Jump to content

Karaś ozdobny " Złota rybka " Carassius auratus


splend
 Share

Recommended Posts

Karaś ozdobny " Złota rybka " Carassius auratus


Rodzina: karpiowate ( Cyprinidae )

Występowanie: Złota rybka nie występuje w naturze. Pochodzi ona od występującego w Chinach Karasia złocistego Carassius auratus ( zdjęcie powyżej ) i jest " produktem " trwającej setki lat selekcji.

Długość: forma wyjściowa karasia złocistego może osiągać ponad 30 cm długości. Wyselekcjonowane formy złotych rybek mogą nieco różnić się wielkością od 20 do 30 cm.

Dymorfizm płciowy: do rozróżnienia tylko w okresie tarła. W tym czasie u samca na pokrywach skrzelowych występuje tzw wysypka tarłowa w postaci białawych kropek.

Usposobienie: jest to gatunek zgodny i towarzyski. Jednak najlepiej jest go hodować w odpowiednio dużym jednogatunkowym akwarium.

Akwarium: tutaj w różnych źródłach można znaleźć wiele sprzecznych informacji, łącznie z tym że rybki te z powodzeniem można trzymać w kulach co osobiście uważam za niedorzeczne. Myślę że rozsądne jest przyjęcie że na jednego dorosłego osobnika powinno przypadać 120 litrów wody.
Jeśli zdecydujemy się na posadzenie roślin to powinny być to rośliny twardolistne i mocne, wszystkie inne delikatne rośliny mogą być zniszczone przez te ryby.
Woda dla tych ryb powinna być miękka do twardej i o pH 6,5 - 7,5. Z racji tego że jest to gatunek zimnolubny, temperatura wody nie powinna być wyższa niż 23*C.
Ryby te mają bardzo dużą przemianę materii przez co niezbędne jest zainstalowanie w akwarium wydajnej filtracji.

Rozmnażanie: na ogół bardzo łatwe. Jednak gdy przeprowadzimy je w sposób nieracjonalny możemy uzyskać narybek niskiej jakości. Ładne i rasowe Złote rybi można uzyskać tylko w wyniku starannej selekcji.
Ryby te można wycierać parami lub w stosunku 2 - 1 ( dwa samce na jedną samicę ). Ikra jest rozrzucana w toni wodnej wśród roślinności. Po skończonym tarle osobniki dorosłe odławiamy gdyż mogą pożerać ikrę i narybek. Młode wylęgają się po około 4 - 6 dniach, a po kolejnych 2 zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Pierwszym pokarmem narybku powinien być tzw " pył " jak np: pierwotniaki i wrotki. Później młodym możemy podawać larwy solowca, a także najdrobniejsze rozwielitki. Bardzo ważną rzeczą w diecie małych złotych rybek są glony.

Pokarm: suchy, mrożony. jak i żywy. Należy pamiętać że dorosłe osobniki w przeciwieństwie do młodych bardziej preferują pokarm rośliny niż zwierzęcy, co jednak nie oznacza że dieta tych ryb ma się tylko ograniczać do jednego czy drugiego rodzaju pokarmu. Ryby te odczuwając niedobór pokarmów roślinny, będą zjadać delikatne rośliny akwariowe. Można wtedy ich dietę uzupełnić o sparzony liść sałaty lub szpinaku.Natomiast z pokarmów zwierzęcych można także od czasu do czasu podać średniej wielkości dżdżownice, również chętnie będą zjadane rozwielitki, nie zaleca się jednak podawania rurecznika i ochotki. Oczywiście ryby te także chętnie będą przyjmować różnego rodzaju pokarmy płatkowane.

Ciekawostka: obecnie w akwariach można spotkać wiele wyhodowanych odmian Złotych rybek.

Odmiany:

- zwykła złota rybka - jedyna odmiana bez powiększonych płetw
z3988820X.jpg


- kometka - kolor ryb: intensywnie pomarańczowy, powiększone płetwy, płetwa ogonowa mocno wcięta i wydłużona; kometki są smukłe i szybkie w ruchach
Comet_Goldfish_With_Fry.JPG


- szubunkin (shubunkin) - kształt ryb: podłużny; cechą charakterystyczną jest kolor ryb: zawsze pstrokaty; ubarwienie matowe
8179ac808ee51c62gen.jpg


- welon - ciało pękate, płetwa ogonowa podwójna, większa od ciała, majestatycznie zwieszona (zwłaszcza u odmian weloniastych); pozostałe płetwy również bardzo powiększone
1236286404.JPG


- teleskop - ciało i płetwy podobne jak u welona; cechą charakterystyczną są ogromne oczy (zaczynają rosnąć w około 10 tygodniu życia)
1266152395.JPG


- jajoryb (jap. ranchu) - kształt ryb: owalny; brak płetwy grzbietowej; płetwa ogonowa: podwójna, odstaje w bok, krótsza niż u welona
nankin.jpg


- lwia główka - to właściwie jajoryb, który na głowie posiada "hełm" z gąbczastej tkanki, wyglądem przypominający czapkę przykrywającą przód i wierzch głowy, a czasem nawet pokrywy skrzelowe
Goldfish_Lionchu_first_orize_winner.jpg


- oranda - krzyżówka welona i lwiej główki - to jakby welon z "hełmem" na głowie; posiada płetwę grzbietową
800px-RedCapOrandasPairRodsan18a.jpg


- pyzatek - brak płetwy grzbietowej, pozostałe płetwy większe niż niż u jajoryba; cechą charakterystyczną są uniesione oczy (patrzą do góry), a pod każdym okiem jest duży, cieniuteńki jak balonik, worek wypełniony limfą
1837full.jpg

 

 

 

Opracowanie: splend

Opracowanie odmian: maziama

Zdjęcia: autor nieznany.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...