Jump to content

Brzanka wysmukła Barbus titteya


splend
 Share

Recommended Posts

Brzanka wysmukła Barbus titteya

 

puntius_titteya_06.jpg

Na górze samiec, na dole samica.

 

Rodzina: karpiowate ( Cyprinidae )

 

Występowanie: Sri Lanka

 

Długość: do 5 cm

 

Dymorfizm płciowy: Samce są smuklejsze i o czerwonawym ubarwieniu. Samice są pełniejsze w partiach brzusznych, a ich ubarwienie jest jasnobrązowe.

 

Usposobienie: brzanki te w przeciwieństwie do innych brzanek nie są typowym gatunkiem ławicowym, co nie oznacza że powinny być hodowane pojedynczo. W akwarium z tymi rybkami samce zajmują swoje rewiry których bronią przed innymi samcami własnego gatunku. Może się również zdarzać że ze swojego rewiru będą także przeganiać inne gatunki ryb podobnie do nich ubarwione nie czyniąc im krzywdy. Ogólnie rybki te można z powodzeniem trzymać w akwarium towarzyskim wraz z rybami o podobnych wymaganiach.

 

Akwarium: powinno być częściowo zarośnięte z wolną przestrzenią do pływania. Dla grupki ryb składającej się z 8 - 10 sztuk, pojemność akwarium powinna wynosić minimum 112 l co pozwoli na zachowanie względnego komfortu dla zajmujących swoje rewiry samców. Woda w akwarium powinna być miękka i o pH 6 - 6,5. Temperatura 22 - 24*C.

 

Rozmnażanie: ryby te wyciera się parami w 30 - 40 litrowym akwarium z poziomem wody wynoszącym około 20 cm. Najlepsza do rozrodu tych ryb jest woda miękka ( 3 - 5 GH ) o pH 6 - 6,5 i temperaturze 24*C. Jednak z doświadczenia wiem że można również dobre wyniki osiągnąć w wodzie nieco twardszej i o pH dochodzącym do 7. W akwarium tarliskowym powinny się znaleźć drobnolistne rośliny jak np: rogatek, wywłócznik czy mech jawajski. Z racji tego że tarlaki mogą zjadać złożoną ikrę, wskazane jest zastosowanie rusztu ikrowego. Podłoże nie jest konieczne, jeśli jednak się na nie zdecydujemy to powinno być one ze średniej wielkości dobrze odkażonego żwirku ( osobiście przy rozmnażaniu tych ryb podłoża nie stosowałem ). Tarlaki przystępują do tarła na ogół na drugi dzień rano. Po skończonym tarle dorosłe ryby odławiamy, a zbiornik z ikra zaciemniamy. Młode wylęgają się po 24 - 72 godzinach, a po kolejnych 3 - 4 dniach narybek zaczyna pływać w poszukiwaniu pokarmu. Młode są dość żarłoczne i powinny być karmione kilka razy dziennie. W pierwszych dniach narybek powinien być karmiony pierwotniakami i wrotkami.

 

Pokarm: przyjmuje chętnie zarówno pokarm żywy, mrożony jak i suchy.

 

Ciekawostka: ryby te w swoim naturalnym środowisku są na granicy wyginięcia.

 

 

Autor opracowania: splend

Autor zdjęcia: nieznany

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...