Skocz do zawartości

[60L] Ogólne/roślinne


Adamu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Założony 14 sierpnia 2014, obecnie bez ryb (czekam jeszcze 2 tygodnie aż dojdzie...).

 

Napowietrzanie przez ruch tafli - wylot filtra wewnętrznego skierowany pod kątem na tylną ściankę by nie ruszał za bardzo roślinami (bez bąbelków).

Oświetlany świetlówką 15w (komplet do zbiornika był) z pokrywy.

Filtrowany EHEIM pickup 160 (woda kryształ puki co, dużo lepiej się sprawdza niż dedykowany do takiego zbiornika).

Bez techniki CO2 ("dokarmiam płynnym roztworem węgla")

Mam zamiar zasiedlić Danio i/lub Neonami Czerwonymi (może po 10 z obu?), następnie krewetkami. Nie jestem pewien czy potrzebne będą jeszcze jakieś mułojady i ryby do średniej głębokości zbiornika. Podpowiedzi mile widziane:)

Rośliny:Echinodorus barthii, Bacopa caroliniana, Anubias lanceolata (przyczepiony na korzeń), Ludwigia palustris, Cryptocoryna rubella, mech Jawajski, 2 x Gałęzatka.

Grzałka Aquael 100w (miała być 50 ale pracowała non stop i ledwo podbijała do 25C, obecna 100 pracuje ok 8-12 min na godzinę i pięknie grzeje).

Chemia:

Wystarotwane Esklarinem, po dobie dodane BactoActive.

Rośliny dokarmiane 2ml/dobę EasyCarbo oraz 1ml/dobę (za 3 tygodnie przejdę na 2ml) AZOO Plant Nutrients. Rośliny posadzone na kulkach JBL.

Warunki wg Tetra test paskowego:

NO3 i NO2 na zero (bez ryb to chyba normalne)

GH 8^d

KH 6^d

pH ok 7,4

bez chloru cząsteczkowego ofc.

 

Po ponad 15 latach wracam do hobby ale mam mało miejsca w domu dlatego tylko 60l (54 dokładnie:P). Wcześniej bawiłem się 280L sklejanym wewnątrz ramy (samorobne:)) ale teraz to inna technika już.

 

edit: Podmianka zdjęcia na aktualne.

post-21434-0-64109900-1408556905_thumb.jpg

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałabym piach na podłoże ale i tak bardzo ładne :) Daruj sobie chemię, niepotrzebna, bakterie też. Osobiście nie jestem zwolennikiem gotowych nawozów, sporo kosztują i tak naprawdę nie wiesz co i ile czego lejesz. Znacznie lepiej jest z solami-tym bardziej jeśli to ma być roślinniak. Zdaję sobie sprawę, że kiedy się zaczyna z solami to te wszystkie obliczenia strasznie trudno wyglądają ale wszystkiego idzie się nauczyć, dla każdego na początku to była czarna magia ;) Przydadzą Ci się też też testy na PO4 i pewnie w przyszłości też Fe. Troszkę też słabe światło bo wychodzi 0,27W/L.

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/37295-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/

 

Co do obsady nie doradzę, niech inni się wypowiedzą ale trzymam kciuki i powodzenia :)

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny dokarmiane 2ml/dobę EasyCarbo oraz 1ml/dobę (za 3 tygodnie przejdę na 2ml) AZOO Plant Nutrients. Rośliny posadzone na kulkach JBL

Carbo-ok, AZOO Plant Nutrients to nawóz mający w sobie makro i mikroelementy. Jego stosowanie może przynieść fatalne skutki (tym bardziej że startujesz z baniakiem). Przedawkujesz makro lub mikro, będziesz miał wysyp glonów... i dalej wiadomo. Zamiast niego daj sam Potas, resztę mikro i makro (oddzielnie) jak zauważysz pierwsze oznaki braków.

 

 

Założony 14 sierpnia 2014, obecnie bez ryb (czekam jeszcze 2 tygodnie aż dojdzie...)

Mierz parametry, jeszcze 2 tygodnie może nie wystarczyć.

 

 

Wystarotwane Esklarinem, po dobie dodane BactoActive.

Bez tego też by wystartowało.

