Skocz do zawartości

dziwny zielony glon na piachu


kropka207
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu zauważyłam dziwny "glon" na piachu. Na początku myślałam, że to ślady po makro, ale niestety nie.  Dodam, że ma dziwny zapach, jakby zapach zielonego ogórka i bodajże ziemi.

 

Proszę o pomoc co to takiego oraz jak to zwalczyć.

 

Akwarium 112l

GH 10

KH 8

NO2 0

N03 10

PH 7,5

Filtr Aquael Midikani 800

Świecę 10h dziennie. (2x18w)

Podmieniam co tydzień wodą RO.

 

Załączam zdjęcia.

post-21156-0-48530100-1415027202_thumb.jpg

post-21156-0-88230000-1415027205_thumb.jpg

Edytowane przez kropka207
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje sinice, to nie glon, a cyjanobakterie.Przyczyny to duże wahania i niedobory azotu w wodzie. Często w przypadku braku nawożenia makroelementami lub jałowym podłożu bez żyznego substratu. Bardzo charakterystycznym wskazaniem jest wysoki poziom PO4 w stosunku do NO3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze za godzinę jadę do zoologicznego, to kupię ten test na P04 czy coś jeszcze potrzebuję? W takim razie, sinice czy zielenice?

 

Edit:

 

Ok test na PO4 wyszedł między 1 a 1,5. Czytałam, że przy sinicach należy przyciemnić zbiornik czy mam tak zrobić czy to nie najlepszy pomysł?

 

6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”. /darekbart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 112l

Oświetlenie 2x18w Osram coolwhite - świece 10h dziennie

Założony 6.09.14.
Wodę podmieniam co tydzień wodą RO

Podłoże piach
Parametry

GH 10

KH 7

PH 7,5

NO3 10

No2 0

PO4 1-1,5
Używałam nawozy firmy aqua art : Carbo i Macro green  4ml dziennie( przez tydzień nie dawałam, gdyż się skończyły- dzisiaj dokupiłam) + przy podmianie 1ml 11in1 super bio bacteria firmy zoo

Temperatura 25 stopni ( grzałka 100w z termostatem)

Obsada: bojownik, zbrojnik niebieski oraz 6 kirysków julii

Filtr Aquael Midikani 800

Karmię raz dziennie - tropical D 50 plus

 

Uff  mam nadzieję, że wszystko napisałam.
 

Edytowane przez kropka207
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiń myśl.

Raczej te świetlówki nie są przyczyną glonów (?), ale nie pasują mi w tych świetlówkach lm/L i barwa. Ra 80-89 jest ok.

Tu jest fajny temat: http://forum.superakwarium.pl/topic/37294-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/

 

Jeżeli glony mają nie przyjemny zapach to są to sinice. Poczytaj o nich i zacznij działać. Nie sięgaj po chemię na nie ;) Najprawdopodobniej masz za mało NO3. Podejrzewam, że test 6w1 masz w pasku a one nie są dokładne i możesz mieć za niski poziom NO3 przez te bakterie 11in1.

Zbierz jak najwięcej ręcznie zielonych kropek, podmiana wody i zmniejsz oświetlenie lub zaciemnij całkiem akwarium (jeżeli nie zaszkodzi roślinom bo nie napisałeś jakie masz) 

 

 

 

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej te świetlówki nie są przyczyną glonów (?), ale nie pasują mi w tych świetlówkach lm/L i barwa. Ra 80-89 jest ok.

Tu jest fajny temat: http://forum.superakwarium.pl/topic/37294-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/

 

Jeżeli glony mają nie przyjemny zapach to są to sinice. Poczytaj o nich i zacznij działać. Nie sięgaj po chemię na nie ;) Najprawdopodobniej masz za mało NO3. Podejrzewam, że test 6w1 masz w pasku a one nie są dokładne i możesz mieć za niski poziom NO3 przez te bakterie 11in1.

Zbierz jak najwięcej ręcznie zielonych kropek, podmiana wody i zmniejsz oświetlenie lub zaciemnij całkiem akwarium (jeżeli nie zaszkodzi roślinom bo nie napisałeś jakie masz) 

 

 

 

Ok już nie będę tego wlewać, już zebrałam te kropki. Rośliny z tego co pamiętam to nurzaniec, kryptokoryny, limnophilia sessiflora, lotos, microzoria ( reszty nie pamiętam jak się nazywa).

Podmieniasz samą wodą RO? Jak często? Masz niemal książkowe No3 i Po4, jeszcze przy takim nawożeniu (gotowe nawozy). Co to za testy? Jakie podłoże? Substraty?

Podmieniałam teraz samą wodą RO ze względu na to, że chciałam zejść z GH 22, także już się udało ( co tydzień).

 

NO3 mierzone paskami JBL;( reszta kropelkowymi)

PO4 mierzone testem kropelkowym ZOOLEK

Makro dość późno zaczęłam nawozić ze względu na niewiedzę.

Podłoże piach z castoramy bodajże firma sobex  ( jak dobrze pamiętam)

Substratów nie mam/ nie używałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie jak DawW ostawiam,że coś jest nie tak z tymi paskami i NO3 masz w rzeczywistości znacznie mniejsze, jeśli nie bliskie 0, tym bardziej, że i tych ryb mało. Z doświadczenia wiem,że paski niestety w znacznym stopniu przekłamują - kiedyś dawno temu robiłam test pasek kontra kropelkowe na GH i wyszło mi pasek 7, kropelkowy 18. Róznica znaczna. Tak więc dobrze by było jakbyś sprawdziła kropelkowymi to No3. Taki test wystarcza na jakiś czas, a jeszcze pewnie się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, usuwałam sinice regularnie z piachu, przyciemniłam akwa  na parę dni, podmieniłam wodę, ponownie nawożę  makro i carbo oraz wymieniłam świetlówki 2x18w z barwą 6500-  Uff, póki co spokój z sinicami, mam nadzieję, że będzie już ok.

 

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...