Skocz do zawartości

[112l] Ogólne


Neo_Poznan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry,

Specyfikacja akwarium 112l
Wymiary akwarium: 80x35x40
Grubość szkła: 8mm
Oświetlenie: belka LED 2x9W barwa ciepła i zimna (produkcja Marek Kempa)
Filtracja: EHEIM ECCO PRO 2034
Flora:
Kryptokoryna Wendta
Anubias nana
Bacopa Caroliniana
Trawka muszę odszukać kartkę
(uzupełnie)

Fauna: brak

Nawożenie:
Mikro, Macro, Co2 (Płyn), Potas + AZOO PLUS Supreme Bioguard

Zdjęcie zaraz po zalaniu, film podobnie.
Zaczynam dopiero przygodę z akwarystyką, miał być mniejszy zbiornik ale ostatecznie jest 112l dla mnie na plus. 

Filmik:
Akwarium 112l Optiwhite oświetlenie LED

 

post-21978-0-10707700-1416830915_thumb.jpg

post-21978-0-72917000-1416830929_thumb.jpg

post-21978-0-08062500-1416830940_thumb.jpg

 

Już widzę, że muszę pomyśleć o napowietrzaniu ponieważ wylot od filtra
robi bardzo mały ruch tafli wody. Obsada to jakaś ławica rybek + krewetki.
Chociaż mam jeszcze trochę czasu żeby pomyśleć.
Będę wdzięczny za podpowiedzi, uwagi itp. to moje pierwsze akwarium.

W najbliższych dniach postaram się umieścić zdjęcia z tego jak trwały przygotowania.
- dziękuje Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

belka LED 2x9W barwa ciepła i zimna

18W to będzie znacznie za mało na taki baniaczek. Jakbyś dołożył jeszcze drugie tyle no i zmień na barwę 6500K. Znacznie lepsze światło dla wzrostu roślin.

 

 

 

Już widzę, że muszę pomyśleć o napowietrzaniu ponieważ wylot od filtra robi bardzo mały ruch tafli wody.

Jak masz skierowany wylot filtra? (nie mogę znaleźć na fotach). Filtr powinien dawać radę z tego co mi się wydaje tylko trzeba skierować pod kątem wylot i będzie git. Jakie media filtracyjne wewnątrz?

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum.

Zacznę od tych skałek. Obawiam się że mogą podnosić twardość wody. Oczywiście w niektórych przypadkach jak przy malawi czy tanganice może to być nawet i wskazane, ale biorąc pod uwagę inne biotopy to już nie koniecznie.

Nie podałeś parametrów wody, nawet nie wiem czy masz testy. Jeśli nie to proponuję się w nie zaopatrzyć. Na początek wystarczą testy do badania NO2, NO3 co pozwoli stwierdzić czy akwarium już dojrzało, oraz testy pH, GH, KH co pozwoli na dobranie odpowiedniej obsady.

Tutaj masz link http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/.

Duży plus za piach jako podłoże. To na pewno da Ci większe możliwości co do dobrania obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18W to będzie znacznie za mało na taki baniaczek. Jakbyś dołożył jeszcze drugie tyle no i zmień na barwę 6500K. Znacznie lepsze światło dla wzrostu roślin.

 

 

 

Jak masz skierowany wylot filtra? (nie mogę znaleźć na fotach). Filtr powinien dawać radę z tego co mi się wydaje tylko trzeba skierować pod kątem wylot i będzie git. Jakie media filtracyjne wewnątrz?

 

Powodzenia.

 

To jest oświetlenie LED. Na zdjęciach wyszło bardzo jasne białe światło w rzeczywistości jest bardziej żółte. (belka LED ciepła i zimna muszę dokładnie sprawdzić jaka jest barwa). Wylot jest standardowy znaczy taki jak przy filtrach Eheim, mam pokrywę i nie za bardzo mogę nim obracać tak więc wylot pod wodą i skierowany na przednią szybę. (taka zagięta zielona rurka) można dokupić  coś takiego: http://www.akwarystyczny24.pl/eheim-dyfuzor-powietrza-na-waz-1216-i-1622-4004651-p-3126.html

ale nie wiem bo i tak wszystko pójdzie na przednią szybę i za bardzo nie będę mógł tego przykleić :-(

Witam na forum.

Zacznę od tych skałek. Obawiam się że mogą podnosić twardość wody. Oczywiście w niektórych przypadkach jak przy malawi czy tanganice może to być nawet i wskazane, ale biorąc pod uwagę inne biotopy to już nie koniecznie.

Nie podałeś parametrów wody, nawet nie wiem czy masz testy. Jeśli nie to proponuję się w nie zaopatrzyć. Na początek wystarczą testy do badania NO2, NO3 co pozwoli stwierdzić czy akwarium już dojrzało, oraz testy pH, GH, KH co pozwoli na dobranie odpowiedniej obsady.