 

 

Mam zamiar zasiedlić Danio i/lub Neonami Czerwonymi (może po 10 z obu?),

Na 2 ławice za mały litraż.

Na temat obsady proponowałbym porozmawiać jak baniak dojrzeje.

Szkoda że nie ma piachu...

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danio i/lub Neonami Czerwonymi

 

Masz na myśli danio pręgowane?

Raz, że oba gatunki mają całkiem inne wymagania do temperatury i innych parametrów wody. 

Dwa, że na oba gatunki Twoje akwarium jest za małe. Z obydwu tych gatunków musisz zrezygnować. 

 

Te wielkie kamulce na dnie bardzo pomniejszają optycznie to akwarium. Wygląda na 25l. 

Wszystkie magiczne bakterie w buteleczkach i cudowne uzdatniacze wody odstaw. Nie sa potrzebne, strata pieniędzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIelkie dzięki za podpowiedzi.

 

Troszkę też słabe światło bo wychodzi 0,27W/L

Wiem ale nie chce zmieniać pokrywy, Ze starych czasów pamiętam, że 0,3w/l starczy na cieniolubne i średnie (szczególnie, że niskie akwarium jest) ale i tak myślę o dokupieniu odbłyśnika (ku?) tylko nie wszystko na raz.

 

 

 

AZOO Plant Nutrients to nawóz mający w sobie makro i mikroelementy

By nie przesadzić daję połowę zalecanej dawki (na forach piszą, że 4ml/100l, ja daję 1ml). W starym nie używałem niczego, jedynie odmulałem dno i wymieniałem prawie połowę wody jak była już "do wymiany" ale rozmawiałem z kilkoma pracownikami sklepów zoologicznych i przejrzałem forum - mam wrażenie, że teraz jak z lekami... co dzień coś trzeba dać bo problemy są jak nie:P

Dozowanie gotowych mieszanek jest dla mnie bardzo wygodne, ale pomyślę nad tym.

 

 

 

Szkoda że nie ma piachu...

He, teraz jak patrzę to się zgodzę, z ciemniejszym podłożem lepiej by wyglądało... i teraz pytanie - można by je wymienić? Minął tydzień a rośliny się jeszcze, chyba, nie ukorzeniły. Ja zostawiam jak jest bo się boję trochę o nie ale jestem tylko amatorem obecnie. Jeżeli chodzi o estetykę to spasuję albo dołożę jakieś 0,5cm warstwę przez szklaną rurkę i będzie ok... dlaczego właśnie piach? Jeżeli to tylko dla względów wzrokowych to zdejmę warstwę kamieni tam gdzie się da i uzupełnię ciemniejszym drobnym.

Jeżeli to ważne to zawsze można pojechać od nowa - woda i sprzęt już jest:) Tylko tydzień stracony ale...

 

 

Wszystkie magiczne bakterie w buteleczkach i cudowne uzdatniacze wody odstaw. Nie sa potrzebne, strata pieniędzy

Zastosowałem na start. Uzdatniacza raczej nie użyję bo woda do podmian postoi sama i będzie ok. Bakterie jak się rozwiną to też chyba się same ogarną. Dobrze myślę?

 

 

 

Raz, że oba gatunki mają całkiem inne wymagania do temperatury i innych parametrów wody.

Wiem, że jeszcze za wcześnie na ryby (napisałem w temacie o nich by było wiadomo co i jak). Sugeruję się rybyakwariowe.eu i znaczna różnica tam jest przy tarle?

Temperatura 25C to chyba opimum dla większości a i w twardość się wstrzelam (a z czasem będzie trochę niższa) jedynie pH... ale jakby zbić troszkę poniżej 7 to by uszło chyba. Piszę na bazie tamtych informacji ale wiem, że co hodowca to inne opinie (często na przykładzie swojej hodowli) dlatego kieruję się średnimi ale doceniam każdy wkład bo ślepy ani głuchy nie chcę być.

 

A teraz serio, jak czytałem obsady podobnych zbiorników to było 10-12 neonków+2-3 ramirezy/bojownik+4-6 mułojadów (zazwyczaj kiryski karłowate).

Nie leży mi podobny układ... napaliłem się na krewetki bo wyglądają super i są raczej tolerancyjne na warunki wbrew temu co pisze kilka portali (te czerwone - red fire? czy red cherry?) ale czy one zastąpią kiryski lub otoski?

