Skocz do zawartości

woda 30 stopni !!!


przemol07
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Kolejny raz zwracam się o pomoc do doświadczonych akwarystów.
Dwa dni temu zalałem swoje pierwsze akwa 112l. Problem pojawił się dzisiaj a mianowicie temperatura wody wynosi 30 stopni. Przeczytałem wiele wątków na rożnych forach na temat chłodzenia wody, jednak mi chodzi o znalezienie przyczyny takiej wysokiej temperatury i wyeliminowanie jej.
Pokrywa standardowa plastikowa 2x18w T8 + 2x24w T5. Oświetlenie chodzi około 10 godz na dobę.  W akwa paprotnica, dwie żabienice, krypotokoryna, gałęziatka i oczywiście bez ryb.
Po otworzeniu klapek na karmienie, podniesieniu i odkryciu pokrywy z przodu, przy otwartym oknie i wyłączonych świetlówkach T8 temp. spadła do 29 stopni. Grzałka oczywiście wyłączona z zasilania. Zaraz po zalaniu temp. wynosiła 24 stopnie. Termometr rtęciowy. Od tafli wody do "końca akwa" około 3-4 cm. Temperatura w pokoju 24-25 stopni, akwa dość daleko od okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz włączonej grzałki? Może termometr jest zły. U mnie świetlówka trochę grzeje ale nie aż tak. Spróbuj wyłączyć oświetlenie na jakieś 5h i zobacz czy wysoka temperatura nadal będzie się utrzymywać. Jeśli nadal będzie taka sama to masz zły termometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina transformatora, czy czegoś tam, który mocno się nagrzewał

Statecznika. Szczególnie przy świetlówkach T8, wytwarzają dużą ilość ciepła.

Skombinuj drugi termometr dla pewności i porównaj odczyty.

 

P.S.

 

 

Dwa dni temu zalałem swoje pierwsze akwa 112l

 

 

Oświetlenie chodzi około 10 godz na dobę

Zbiornik dojrzewa, a Ty świecisz za długo i to jeszcze w takiej intensywności światła, której nie potrzebują rośliny posadzone w Twoim akwarium (0,75W/l).

Jeśli tego nie zmienisz całkiem możliwe, że spotkamy się niebawem tu :arrow:  Glony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, stateczniki przy T8 mocno się nagrzewają, ale nie aż tak, żeby podnieść temperaturę o kilka stopni. Ja także stawiam na felerny termometr. Pewnie nie potrzebujesz również tak mocnego oświetlenia - nawet jeśli odłączysz jedną świetlówkę T5, to i tak masz ponad 0,5W/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz że grzałka wyłączona...

Większość grzałek ma wbudowany termostat. Na grzałce takiej jest skala służąca do ustawiania temperatury. Tyle że większość tych grzałek ma rozbieżności między tym co ustawisz a tym co faktycznie grzeją. Według mnie jest tak też u ciebie. Ustawiłeś na grzałce np 26-27st a w rzeczywistości grzałka buja więcej. Dzięki świetlówką w dzień temperatura podnosi się dodatkowo o 1-2st..... stąd te 30 st. Zmniejsz zadaną temperaturę na grzałce i powinno być git  :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło zgaszone wczoraj około 20. Na noc odsłonięte klapki na karmienie. Rano o 7.30 temperatura 27 stopni:( Akwa daleko od kaloryfera (i tak wyłączony).
Statecznik elektroniczny do T5 na zewnątrz a w środku w starej pokrywie pewnie magnetyczny.
I niestety to nie termometr, kupiłem drugi - pokazuje to samo. Dzisiaj w ramach testu 5godz świecenia tylko na T5

grzałka oczywiście WYŁĄCZONA a pokrywa nagrzewa się ale nie przesadnie mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...