Skocz do zawartości

[112l] limit obsady


Marny
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Mam pytanie dotyczące ewentualnego powiększenia obsady w baniaku 112l. Akwarium ma dużo kryjówek (korzeń, rośliny), dosyć zarośnięte.

 

Chodzi mi tylko o to: czy Waszym zdaniem nie ma tu przerybienia? I czy mógłbym ewentualnie nieznacznie powiększyć tą obsadę? Jeżeli nie powiększyć, to które z ryb najlepiej oddać?

 

Parametry są w porządku, proszę o odpowiedź jedynie pod kątem pojemności zbiornika/ilości i wilekości ryb.

 

Obecna obsada:

- hokejówka amazońska x8

- neon Innesa x 20

- zwinnik Blehera x14

- kirysek pstry x 4

- otosek przyujściowy x5

- ampularia x4

- krewetka filtrujaca x3

 

Dziękuję z góry i pozdrawiam,

Paweł

Edytowane przez Marny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Póki nie podasz dokładnych parametrów to nie bardzo jest co doradzać.

 

Dlatego proszę jedynie o opinię dotyczącą tego, czy taka ilość ryb fizycznie będzie miała wystarczającą ilość miejca jak podrośnie.

Tylko tyle, nie możemy sobie darować dyskusji nad parametrami?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizycznie to teraz masz strasznie przeładowaną zupę rybną, która jest do natychmiastowej korekty.

 

[...] nie możemy sobie darować dyskusji nad parametrami?  :)

Nie, jednego z najważniejszych jak nie najważniejszego aspektu przy doborze obsady nie możemy sobie darować. Twoja odpowiedź niestety, ale wskazuje na ewidentny brak wiedzy o parametrach panujących w zbiorniku - zrobienie pomiarów zajmuje 3 minuty, więc przykro mi ale nie widzę innego powodu, dla którego nie chcesz ujawnić wyników testów.

Edytowane przez Miniu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako forum powinniśmy edukować i dbać o to, by ryby miały zapewnione odpowiednie warunki.
Jeżeli osoba, która pyta o obsadę nie chce ujawnić parametrów lub ich po prostu nie mierzy, to nie powinniśmy takiej osobie pomagać. Bo to tak jakbyśmy popierali bylejakość i potencjalne męczenie się biednych stworzeń.


Planowana przez Ciebie obsada jest zła. Tyle powiem. 
Chcesz mieć porządne akwarium? Mierz parametry.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często proponuje się do 112 l coś takiego: harem większych rybek, kilkanaście sztuk ławicowej drobnicy i ewentualnie jakaś ekipa przydenna. Poszukaj w dziale obsad - jest sporo propozycji do tego litrażu.

Z tego co już masz odejmij wszystkie inneski, dodaj 2-3 kiryski i powinno być o.k. Hokejówki raczej mogą zostać (nie miałem tych ryb, ale zdaje się one trzymają się głównie powierzchni, więc z pozostałymi gatunkami nie będą konkurować o miejsce). Osobiście pozbyłbym się też ampularii (po co ci w przyszłości plaga tego w akwarium), ale to już kwestia gustu.

 

Edycja: w międzyczasie padły inne odpowiedzi. Zdecydowałem się na podanie propozycji obsady bez znajomości parametrów, bo nie widzę u użytkownika Marny w jednym akwarium welonek, skalarów i do tego kupy żyworódek.

Edytowane przez richter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, liczyłem właśnie na taką odpowiedź, jakiej udzielił richter i częściowo Miniu, mianowicie albo:

 

1. Nie, będą miały/mają za ciasno i źle się będą czuły w takim tłoku niezależnie od parametrów i ilości kryjówek. Oddaj x ryb gatunku y

albo:

2. Tak, jest w porządku, nie będą miały za ciasno, o ile reszta warunków (w tym parametry wody) będzie w porządku.

 

 

Rozumiem, że jako doświadczeni akwaryści uznacie któryś z parametrów za zły możecie doradzić jak to skorygować jednak nie tego dotyczyło moje pytanie. Abstrach*jąc: jeżeli parametry uznacie za dobre, powiecie: "parametry w porządku, więc nie będzie ciasno", a jeżeli złe, to odwrotnie? :) Pytałem wyłącznie pod kątem pojemności zbiornika na przyszłość, kiedy ryby podrosną.

 

Proszę o niespinanie się i zrozumienie :)

 

Ale żeby nie denerwować więcej mniej wyrozumiałych niż richter użytkowników, takie są parametry:

N03 - 10

N02 - 0-0,5

GH - 8

KH - 15

pH - 6.8

Cl - 0

Edytowane przez Marny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytałem wyłącznie pod kątem pojemności zbiornika na przyszłość, kiedy ryby podrosną.
 

Akwarium już jest za małe. 3 ławice i to nie najmniejszych ryb to za dużo. Zwinniki Blehera to ruchliwe rybki, 80cm to dla nich minimum, a tutaj nie są same. Zdecyduj się na jedną łąwicę.

Dodatkowo kiryski i otoski to ryby stadne. W akwarium powinno być conajmniej 6 osobników jednego gatunku. Oba gatunki potrzebują piachu na dnie.

 

Ps. Nie ma takiego słowa jak "abstrachując", pisze się abstrahując. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku dostałeś odp. że masz za dużo ryb i że 3 ławice w 112l to też za dużo.Więc po co jakieś wywody że nie dostałeś konkretnej odp.?

 

Porównaj sobie wypowiedź użytkowników richter i Krzysiek1702 ze swoją :)

Jest różnica między stwierdzeniem: "jest źle" a "jest źle z tym i z tym, popraw to i to".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...