Danio Pręgowane są piękne z nich bym rezygnował na końcu (wiem, że są ruchliwe i zdania czy 60l starczy są podzielone) ale, jak zostanę tylko przy pręgowanych, wtedy zostanie wolna przestrzeń w akwarium po środku... myślałem o neonach bo przebywają głównie w tej warstwie i są malutkie - pasują do rozmiarów zbiornika... ale nie są to ryby bez których bym umarł :)

Nie chcę się upierać przy moich wyborach tylko, w razie sugerowania ryb, proszę bez tekstów "bo za mały zbiornik" gdy o 5cm dłuższy już jest ok... dla mnie za mały baniak to za mały o co najmniej połowę. A to czy ryby dorastają do 8 czy 9 cm jest co najmniej dyskusyjne.

Sam nie wiem, jak napisałem wyżej, "podobają" mi się konkretne gatunki zwierzaków... ale przecież się nie będę upierać jeżeli wybrałem.

 

Jeszcze raz dzięki za wkład (i przepraszam jeżeli kogoś obraziłem:P)

Przydała by się stronka porównująca ryby pod względem podobnych warunków a nie po zdjęciach:)

*edit :by poprawić literówki

*edit 2:

A może tylko stado neonów (10-15?) i krewetki? Też by mogło fajnie być... tylko czy krewetki poradzą sobie z dnem/roślinami...

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

z ciemniejszym podłożem lepiej by wyglądało

Są dwa rodzaje ciemnego "piachu". Jeden bazaltowy, który ma ostre krawędzie, więc nie nadaje się dla pielęgniczek i ryb dennych. Drugi kwarcowy, ale on jest sztucznie barwiony, co może mieć w przyszłości negatywne dzaiłąnie dla ryb.

WYbierz zwykły piach do piaskownic. To najtańsza i najbardziej uniwersalna opcja. 

 

 

 

Temperatura 25C to chyba opimum dla większości
 

Danio pręgowane to ryba zimnowodna. 22-23*C. Dla Ciebie może to jest mała różnica, ale Ty jesteś przyzwyczajony do większych zmian w temperaturze.

 

 

 

proszę bez tekstów "bo za mały zbiornik" gdy o 5cm dłuższy już jest ok...
 

Neony czerwone to największe z neonów. Potrzebują minimum akwarium 80cm długiego. Danio pręgowane tak samo. Przy tej rybie nie liczy się litraż tylko długość akwarium i powierzchnia dna. Tak samo 80cm minimum. 

Ale widzę po Twojej wypowiedzi przy tym akwarium 20cm Ciebie jeszcze nie rusza...

 

 

 

4-6 mułojadów
 

 

TO (klik) jest mułojad. 

Kiryski u pielęgniczki (ramireza trzyma się w parach) potrzebują piachu na dnie. Zwykłego piachu. 

 

Jeśli chcesz dalej rozmawiać o obsadzie załóż temat w dziale "Obsady". 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIelkie dzięki za podpowiedzi.

 

Wiem ale nie chce zmieniać pokrywy, Ze starych czasów pamiętam, że 0,3w/l starczy na cieniolubne i średnie (szczególnie, że niskie akwarium jest) ale i tak myślę o dokupieniu odbłyśnika (ku?) tylko nie wszystko na raz.

 

 

Jak chcesz ale to takie minimum światła i będziesz mocno ograniczony co do wyboru roślin. Nie musisz zmieniać pokrywy żeby dodać dodatkowe oświetlenie - na alledrogo są gotowe moduły. Koszt ok 60 zł i wygląda to tak:

 

post-15884-0-70747700-1408524054_thumb.jpg

 

Do tego nawożę solami + easy carbo i bimbrownia , rośliny bąbelkują jak głupie i praktycznie co tydzień przy podmianie wody muszę je przycinać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

By nie przesadzić daję połowę zalecanej dawki (na forach piszą, że 4ml/100l, ja daję 1ml). W starym nie używałem niczego, jedynie odmulałem dno i wymieniałem prawie połowę wody jak była już "do wymiany" ale rozmawiałem z kilkoma pracownikami sklepów zoologicznych i przejrzałem forum - mam wrażenie, że teraz jak z lekami... co dzień coś trzeba dać bo problemy są jak nie:P Dozowanie gotowych mieszanek jest dla mnie bardzo wygodne, ale pomyślę nad tym

