Jump to content

[30l] obsada

Recommended Posts

Witam, chciałem zapytać co specjaliści sadza o zalozonym wlasnie przeze mnie akwarium? Otoz zakupiłem swojemu dziecku akwarium 30l. Wydaje mi się, ze trochę poczytałem o zasadach zakładania akwarium i jego obsadzie ale jakos dziwnie uparłem się przy jednym gatunku rybek. Na wielu stronach naczytałem się, ze ryba ta wymaga akwarium min. 30l - czyli takiego jakie posiadam. Najlepiej jednak czuje się w stadzie 15szt. a to jak na takie akwarium troszkę za dużo. Oczywiście wg przyjętych przez wielu przelicznikow - 1cm ryby na 1l wody. W przypadku mojego akwarium wody netto jest oczywiście mniej. Ale do rzeczy: chodzi mi o Razbore Galaxy - przesliczna rybka. Dla rybki stworzyłem chyba wlasciwe warunki, sporo roslinnosci, ciemne podloze... Zamierzam zakupić ta rybke i może kilka otoskow. Odpadaja kiryski zarówno ze względu na wielkość zbiornika jak i podloze - bazalt. Proszę o opinie co sadzicie o tym pomysle. Ile ew. Razbor mogę zakupić do takiego zbiornika i czy w ogole. Nie mam niestety pojęcia jakie mam parametry wody?? :( Wszelkie uwagi dotyczące proponowanej przeze mnie obsady przyjmę z pokora. Dziekuje z gory

Witamy na forum.

Kilka rad na przyszłość:

- zakładaj własne tematy, nie zadawaj swoich pytań w cudzych wątkach,

- na forum wymagana jest poprawna pisownia, mowa o tym w regulaminie, który akceptowałeś podczas rejestracji,

- stara teoria "1cm ryby na 1l wody", to jedna z najpopularniejszych akwarystycznych herezji powodujących problemy...

- pytając o obsadę zawsze należy podać parametry swojej wody.

/ Luna

Nie ma takiej ryby jak Razbora galaxy.
Jest Danio margaritatus czyli Danio niebiańskie perłowe.
30 litrów wydaje mi się trochę za małe bo to ruchliwa rybka.
Lepiej niech wypowiedzą się na ten temat ci, którzy się na nich znają.

1. Jakie parametry masz w akwarium? Bez nich ciężko cokolwiek podpowiedzieć.

2. Nie ma takiej rybki jak razbora galaxy, a danio perłowe. Te ryby absolutnie nie nadają się w takiej ilości do takiego maleństwa. Informacje o tej rybie możesz znaleźć u nas na Forum, dokładnie TUTAJ.

3. Takie akwarium jest dobre też jako krewetkarium lub kawalerka dla bojownika - oczywiście jeżeli parametry wody będą odpowiednie.

PS. Zjedzone słowo ;)

Edited by Miniu

Dziękuję za szybkie odpowiedzi. A propos nazwy rybki to taka nazwa pojawia się po prostu w sieci, ale przyjmuję do wiadomości, że nie jest to właściwa nazwa, dziękuję;) A propos wygłoszonej przeze mnie "herezji" (1cm ryby na 1 l wody) to rzeczywiście wydaję mi się, że ten przelicznik to lekka przesada. Nie chcę jednak mieć w akwarium 2-3 rybek ale stadko w granicach rozsądku - tak aby cieszyło to ludzkie oko i zarazem nie robiło krzywdy rybom. Zdania jak widzę jednak są podzielone;) Miniu podajesz mi link do strony, na której w opisie widnieje właśnie akwarium 30l jako odpowiednie dla Danio :huh: Ja zaryzykuję te kilka sztuk - na początek tak jak radzi Nantai. Czy 3-4 otoski do tego stadka mogę dorzucić??

Zanim jednak to zrobię muszę jeszcze sprawdzić właściwości wody. Jeszcze raz dziękuję.

P.S.

Mój starszy syn również zażyczył sobie akwarium - 60-72l :) Na pewno będę chciał podzielić się z Wami moją propozycją obsady i poczytania Waszych uwag ;)

Miniu podajesz mi link do strony, na której w opisie widnieje właśnie akwarium 30l jako odpowiednie dla Danio :huh:

Te ryby absolutnie nie nadają się w takiej ilości do takiego maleństwa. 

;)

Czy 3-4 otoski do tego stadka mogę dorzucić??

Nie. Zostaw same danio. 

• 3 weeks later...

Jeśli masz dużo kryjówek w akwarium to przetrwają bez problemu. Dorosłe osobniki lubią polować na młode. :)

Taka ciekawostka: U siebie w akwarium miałem kaskadę Fzn 2. Systematycznie co kilka tygodni jak były młode robiłem przegląd zawartości - wewnątrz w komorach zawsze znajdowałem sporo narybku mimo to, że miałem prefiltr. Jedna nawet przetrwała w filtrze kilka tygodni jak robiłem restart akwarium. :)

Po pierwszej ikrze ani śladu, a było jej sporo w całym akwarium - na szybach i liściach. Ikra zniknęła , a po ewentualnym narybku ani śladu. Czyżby ryby wyjadły całą ikrę?? Dużo obserwowałem akwarium i jakoś nie zauważyłem ich w pobliżu ikry. A może te maleństwa gdzieś sobie już pływają. Minął tydzień i zastanawiam się czy coś z tego będzie?

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...