Skocz do zawartości

Dostosowanie parametrów wody dla pyszczaków.


Koxxiarsky
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym założyć zbiornik dla pyszczaków, ale podobno utrzymywanie odpowiednich parametrów jest trudne.

 

 Więc tak, można by kupić wodę destylowaną zmieszać z kranową poł na poł i dodać sody oczyszczonej? 

Chodzi mi o uzyskanie parametrów Ph : 8,5 i niskie Gh, macie jakieś propozycję?

 

 

 

 ( odrazu uprzedzam, wolałbym bez RO.)


Aaa, i jak ktoś wie, to co mam zrobić aby parametry nie skakały.. Np. Ph z 7 na 8 itd. Aby je ustabilizować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że masz na myśli pielęgnice z jeziora Malawi. Jeśli chcesz zatwardzić wodę, to włóż do akwarium kamienie, które zatwardzają wodę, chociażby wapień. Przy podmianach w celu utrzymania wysokich wartości pH, KH i GH(w zasadzie im wyższe tym lepsze) możesz do wody dodawać sody oczyszczonej. Kompletnie nie rozumiem, po co w tym wszystkim Tobie filtr RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jeśli chcesz zatwardzić wodę, to włóż do akwarium kamienie, które zatwardzają wodę, chociażby wapień.

 Ale mi chodzi też o niskie Gh a wapień podbija Gh, jest coś innego? Aby nie było zbyt wielkich skoków Ph?

 

 I przy podmianie wody, np. aby uzyskać 8,5 Pa i niskie Ga do wody ( na start baniaka ) dodałem wode destylowaną, pół na pół z kranówą, i do wszystkiego dodałem sody. A pytanie, czy za każdym razem muszę szykować tak samo wodę do podmiany? Na nowo dodawać to wszystko i podmieniać czy odrazu lać kranówe i parametry się nie zmienią?

Edytowane przez Koxxiarsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.superakwarium.pl/topic/13022-parametry-chemiczne-wody-jak-obni%C5%BCy%C4%87-jak-podwy%C5%BCszy%C4%87/

 

Już Ci chyba napisano w innym temacie,że z tymi skokami PH masz poczekać, aż akwarium dojrzeje...Mam nadzieję,że chcąc założyć akwarium dla pyszczaków nie masz na myśli tego 30l o którym pisałeś w innym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podmianach w celu utrzymania wysokich wartości pH, KH i GH(w zasadzie im wyższe tym lepsze) możesz do wody dodawać sody oczyszczonej. Kompletnie nie rozumiem, po co w tym wszystkim Tobie filtr RO.

 

Bo Malawi to inne środowisko niż np Jezioro Tanganika i woda w nim jest Alkaliczna. ale miękka :).

 

Tak więc pytanie jak najbardziej na miejscu. 

 

 

Schemat na dobre parametry (Niskie GH, wyższe KH i PH) podał aarset w swoim temacie dotyczącym filtracji w jego akwariach. 

 

Cytuje 

 

 

Proces preparowania wody:

Udział biorą-pojemnik na wodę 120l oraz filtr RO z membraną Filmtec 100gpd.

O godzinie 23 załączam filtr RO. Po około ośmiu godzinach pojemnik się napełnia.

Następnie włączam pompkę cyrkulacyjną, grzałkę i dodaję~35ml NaHCO3. Używam głównie Natriumhydrogencarbonat Fauna Marin. Po kilku godzinach dodaję~6-7ml soli Preis Mineral-salz oraz taką samą ilość Cichlid Lake Salt Seachem'a. Dodatkowo dla mojego dobrego samopoczucia dodaję mikroelementy i pierwiastki śladowe-Cichlid Code firmy Brightwell Aquatics. Wszystko miesza się mniej więcej 24 godziny. Później podmiana a wieczorem wszystko od początku.

Parametry otrzymane po spreparowaniu wody:

pH 8,35-8,40

kH 10-12

Gh 3-4 

EC 540-560ms

Tak więc woda jest miękka a zasadowa zarazem.

PS ilości dodawanych substancji podałem w mililitrach a nie w gramach, bo nie każdy ma dokładną wagę. 5-5,5ml to płaska łyżeczka do herbaty.

 

 

Temat - http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=1527&page=2

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję,że chcąc założyć akwarium dla pyszczaków nie masz na myśli tego 30l o którym pisałeś w innym temacie.

 Nie nie, pytam się na zapas. Jak narazię to w 30l Ph skaczę, wiec jak u pyszczaków by się nie ustabilizowało, mogło by być źle.

 

 A jeszcze pytanie odnośnie podmian wody, jak będe podbijał Ph i zmniejszał Gh w akwa. dla pyszczaków to za każdym razem będe musiał przygotowywać tak samo wodę, np. na nowo dodawać destylowanej, zmniejszać Gh i podbijać Ph sodą? Czy wystarczy że podmienię wodą z kranu, i parametry się nie zmienią?

Edytowane przez Koxxiarsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...