Jump to content

Razbora Hengela (Trigonostigma hengeli)


maziama
 Share

Recommended Posts

Razbora Hengela (Trigonostigma hengeli) 

 

660edf11752a5bd8gen.jpg

 

Rodzina: karpiowate (Cyprinidae)

 

Występowanie: Wielkie Wyspy Sundajskie: Borneo, Jawa, Sumatra

Zamieszkuje wolno płynące potoki leśne, rzeki oraz tereny bagniste – tzw. „czarne wody”, pełne opadłych liści i gałęzi.

 

Długość: 2,5 - 3 cm

 

Dymorfizm płciowy: Widoczny u ryb dorosłych (ok. 1 roku). Samiczka ma pełniejszy, okrąglejszy brzuszek. Samiec smuklejszy, często o intensywniejszych kolorach.

 

Usposobienie: To bardzo łagodna, towarzyska rybka. Płochliwa i nerwowa, gdy jej stado składa się ze zbyt małej liczby osobników. Dlatego najlepiej czuje się w gronie 10 i więcej sztuk. Lubi towarzystwo ryb wielkością i charakterem do niej podobnych (np. inne razbory, małe bystrzyki lub zwinniki)

 

Akwarium: Zaleca się akwarium o długości minimum 60 cm, ale najlepiej 80 cm i więcej. Zbiornik powinien być gęsto zarośnięty, z dużą ilością naturalnych korzeni, uwalniających sporo garbników i barwiących wodę na lekko brązowy kolor. Dodatkowo ciemne podłoże i słabe oświetlenie (ewentualnie dodatek roślin pływających rozpraszających światło). W takich warunkach ta mała razbora nie tylko czuje się najlepiej, ale też pięknie prezentuje swoje naturalne ubarwienie.

Temperatura: 25-27*C, pH 6-7, woda miękka.

 

Rozmnażanie: Bardzo podobnie jak u razbory klinowej. Dobrana para składa ikrę na spodniej stronie liści szerokolistnych roślin. Przy dobrych warunkach w akwarium ogólnym (parametry wody, gęsta roślinność) możliwe jest, że część ikry przetrwa i doczekamy się młodych razborek, bez naszego udziału.

 

Pokarm: Drobne pokarmy żywe lub mrożone: cyklop, dafnia, larwy solowca. Suche pokarmy płatkowane dobrej jakości.

 

Ciekawostki: Razbora hengeli często mylona jest z razborą klinową lub razborą espei, choć jest najmniejsza z tych trzech gatunków i posiada w swym ubarwieniu charakterystyczny pomarańczowy paseczek nad ciemnym klinem. Reszta ciała zabarwiona srebrzyście.

Istnieje jeszcze czwarty gatunek, podobny do poprzednich, który zamiast klina ma w tym miejscu po prostu ciemny paseczek – Trigonostigma somphongsi

 

Autor opracowania: maziama

Autor zdjęć: maziama

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...