Tutaj masz link http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/.

Duży plus za piach jako podłoże. To na pewno da Ci większe możliwości co do dobrania obsady.

 

Przyznam że muszę kupić mam tylko na pH. Podłoże dałem: JBL AQUABASIS PLUS, piasek kwarcowy, czarny piasek kwarcowy.

Po zalaniu trochę mi to siadło... :-( znaczy tam gdzie mam czarny piasek kwarcowy porobiły się dziurki/wgłębienia małe ale zawsze.

Piasek też już lepiej wygląda znaczy optycznie tak jakby go było mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób (zakup) taką łopatkę jak na foto w linku (http://trotom.republika.pl/i2.jpg) i do tego kolanko i będziesz mógł puścić wzdłuż akwa :) i będzie dobrze.

 

Co do oświetlenia to uwierz mi, że jestem w trakcie testowania 6W ledów w akwa 54l i niestety okazuje się, że jest to za mało więc i w Twoim raczej rośliny nie będą rosły. U mnie jedynie co rośnie to duży henio a reszta roślin albo marnieje albo rośnie lecz nowe pędy są półprzeźroczyste. Ciepła barwa światła 2700-4000K nie sprawdza się. 6500K będzie najlepsze.

 

 

 

czarny piasek kwarcowy.

Nie ma czegoś takiego w naturze. Więc jest to piasek barwiony albo jest to drobny bazalt (który i tak ma ostre krawędzie i jest niewskazany dla ryb dennych).

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... muszę poszukać tego kolanka to by sporo ułatwiło. Co do oświetlenia to zawsze w pokrywie mam standardowe 2x18W 6500 to mogę zawsze doświetlać. Zobaczę jak to wyjdzie w praniu. Widziałem jak przy takiej belce rosną rośliny i wyglądało wszystko OK - ale dam znać.

Co do piasku: Piasek jest wypalany w piecu w temp. 1300 stopni C z glinka barwiącą.

 

Mam pytanie taki zbiornik z roślinami już większymi oświetlać początkowo 5 godzin i zwiększać codziennie?

Edytowane przez Neo_Poznan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy tydzień świec 6h a po tygodniu zacznij zwiększać codziennie o 0.5h aż dojdziesz do 10h.

 

Tak wygląda Belka ledo-wa, która oświetla akwarium, świetlówki aktualnie wykręcone.

 

post-21978-0-56508100-1416911667_thumb.jpg

 

Barwa biała zimna 6500K + Biała Ciepła + RGB na noc (ciekawy efekt) postaram się zrobić zdjęcie wieczorem.

 

Zakupiłem testy jak tylko dojadą zrobię pomiar.

Edytowane przez Neo_Poznan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie czekam... Z tym gh to miałem obawy bo dodawałem te krople dodawałem a woda w próbce bez zmian, aż w końcu pojawił się zielony.

 

Jeszcze jedno na szybie pojawili się jacyś mali mieszkańcy - próbowałem zrobić zdjęcie ale kiepska jakoś.

 

 

Kolega mi tylko dostarczył do pracy małego glonojada ;-(

Mówi cyt: "nie przejmuje się - glonojad da radę..."

Brać? czy powiedzieć, że wezmę ale za tydzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega mi tylko dostarczył do pracy małego glonojada ;-( Mówi cyt: "nie przejmuje się - glonojad da radę..."

Ahh, te pokusy z każdej strony ;) .

Pewnie że dałby radę...tylko jak długo? Tydzień, dwa, może trzy? Jak azotyny osiągną skrajne (najwyższe) wartości, to ryba uśnie z powodu zatrucia.

Najlepiej zapomnij o zbiorniku na tydzień, dwa. Nic nie grzeb, nie przesadzaj, świeć wg wskazówek danych wyżej w postach, podawaj węgiel i potas aby rośliny jak najszybciej rozbudowały/odbudowały system korzeniowy.

 

 

Mam pytanie te małe stworzenia co poruszają się po szybach odłowić? Naliczyłem 6 szt. - ślimaki?

Bez fotki ciężko zdiagnozować. Może i ślimaki... W Twoim zbiorniku jeszcze nie jedno "życie" się pojawi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoski są rybami stadnymi i powinno się je trzymać w większych ilościach. Poza tym parametry wody które masz obecnie są za wysokie dla otosków - szczególnie GH

Rasbora galaxy to błędna nazwa Danio perłowego Danio margaritatus. Tutaj parametry wody były by nawet odpowiednie, choć to GH też mogłoby być nieco niższe. To które masz obecnie jest w górnych granicach dla tej ryby.

Zamiast Pielęgniczki boliwijskiej proponował bym pielęgniczkę żółtą, jest mniejsza i wydaje mi się że nieco łatwiejsza w hodowli.