Jeśli gotowce, to oddzielnie makro i mikroelementy. Jednak i to może nie wypalić. Największą kontrolę nad parametrami daje stosowanie soli. Po prostu podajesz roślinom konkretnie ten składnik którego na tą chwilę brakuje. W gotowcach istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy niedoborze jednego składnika przedawkujesz inny, tym bardziej przy stosowaniu tak jak u Ciebie "wszystkiego w jednym".

 

 

He, teraz jak patrzę to się zgodzę, z ciemniejszym podłożem lepiej by wyglądało... i teraz pytanie - można by je wymienić? Minął tydzień a rośliny się jeszcze, chyba, nie ukorzeniły. Ja zostawiam jak jest bo się boję trochę o nie ale jestem tylko amatorem obecnie. Jeżeli chodzi o estetykę to spasuję albo dołożę jakieś 0,5cm warstwę przez szklaną rurkę i będzie ok... dlaczego właśnie piach? Jeżeli to tylko dla względów wzrokowych to zdejmę warstwę kamieni tam gdzie się da i uzupełnię ciemniejszym drobnym. Jeżeli to ważne to zawsze można pojechać od nowa - woda i sprzęt już jest:) Tylko tydzień stracony ale...

Ja bym wymienił podłoże na piach. Tydzień stracony ale...sprzęt masz, zlewasz wodę do wiader i po wymianie podłoża z powrotem do zbiornika, nie płucz filtra, niech pracuje w zlanej wodzie, w wiadrze. Piach da Tobie większą możliwość doboru obsady, jest niezbędny dla niektórych gatunków ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale widzę po Twojej wypowiedzi przy tym akwarium 20cm Ciebie jeszcze nie rusza...

Nie o to mi chodziło. Czytałem kilka tematów gdzie ludzie bronili Danio przed 60l ale do 70l (przy zwykłych proporcjach) już było ok... a to nie wielka różnica.

Przemyślałem wszystko co napisałeś, dodałem trochę pokory z mojej strony i odpuszczę z Danio... częściowo dlatego, że zbiornik stoi ok 50cm od ziemi + pokrywa więc i tak byłoby je ledwo widać...

Przejdę dalej do działu Obsada tak jak piszesz.

 

Pomyślę zmianie sposobu nawożenia jak doczytam więcej na ten temat bo zbyt zielony jestem jeszcze.

 

Z temperaturą doczytam więcej bo nie będę pisać skoro, widać, się nie znam.

 

Podebrałem z wierzchu żwir większej granulacji i zastąpiłem Zolux Aqua Sand nature - czarny, pewnie bazaltowy tak jak napisał Krzysiek1702 - ale nie wydaje się ostry,może dla ryb będzie... chociaż w 3 sklepach zoo polecali właśnie ten a w jednym większość zbiorników na tym stoi więc nie wiem - mi się podoba, jest drobny i wszystko lepiej na jego tle widać). Kosztował grosze. Jak dojdę jak dodać kolejne zdjęcie to wkleję:)

 

Pisząc mułojad cytuję to co czytam na innych tematach na tym forum... tam jakoś nikt innych nie poprawiał... to jak ogólnie określić kiryski i inny "czyszczące dno"?

 

Jeszcze raz dzięki za wszystkie podpowiedzi i wyprostowania. Przemyślę i zastosuję w miarę możliwości.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale nie wydaje się ostry
 

 

 

może dla ryb będzie
:)

 

 

 

chociaż w 3 sklepach zoo polecali właśnie ten

W sklepach polecą wszystko, aby tylko to sprzedać. Jaką średnice ma kamyk (mm)?

Grosze to kosztuje piach w budowlanych. Dokładnie 50gr za kg  :)

 

 

 

Pisząc mułojad cytuję to co czytam na innych tematach na tym forum... tam jakoś nikt innych nie poprawiał... to jak ogólnie określić kiryski i inny "czyszczące dno"?
 

