była rozprowadzona , na watolinie leży plexa z dziurami na całej powierzchni tak aby keramzyt był jakby zraszany prysznicem ( złoże zraszane) Woda która przez takie złoże przepływa swobodnie trafia dopiero na kilka komór z watoliną gdzie filtruje się Mechanicznie .

2. :arrow: Mechaniczny przed Biologią

Woda która przeszła przez komory z watoliną ( oczyszczona mechanicznie ) jest pompowana do Hydroponiki Tam trafia na watolinę (pre filtr) Hydro jest wypełnione keramzytem jako podłoże dla kwiatów. Przepływając przez hydroponikę ( 270cm dł.) woda jest pozbawiana szkodliwych związków przez to ze wykorzystują je rośliny doniczkowe a dodatkowo to kolejne złoże zraszane i siedlisko dla bakterii nitryfikacyjnych

:arrow: Jak widzicie pojemność wkładów jest ogromna sump ma pojemność 250 l a hydroponika jakieś 80l . Wszystko to wypełnione wkładami utrudniającymi przepływ wody . A mimo to wszystko jest napędzane jedna pompą o wydajności 3500 l /h . Nie widzę aby były jakieś straty na wydajności . Jeśli takie są to są to procentowo nie wielkie wartości .

:idea: Każde rozwiązanie wymaga czyszczenia co jakiś czas I dlatego stosuję pre filtry które ogranicza moja ingerencje do tego aby właśnie czyścić częściej te pre filtry .

Co jest łatwiej :?: Wyciągać 80 l Keramzytu z komory sumpa czy podnieść plexę i wymienić lub wypłukać kawałek watoliny :?: Odpowiedz jest oczywista . Tak czy tak kiedyś będę musiał to zrobić, ale to kiedyś nie za miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...