Skocz do zawartości

Tęczanka trójpręga - Melanotaenia trifasciata


maziama
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tęczanka trójpręga – Melanotaenia trifasciata

 

64bb6482323f59e8gen.jpg

Autor zdjęcia: maziama

 

Rodzina: tęczankowate (Melanotaeniidae)

 

Występowanie: Australia

Zamieszkuje bagna, jeziora i rzeki, podlegające sezonowym zmianom poziomu wody, temperatury i zawartości rozpuszczonych składników w wodzie.

 

Długość: do 15 cm

 

Dymorfizm płciowy: Samce rosną większe, grzbiet uwypuklony łukowato. Samice są mniejsze i smuklejsze. Samce są intensywniej ubarwione, z intensywnie czerwono ubarwionymi płetwami: grzbietową, odbytową i ogonową. Płetwy grzbietowa i odbytowa często mają szerokie czarne obrzeżenie i rosną dłuższe niż u samic.

 

Usposobienie: Bardzo łagodna tęczanka, nadaje się do akwarium towarzyskiego z gatunkami podobnej wielkości (np. innymi tęczankami). Mogą jej przeszkadzać dużo mniejsze od niej lub wolno poruszające się ryby. Powinna być trzymana w stadzie minimum 8-10 osobników. Obecność samic w stadzie sprawia, że samce piękniej się wybarwiają, mając o kogo konkurować z innymi samcami. Lubi dominować w zbiorniku i zajmować główne miejsce w toni wodnej, nieszkodliwie przeganiając inne gatunki ryb.

 

Akwarium: Ze względu na rozmiary i minimalną wymaganą ilość osobników, najlepsze jest akwarium dł. 150 cm lub większe. Lubi zarośnięte zbiorniki z dużą ilością miejsca do pływania w środkowej jego części. Tęczanka trójpręga jest wrażliwa na zmianę warunków.

Temperatura 25-27*C (w naturze występują duże wahania: 24-33*C)

PH 7,0-7,5

Woda miękka do średnio twardej: 8-20*n

 

Rozmnażanie: Podobnie jak w przypadku innych tęczanek nie jest trudne. Rozmnażanie w akwarium tarliskowym: pojemność 60-80 litrów, woda nieco twarda i alkaliczna o pH 7,5, temperatura 27-28*C, mały filtr zapewniający dobre natlenienie, obecność drobnych roślin (np. mchy), podłoże jest zbędne. Do tarła należy wybrać najgrubszą samicę i najdorodniejszego (kolorowego) samca. Wcześniej należy tarlaki przez kilka dni karmić żywym lub mrożonym pokarmem. Parę należy przenieść do akwarium tarliskowego z wodą o temperaturze takiej, jak w akwarium ogólnym, a następnie podnieść temperaturę do odpowiedniej do tarła. Takie działanie zwykle stymuluje parę do odbycia tarła. Rodzice raczej nie zjadają ikry, ale po tarle należy ich przenieść z powrotem do akwarium ogólnego. Maluszki wykluwają się po 7-12 dniach (w zależności od temperatury). Początkowo karmimy je mikroskopijnymi pierwotniakami, po około tygodniu można zacząć podawać drobny pokarm (np. larwy solowca). Suche pokarmy nie powinny szybko tonąć, gdyż tęczaneczki trzymają się blisko powierzchni wody.

 

Pokarm: Bez problemu pobierają zarówno pokarmy suche, jak i mrożone oraz żywe. Regularne karmienie tymi ostatnimi zapewnia piękne wybarwienie tych ryb.

 

Ciekawostka: Entuzjaści tęczanki trójpręgiej wyróżniają 26-40 odmian lokalnych tej tęczanki.

Na przykład ryby:

  • ze strumienia Wonga (Wonga Creek) – błękitno-granatowe, z czerwonym promienistym wzorem na płetwach i pomarańczowo-czerwonymi poziomymi liniami na tułowiu;

  • z rzeki Hapgood (Hapgoog River) – skromniej ubarwione, również z przewagą błękitu, poniżej granatowego pasa ciało jest srebrzyste

  • z rzeki Goyder (Goyder River) – niebieskawe łuski obrzeżone wyraźnymi czerwonymi liniami, samce silnie wygrzbiecone

  • ze strumienia Pappan (Pappan Creek) – przewaga barwy żółtej, płetwy u nasady żółte, dalej pomarańczowo-czerwone

Poniżej zdjęcia wymienionych odmian.

 

Autor opracowania: maziama

 

 

Wonga Creek

095312b13fda93acgen.jpg

Autor zdjęcia: Rainbowric

 

 

Hapgood River (młody samiec)

IMG_1559zoom.jpg

Autor zdjęcia: Andreas Wagnitz

 

 

Goyder River

melanotaenia-trifasciata-goyder-river.jp

Źródło zdjęcia: pezcenter.com

 

 

Pappan Creek

9Melanotaenia_trifasciata_Weipa_River.jp

Źródło zdjęcia: aquafisher.org.ua

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...