 

Ogólnie rzecz ujmując dla wszystkich wyżej wymienionych ryb należałoby obniżyć GH.

Druga sprawa to to że lepiej by pewnie było jakbyś wybrał ryby z jednego kontynentu, a nie z dwóch jak to jest w Twoim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktualizacja:
Zakupiony filtr RO - w sobotę czeka mnie podmiana wody wtedy będę znał nowe parametry.

Początkowa obsada glonojad, 2xpielęgniczki ramireza, 2xpielęgniczki boliwijskie, 6 otosków, dojdą pewnie jakieś rybki ławicowe.

Zmiana po prawej stronie korzeń + mech TAIWAN MOSS. Na pierwszy plan Hydrocotyle tripartita "japan" i Eleocharis parvula.

Narazie tylko Carbo i Potas + AZOO PLUS Supreme Bioguard.

Wszystko ładnie sobie powoli rośnie.

 

post-21978-0-74572000-1418333334_thumb.jpg

post-21978-0-29452300-1418333346_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mała aktualizacja... aktualne parametry wody to:

 

ph - 7

no3 - 15

no2 - 0

kh - 6

gh - 10

 

Jeżeli chodzi o obsadę to przybyło 10 neonów czerwonych, niestety u jednego zauważyłem białe kropki mam nadzieję że to nie ospa!!! Zaczynam redukować plażę. Pięknie to wygląda ale rybki robią co chcą i tak naprawdę po 2 dniach już jest bałagan :smile: Po prawej stronie wybrałem piasek i na to żwirek - tak jest OK? Nie chciałem dokopać się do substratu. Nie mam za bardzo pomysłu jak to inaczej rozwiązać.


Testuję nową pokrywę aluminiową z oświetleniem LED - super sprawa w końcu otwierane wieko i pełen dostęp do zbiornika.

 

post-21978-0-77520000-1419203645_thumb.jpg
post-21978-0-26615200-1419203669_thumb.jpg
post-21978-0-07837300-1419203686_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalistycznie, czysto i schludnie. Mi bardzo się podoba.

Bardzo dziękuje. Nabieram doświadczenia i zastanawiam się właśnie nad stworzeniem "przechowalni" obawiam się, że neonki, które zostały zakupione mają ospę :-( Na razie kropki widoczne u jednego osobnika tak miałbym go gdzie odłowić, a tak mogę tylko odłowić... :-(

Jak będę mieć przechowalnie wtedy będzie gdzie zastosować kwarantanne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje. Nabieram doświadczenia i zastanawiam się właśnie nad stworzeniem "przechowalni" obawiam się, że neonki, które zostały zakupione mają ospę :-( Na razie kropki widoczne u jednego osobnika tak miałbym go gdzie odłowić, a tak mogę tylko odłowić... :-(

Jak będę mieć przechowalnie wtedy będzie gdzie zastosować kwarantanne.

 

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany pokrywą aluminiową i oświetleniem LED to prośba o kontakt na adres:...

 

 

//To nie dział giełda. Następnym razem będzie ostrzeżenie.

 

Nantai

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli chodzi o obsadę to przybyło 10 neonów czerwonych, niestety u jednego zauważyłem białe kropki mam nadzieję że to nie ospa!!!
Jeśli to ospa rybia ( ichtioftirioza ) to bardzo dobrym preparatem jest ichtio firmy tropical. No i oczywiście jeśli chcesz się czegoś więcej dowiedzieć i podyskutować na temat tej choroby ( oczywiście o ile w ogóle jest to ta choroba ) to załóż temat w dziale choroby i leczenie.

 

Co do samego wyglądu akwarium to wygląda ono całkiem fajnie, no i ciekawe rozwiązanie masz z tą pokrywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli to ospa rybia ( ichtioftirioza ) to bardzo dobrym preparatem jest ichtio firmy tropical. No i oczywiście jeśli chcesz się czegoś więcej dowiedzieć i podyskutować na temat tej choroby ( oczywiście o ile w ogóle jest to ta choroba ) to załóż temat w dziale choroby i leczenie.

 

Co do samego wyglądu akwarium to wygląda ono całkiem fajnie, no i ciekawe rozwiązanie masz z tą pokrywą.

 

 

Aktualizacja po dłuższej przerwie. Mech się rozrasta, bacopa gęściej posadzona. Sprzątanie plaży nadal mam siły :smile:, walka z krasnorostami chyba wygrana, nitkami na drzewku też już sobie radzę. Obsada otoski 5szt. Stosuje RO. Przybyło też około 15 szt. krewetek red cherry. Myślę, że radzę sobie coraz lepiej. Jak na razie z oświetleniem LED wszystko ok.

post-21978-0-73529300-1423412027_thumb.jpg

post-21978-0-35979100-1423412030_thumb.jpg

Edytowane przez Neo_Poznan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...