Jump to content

oprawy świetlówkowe z hipermarketu


michal_n
 Share

Recommended Posts

Cześć

 

Czy ktoś może mnie przekonać do tego że oprawy świetlówkowe akwarystyczne są jakoś wyraźnie lepsze niż hermetyczne oprawy z hipermarketów?

Za oprawę 4x54W wyszła cena grubo ponad 1000 zł. Oczywiście jest ładniejsza itp... ale oprawy świetlówkowe z marketów np 2x80W lub coś w tym stylu można kupić poniżej 100 pln. 

Mogę wiedzieć gdzie jest haczyk? 

Sama estetyka ma dla mnie mniejsze znaczenie ponieważ prawdopodobnie i tak oprawa będzie osłonięta drewnianą obudową. 

 

Pozdrawiam i dzięki za rady.

 

Michał 

Link to comment
Share on other sites

Wadą oprawy hermetycznej jest to, że klosz ogranicza ilość światła. Oprawy akwarystyczne nie zasłaniają świetlówki. Dość duża jest różnica w cenach świetlówek. Takie o temperaturze barwowej użytkowej są o wiele tańsze niż specjalistyczne. Nawet dosyć popularne 6500K są sporo droższe niż "zwykłe".

W akwarium tylko połączenia elektryczne muszą być szczelne.

Link to comment
Share on other sites

Czyli wystarczy kupić "gołe" oprawy, bez tej całej obudowy z pleksi czy z czego to się tam robi, dać ramkę i dobrze zaizolować połączenia elektryczne? No to już całkiem nie rozumiem cen sprzętu akwarystycznego chyba, że te świetlówki stanowią 80% ceny w co wątpię patrząc po cenach samych świetlówek specjalistycznych. Coś mi jednak musi umykać cały czas :) 

Link to comment
Share on other sites

Dlatego DIY wychodzi dużo taniej niż kupowane. Akwarystyczne są produkowane w małych seriach i bardziej rzemieślniczo. Marketowe są produkowane masowo w dziesiątkach tysięcy.

Sam design sprzętu specjalistycznego jest o wiele droższy niż firmy posiadającej etatowych projektantów. Cena projektu w małej firmie jest znakomicie większa (na jednostkę wyprodukowaną) niż koncernu. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że jest to hobby i wiele osób "życzy" sobie coś wyjątkowego za co chce zapłacić i to niekoniecznie mało.

 

 

Najprościej to zdobyć belkę (jakiś profil), do którego mocujesz hermetycznie świetlówki (oprawki) a statecznik dajesz poza zasięgiem wody lub tak go instalujesz, że nie ma prawa mieć z nią kontaktu (nawet jak wpadnie do akwarium).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...