Jump to content

Pielęgniczka Boliwijska (długocierniowa) - Mikrogeophagus altispinosus


maziama
 Share

Recommended Posts

Pielęgniczka Boliwijska (długocierniowa) – Mikrogeophagus altispinosus

 

 

samiec

5e2ccbb3ebc34028gen.jpg

 

 

samica

57431e280203496cgen.jpg

 

Rodzina: pielegnicowate (Cichlidae)

 

Występowanie: Ameryka południowa: Brazylia, Boliwia.

Zamieszkuje dopływy rzek oraz błotniste jeziora o podłożu piaszczystym.

 

Długość: do 8 cm.

 

Dymorfizm płciowy: Dobrze widoczny dopiero u dorosłych osobników. Samce rosną nieco większe i są intensywniej ubarwione. Końce płetw wyraźnie wydłużone. Spodnia strona brzuszka jest płaska u samców, a u samiczek wypukła (zaokrąglona).

 

Usposobienie: Ogólnie jest rybką niekonfliktową w stosunku do innych gatunków. Samce terytorialne, przeganiają osobniki własnego gatunku, niekiedy dochodzi do nieszkodliwych przepychanek. Mogą także przeganiać inne ciekawskie ryby „zaglądające” w okolice dna. Samiczki całkowicie spokojne.

 

Akwarium: Pielęgniczka ta powinna być trzymana w grupie min. 6 sztuk, tak więc wymaga dużego zbiornika, o powierzchni dna minimum 150x50. Wymagane podłoże piaszczyste, ze względu na naturalne pobieranie pokarmu z dna wraz piaskiem i przesiewanie go przez skrzela. Podłoże z grubszego żwiru może zaburzyć karmienie, lub nawet doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Dekoracje głównie z korzeni i gałęzi, tworzących miejsca zacienione (jaskinie) oraz ewentualnie kilka płaskich kamieni dla tarlaków.

Pielęgniczki tej nie powinno się wpuszczać do niedojrzałego akwarium, gdyż jest wrażliwa na niekorzystne warunki panujące w zbiorniku.

W przypadku pogorszenia warunków, może reagować chorobami. Lubi „starą” wodę, tak więc podmiany lepiej wykonywać częściej i mniej, niż rzadziej a więcej. Optymalnie: 10-15% wody co tydzień.

Temperatura: 24-25*C; pH 6,5-7,0 ;woda miękka.

 

Rozmnażanie: Należy pozwolić pielęgniczkom boliwijskim samym dobrać się w pary. Dbanie o czystość wody i parametry to podstawa, by zachęcić te rybcie do tarła. Ikra zwykle jest składana na płaskiej powierzchni (kamień, płaski korzeń, szeroki liść, a nawet bezpośrednio na szybie).

Larwy wykluwają się po 2-3 dniach. Po kolejnych 5-8 dniach można zacząć podawanie drobnych pokarmów (np. larwy solowca). Zarówno samiec jak i samica biorą udział w opiece nad potomstwem. Rodzice często przenoszą maluszki do utworzonych przez siebie dołków w piasku. Niedoświadczeni rodzice mogą zjadać ikrę, ale po kilku tarłach ten problem powinien zniknąć.

 

Pokarm: Pokarmy żywe i mrożone (artemia, dafnia, larwy komara) oraz dobrej jakości pokarmy suche. Należy dbać o to, by przynajmniej część pokarmu opadała na dno, gdyż niechętnie pobierają pożywienie z toni.

 

Ciekawostka: Choć Pielęgniczka Boliwijska jest mniej popularna i wymaga większego akwarium, to jednak jest bardziej zalecana dla początkujących akwarystów, niż Pielęgniczka Ramireza.

 

 

Autor opracowania: maziama

Autor zdjęć: maziama

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...