Jump to content

[60L] Oświetlenie

matełusz
 Share

Recommended Posts

Witam.

Od razu uprzedzam że na elektryce się nie znam dlatego postaram się opisać wszystko prostymi słowami.

Udało mi się dorwać akawrium 60L z pokrywą oczywiście w okazjonalnej cenie. Jedyny mankament tego cuda jest taki że cały mechanizm odpowiadający za oświetlenie nie działa (da radę zaczepić świetlówkę, ale nie działa). Otworzyłem wnętrze pokrywy i moim oczom ukazał się cały mechanizm, który nawet ja mogę stwierdzić że umarł śmiercią tragiczną (rdza, cały lata w tym "rowie", w którym się znajduje itd).

Dlatego teraz moje pytanie - czy macie jakieś sposoby żeby z użyciem takiej pokrywy przywrócić jej funkcjonalność oświetleniową?

Masz tam świetlówkę 15W?

Masz w zasadzie trzy opcje:

1. najprościej i najtaniej - jak napisał kolega Winkiel - wymiana statecznika (opcjonalnie dławików) magnetycznego (+/- 15 zł statecznik);

2. trochę drożej i odrobina roboty - wymiana statecznika na elektroniczny (trzeba wywalić dławiki, dłuższa żywotność świetlówek i tak się nie grzeje jak magnetyczny), koszt ok. 35zł;

3. zmiana technologii z T8 na T5 (jeśli zmieści Ci się w pokrywie świetlówka 55cm, możesz zastąpić 15W T8 świetlówką 14W T5 - przy mniejszym zużyciu energii masz 2 razy więcej światła). Tu trochę więcej pracy: wymiana statecznika, wymiana końcówek bryzgoszczelnych, załatanie dziur po końcówkach i dławikach T8, założenie mocowań T5. Tutaj koszty już większe