Skocz do zawartości

Krewetki + carbo?


Adamu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zbiornik opisany http://forum.superakwarium.pl/topic/44868-60l-og%C3%B3lnero%C5%9Blinne/

 

Od jakiś 2 tygodni zacząłem widywać coraz mniej moich RC... zwróciłem szczególną uwagę, bo 3 z nich zaczęły nosić ikrę właśnie w tym czasie. Byłem nawet świadkiem 'aktu'...

Postanowiłem się dopytać tutaj bo znalazłem dwie padnięte krewetki (jedną dzisiaj oraz jedną tydzień temu) a reszty prawie nie widuję... mam wrażenie, że zostały mi 2 samice (większe, całe czerwone) oraz 3 samce (mniejsze, bardziej przeźroczyste z czerwonymi akcentami).

 

Z obsady doszło 7 helenek by walczyły z zatoczkami

 

Pytanie główne to: Czy podawanie węgla w płynie może być przyczyną takiego stanu?

Podaję 5ml co rano - od 10 dni walczę z glonami włosowatymi, które przez głupotę/niewiedzę przyniosłem na roślinie jakiś miesiąc temu. Od tamtego czasu (powiedziano mi, że to przez kiepską filtrację i samo zejdzie... jasne) mam ich coraz więcej. Podpowiedziano mi, że najbezpieczniejszym i skutecznym środkiem jest dawkowanie węgla w płynie 5-10 razy dawkę podstawową.

 

Pomysły? W nawozie, który podaję nie ma azotanów ani fosforanów...

 

Może to po prostu dwa przypadki... a chowające się krewetki to norma... nie wiem, dlatego pytam tutaj.

 

Temperaturę wody podniosłem do 23-24C po poradach z innego forum, że 22 dolna granica.

 

Edit:

Ilość nitek znacznie się zmniejszyła (jeszcze trochę i może się pozbędę), rośliny ładnie rosną a rybki też chyba ok, jedzą chętnie itd.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obsady doszło 7 helenek by walczyły z zatoczkami

 

 

Ale krewetki zdechłe wyciągasz czy po prostu znikają z akwa , ogólnie nie trzyma się  helenek z innymi skorupiakami   jak krewetki .Helenki mają szwedzki stół z krewetek

 

Sam leje carbo  1 ml dziennie i krewetki nie cierpią na tym .

 

Tak na marginesie lejesz  Carbo to Aqua Artu  ?

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję Easy Carbo. Dawka zalecana to 1ml/dzień lub 2 przy dużej ilości roślin.

 

2 krewetki wyjąłem rano/po nocy. Po prostu leżały na dnie.

 

Zanim dałem ślimaki to pytałem i każdy odpowiadał, że ślimaki będą polowa tylko na chore/osłabione sztuki albo wcale. Mam dużo zakamarków w zbiorniku, może tam siedzą na czas wylęgu albo coś... po prostu nie widuję ich tak dużo...  na raz maks a wcześniej do 6-7 no i nie widzą "mam" wcale.

 

Przypuszczam, że ostatnia padła po wylince. Jednocześnie rano znalazłem wylinkę wielkości zwłok oraz padłą krewetkę. Na innym forum znalazłem info, że większe stężenia węgla w płynie mogą powodować zgony u krewetek dlatego pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymalem zawsze krewetki z helenkami i było wszystko ok. Wielokrotnie tu pisano ze helenki jedzą tylko martwe i chore krewetki.

Osobiście widziałem jak  helenka atakuje   dużą  RC  , ostatnio w sklepie  chciałem zakupić RC  mieli młode jeszcze nie wybarwione ,ale jak się przyjrzałem  co się dzieje w zbiorniku to zrezygnowałem ,trzymali młode krewetki z młodymi helenkami .... helenki się dosłownie pasły na tych krewetkach .

 

Sam leje  Carbo Aqua Artu  wprawdzie 1ml dziennie i żadna krewetka nie padła ,wylinkę wszystkie przechodzą normalnie .

 

No ale jak kolega wyciąga trupy to musi coś być w wodzie czy tym carbo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dawałem 2ml to było ok... ale teraz walczę z "włosami" i leję 5ml (5x zalecanej dawki) i pytanie kieruję do bardziej kumatych w kwestii toksyczności lub jej braku w wydaniu Easy Carbo albo do hodowców RC - odnośnie zachowania podczas "ciąży".

 

Nie mam pojęcia co jeszcze może powodować problem... nic nie doszło ostatnio ani nie zmieniło poza dawką węgla.

Nie wiem do końca czy to przez to ale na innym forum podane było jako możliwa przyczyna( w dużych dawkach).

 

Edit:

A może być to powiązane z solą do akwarium BW? Daję dawkę tego przy podmianach od jakiś 3 tygodni (łyżeczkę na podmianę). To by nawet pasowało bo w sobotę rano robię podmiany a w poniedziałek znalazłem zwłoki... nie pamiętam kiedy dokładnie poprzednie ale chyba też w weekend. Po pracy napiszę jak się nazywa.

 

Edit2:

Sanital + ketapang Tropicala. Tak się to nazywa.

Co ciekawe, poszukałem w miarę dokładnie i nie widzę więcej padłych RC. Po prostu się gdzieś pochowały. Amano, puki co, nie reagują.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...