Jump to content

Obliczenie Fosforu

Recommended Posts

Witam Zbiornik 54l.

Na razie jestem blada w solach , obliczeniach czego ile ma być (kalkulator niestety za jakiś czas pojmę )

Mam niedobór fosforu. Chcę go sporządzić sama , zrobiłam jakieś obliczenia . proszę o pomoc

KH2PO4 objętość akwarium netto 54 dm3   objętość sporządzanego roztworu 250 ml   ilość KH2PO4 5,25 ml   ilość KH2PO4 5 g           stężenie w akwarium po dodaniu 1 ml roztworu PO4 0,259 mg/l   K 0,106 mg/l  

czy takie obliczenia są dobre?

• 2 weeks later...

Witam ponownie.

Proszę o pomoc w rozrobieniu fosforu. Niestety kalkulator zulixa na dzień dzisiejszy jeszcze nie jest dla mnie jasny . Za mało wiem o solach, w jakich dawkach powinny być. 

Akwarium 54l

Chce otrzymać 250ml roztworu

Dawkować 5 ml dziennie

Ile g fosforu mam wsypać ?

KH2PO4 objętość akwarium netto 54 dm3  

objętość sporządzanego roztworu 250 ml  

ilość KH2PO4- 3,15 ml

ilość KH2PO4 -3 g        

stężenie w akwarium po dodaniu 1 ml roztworu -PO4 0,155 mg/l  

-K 0,064 mg/l

Czy to jest dobre?

Proszę o pomoc .

Edited by aleksandrakoloczek

Proszę o pomoc w rozrobieniu fosforu. Niestety kalkulator zulixa na dzień dzisiejszy jeszcze nie jest dla mnie jasny . Za mało wiem o solach, w jakich dawkach powinny być.

Nie wiem czy dałoby radę to jaśniej napisać i wytłumaczyć, tam jest wszytsko krok po kroku...

Co jest w tym opisie niezrozumiałego może da radę go jeszcze uprościć, chyba że Ci się po prostu nie chciało...

Ogólnie to masz dobrze obliczone tylko dawkując dziennie te 5 ml to doprowadzisz do masakrycznego przedawkowania.

Jak rozrobisz 0,5 g w 250 ml wody, dzienne dawki 5 ml to po tygodniu będziesz miała około fosforu  0,92 mg/l a potasu 0,45 mg/l.

Nie wiem czy dałoby radę to jaśniej napisać i wytłumaczyć, tam jest wszytsko krok po kroku...

Co jest w tym opisie niezrozumiałego może da radę go jeszcze uprościć, chyba że Ci się po prostu nie chciało...

Ogólnie to masz dobrze obliczone tylko dawkując dziennie te 5 ml to doprowadzisz do masakrycznego przedawkowania.

Jak rozrobisz 0,5 g w 250 ml wody, dzienne dawki 5 ml to po tygodniu będziesz miała około fosforu  0,92 mg/l a potasu 0,45 mg/l.

Witam

Bardzo dziękuję za pomoc. To nie jest moje lenistwo. Od tygodnia próbuję pojąć jak co z czym zrobić.  Dla kogoś kto zaczyna przygodę z akwarium a co dopiero z solami , mając tylko gotowce to nie jest łatwe. Tak szczerze mówiąc jak włączyłam kalkulator to nie wiedziałam co to jest inermag . Dopiero po szukaniu w internecie zrozumiałam co to jest. Uwierz mi, że naprawdę się staram ale bez pomocy kogoś to dla mnie na razie nie jest łatwe. Na pewno za jakiś czas zrobię sama wszystkie mieszanki ale teraz na gwałt potrzebowałam fosforu bo roślinki są już na pół fioletowe i pokratkowane  z dziurami. 

Edited by aleksandrakoloczek