Skocz do zawartości

Wielkopłetw wspaniały (Macropodus opercularis)


splend
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wielkopłetw wspaniały (Macropodus opercularis)

 

1380798290.jpg

 

Rodzina: guraminowate ( Osphronemidae )

 

Występowanie: wschodnie Chiny, Tajwan, Korea, Wietnam.

 

Długość: samce do 10 cm, samice do 7 cm.

 

Dymorfizm płciowy: wyraźny. Samce są większe i bardziej barwne. Mają także dłuższe płetwy o szpiczastych zakończeniach.

 

Usposobienie: gatunek ten jest dość agresywny ( szczególnie samce ) przez co nie nadaje się do akwarium ogólnego. Choć zdarzają się u tych ryb osobniki łagodniejsze to tak na prawdę nigdy nie wiadomo na jakie ryby się trafi. Lepiej więc hodować je w parach w akwarium jednogatunkowym.

 

Akwarium: dla pary tych ryb wystarczy akwarium 98 litrowe ( 80x35x35 ). Akwarium to powinno być zarośnięte, także na powierzchni wody powinny znajdować się rośliny pływające. Woda może być od miękkiej do twardej ( z tym że do rozmnażania tych ryb najlepsza jest woda o twardości 8 - 12 st n ) o pH około 7 i temperaturze 18 - 22*C.

 

Rozmnażanie: łatwe. Bodźcem stymulującym tarło może być dodanie świeżej wody do akwarium oraz podniesienie temperatury do 25 - 26*C. Samiec buduje pieniste gniazdo wśród roślin pływających. Po jego skończeniu pod gniazdo zwabia samicę gdzie dochodzi do bardzo widowiskowego tarła. Po skończonym tarle odławiamy samicę ponieważ może ona zostać nawet zabita przez przejmującego opiekę nad gniazdem samca. Młode rybki wylęgają się po 24 - 36 godzinach, a po kolejnych 2 - 3 dniach zaczynają pływać po akwarium. Wtedy odławiamy samca, a narybek zaczynamy karmić z początku pierwotniakami przechodząc na większe pokarmy wraz ze wzrostem narybku. Dopóki u małych rybek nie wykształci się tzw labirynt umożliwiający i oddychanie ( tak jak jest to w przypadku innych labiryntowców ) powietrzem atmosferycznym, ważne jest aby delikatnie natleniać wodę.

Przechodzenie narybku na oddychanie powietrzem pobieranym z nad tafli wody jest dość krytycznym momentem w ich życiu. Bardzo ważne jest wtedy aby powietrze nad taflą wody miało tą samą, ewentualnie bardzo zbliżona temperaturę do temperatury wody w akwarium. Dlatego tak ważne jest aby akwarium z tymi rybami, zarówno dorosłymi jak i z narybkiem było przykryte.

 

Pokarm: różnego rodzaju pokarmy żywe, mrożone jak i suche. Ryby te również żywią się pojawiającymi się w akwarium wypławkami.

 

Ciekawostka: ryby te ( nie biorąc pod uwagę " welonów ") 1869 r jako pierwsze zostały sprowadzone do europy i jako pierwsze rozmnożone w warunkach akwariowych.

 

Autor opracowania: splend

Autor zdjęcia: Portal Superakwarium.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...