Z którego roku te tematy? Tu gdzie się widzi zazwyczaj się poprawia. 

Kiryski nazywasz kiryski. A "czyszczące dno: rybami kopiącymi lub chociaż przydennymi. 

 

Zdjęcia dodajesz przez forum lub przez wybrany przez Ciebie hosting. Jak piszesz nowy post to w prawym dolnym roku masz "więcej opcji", tam powinieneś już odpowiednią opcję znaleźć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda owszem, ale jak się przyjrzę to jest jakby "toczony". Tzn, jakby go wrzucić do jakiejś butli i toczyć by się starł. Taki ze spiłowanymi rantami. nie umiem inaczej wytłumaczyć.

W razie czego mam post na Obsada pod tą samą nazwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się dokształcę w kwestii nawożenia selektywnego to pomyślę, dzięki za info. Póki co jestem zielony i zostanę przy moim. Trzeba zużyć to co kupiłem a do tego czasu czytam:)

 

Dodałem zdjęcie z aktualnym podłożem.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktualne zdjęcie:)

Rosliny mają się doskonale od kiedy sprzedałem pokrywę i zaminiłem na lampę GLO 24w + szkło nakrywkowe.

Anubias ładnie zaczyna kwitnąć, Ludwigię przycinam raz w tygodniu przy podmianie bo pnie się strasznie szybko. W końcu ruszyła Bacopa i dołożyłem dwie nowe roślinki - niestety nie wiem jak się nazywają.... tę trawę z tyłu i po bokach oraz te malutkie odrosty (przyjęły się:)) w obu przednich rogach.

Doszło 12 Red Cherry (pierw 2, a po 4 dniach 10) oraz 4 Amano.

Wszystko się ładnie układa.

post-21434-0-28742300-1410323458_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Jak chcesz ale to takie minimum światła i będziesz mocno ograniczony co do wyboru roślin. Nie musisz zmieniać pokrywy żeby dodać dodatkowe oświetlenie - na alledrogo są gotowe moduły. Koszt ok 60 zł i wygląda to tak:

 

attachicon.gifIMG_0728.JPG

 

Do tego nawożę solami + easy carbo i bimbrownia , rośliny bąbelkują jak głupie i praktycznie co tydzień przy podmianie wody muszę je przycinać ;)

O jakich solach mówisz? Ja stosuję na razie gotowa mieszankę mikro i makro. (jakby się nie patrzeć nie wiedziałam , że coś takiego się daje) na razie rośliny nie odżyły, jeszcze marne są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

O jakich solach mówisz? Ja stosuję na razie gotowa mieszankę mikro i makro. (jakby się nie patrzeć nie wiedziałam , że coś takiego się daje) na razie rośliny nie odżyły, jeszcze marne są.

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich solach mówisz? Ja stosuję na razie gotowa mieszankę mikro i makro. (jakby się nie patrzeć nie wiedziałam , że coś takiego się daje) na razie rośliny nie odżyły, jeszcze marne są.

 

Sole to tak jak podał w linku Adamu. W skrócie to gotowe pierwiastki niezbędne do wzrostu roślin czyli potas, azot, fosfor, magnez, żelazo oraz mikroelementy. Kupuje się je w postaci proszku/kryształków i rozrabia z wodą. Podaje się je (każdy z osobna) do akwarium. W Twoim przypadku dajesz makro razem więc jeśli np z testu Ci wyjdzie, że masz niedobór np potasu, a azotu masz w normie to nie jesteś w stanie zwiększyć tylko potas gdyż lejesz wszystko razem. W solach masz to osobno więc chcesz to zwiększasz potas, a azot zostawiasz na tym samym poziomie. Mikro jest razem ale tutaj niedobory są nie częste, a nadmiar widać gołym okiem. Jest z tym więcej zabawy bo Ty codziennie lejesz z dwóch butelek, ja z 6 + carbo ale wszystko jest pod kontrolą - coś za coś :) No i sole są o wiele tańsze niż gotowe mieszanki, mnie zestaw soli za ok 30 zł z przesyłką wystarczył na 1,5 roku i jeszcze coś zostało. To wygląda skomplikowanie ale wszystkiego da się nauczyć, najgorzej na początku. Mam nadzieje ,że rozjaśniłam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...