Jump to content

Drewniak Bunocephalus coracoideus


splend
 Share

Recommended Posts

Drewniak Bunocephalus coracoideus

 

13245_400wh.jpg

 

Rodzina: sumokształtne ( Aspredinidae )

 

Występowanie: Ameryka południowa, rejon Amazonki.

 

Długość: do 15 cm.

 

Dymorfizm płciowy: trudny do rozróżnienia. Dojrzałe samice są pełniejsze w partiach brzusznych.

 

Usposobienie: gatunek zgodny, prowadzący nocny tryb życia. Ryby te w dzień są w akwarium mało widoczne.

 

Akwarium: z racji tego, że ryby te prowadzą nocny tryb życia, akwarium nie powinno być zbyt jasno oświetlone. Natomiast aby móc obserwować te ryby przy ich największej aktywności ( w nocy ) warto jest zainstalować oświetlenie nocne. Podłoże w akwarium musi być piaszczyste. Również w akwarium z tymi rybami muszą się znaleźć kryjówki w postaci np: zatopionych korzeni, a także umieszczonych na dnie suchych liści ( mogą być dębowe ) wśród których drewniaki będą się kryły za dnia.

Pod względem parametrów wody ryby te są dość plastyczne. GH 2- 20, pH 6 - 7,4 , temperatura 22 - 26*C. Akwarium dla tych ryb powinno mieć minimalną pojemność 112 l. ( 80x35x40 )

 

Rozmnażanie: trudne. Najlepiej trzymać gromadkę ryb z których dobierze się para. Tarło następuje w nocy, a ikra jest składana bezpośrednio na podłożu do wcześniej przygotowanego przez samca dołka. Po skończonym tarle samiec przejmuje opiekę na ikrą. Młode wykluwają się po około 3 dniach, a po zresorbowaniu woreczka żółtkowego można zacząć je karmić drobnym pokarmem żywym.

 

Pokarm: najlepszym pokarmem jest pokarm żywy. Można również podawać mrożonki oraz pokarmy suche. Ważne jest aby pokarm był podawany w godzinach nocnych, kiedy drewniaki wykazują największą aktywność.

 

Ciekawostka: ryba ta jest bodajże jedynym przedstawicielem Aspredinidae którego udało się rozmnożyć w niewoli.

 

Autor opracowania: splend

Autor zdjęcia: nieznany

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...