Skocz do zawartości

Wytrzeszcz oka


coldold
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 112l

2x18W T8 i 2x25W T5, 10h na dobę.
Akwarium mam od grudnia.
Wodę podmieniam raz w tygodniu ok. 25l.
Po zaobserwowaniu objawów choroby zaprzestałam lania chemii, wcześniej dodawałam węgiel w płynie i nawóz Ada.
Temepratura 22 stopnie
Obsada to jeden welon. Podłoże to żwir.

Filtr HW-302 24h/dobę.

Pokarm to kuleczki Hikari, płatki ze spiruliną, płatki dla złotych rybek z Tropicala, groszek gotowany, pietruszka, arbuz...
Ryba cały czas ma apetyt.

Parametry wody:

NO3 ok. 10 mg/l

NO2 0 mg/l

GH ok. 16

KH ok. 10

pH ok. 7

Cl2 0 mg/l

 

Wcześniej opisywałam chorobę innego welona, który niestety padł.

Objawy były różne od tego aktualnie chorego.

Obecnie welon ma wytrzeszcz jednego oka, jakiś czas wcześniej zauważyłam białe strzępki na krawędziach płetw. Pojedyńcze, białe "paprochy", jeden znikał, powstawał drugi. Wyglądało mi to trochę na martwicę, zadbałam o "doskonałą" jakość wody i problem ustał. W zeszłym tygodniu zauważyłam jednak to oko. Nie wygląda dobrze, poza tym naprawdę nie mam się do czego przyczepić. Apetyt jest, apatii brak. Zmian na skórze nie widzę, odchody w normie.

Byłam ze zdjęciami ryby u weterynarza, nie ma pomysłu co to może być. Zbadał odchody i nie widział nic niepokojącego.

Jeśli nie pasożyty to co?

Doradzcie coś proszę, bardzo mi zależy na tej rybie.

 

post-20373-0-89463800-1412775881_thumb.jpgpost-20373-0-21231300-1412775896_thumb.jpgpost-20373-0-53952600-1412775906_thumb.jpgpost-20373-0-41626900-1412775916_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

miałem podobną sytuację ale z kakadu.....nie używałem żadnej chemii tylko zwiększyłem temperaturę do blisko 30 stopni.....jedna rybka mi padła druga wyzdrowiała....niestety nigdy nie trzymałem welonów....

Temperaturę podniosłam już wczoraj, ale tylko do 22 stopni. Welony nie lubią wysokich temperatur.

Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma więcej żadnych objawów, to spróbuj metod podanych w tym temacie: http://forum.superakwarium.pl/topic/20284-infekcje-oczu-u-ryb/

Choć obawiam się, że to może być pierwszy objaw poważniejszej choroby.

Jeśli dojdą inne objawy, to pisz. Może łatwiej będzie coś dopasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma więcej żadnych objawów, to spróbuj metod podanych w tym temacie: http://forum.superakwarium.pl/topic/20284-infekcje-oczu-u-ryb/

Choć obawiam się, że to może być pierwszy objaw poważniejszej choroby.

Jeśli dojdą inne objawy, to pisz. Może łatwiej będzie coś dopasować.

 

Robiłam to już, oko nie drgnęło :(

Co mogę zrobić TERAZ by jej pomóc?

Może coś delikatnie antybakteryjnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnym skutecznym lekiem przy infekcjach bakteryjnych jest SERA Bartoforte S - lek w tabletkach, kiedyś pod nazwą Baktoforte Direct (to nie jest ten sam lek co Sera Baktoforte w płynie!!!)

Ale tak jak pisałam, to silny lek, nie można więc zagwarantować, że rybka przeżyje kurację. Może też być trudno dostępny.

No i trzeba by mieć pewność, czy to rzeczywiście bakterie, a nie pasożyty.

 

Jakie preparaty masz na dzień dzisiejszy w domu?

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnym skutecznym lekiem przy infekcjach bakteryjnych jest SERA Bartoforte S - lek w tabletkach, kiedyś pod nazwą Baktoforte Direct (to nie jest ten sam lek co Sera Baktoforte w płynie!!!)

Ale tak jak pisałam, to silny lek, nie można więc zagwarantować, że rybka przeżyje kurację. Może też być trudno dostępny.

No i trzeba by mieć pewność, czy to rzeczywiście bakterie, a nie pasożyty.

 

Jakie preparaty masz na dzień dzisiejszy w domu?

 

Mam Metronidazol, Baktoforte S i Abioseptyne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałabym z Baktoforte S. Tylko trzeba tabletkę bardzo dobrze (!) rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody i dopiero potem wlać do zbiornika. Masz osobne akwarium do leczenia?

Nie pamiętam, czy na ulotce podane jest dawkowanie do kąpieli krótko- czy długotrwałych...?

 

Na co chorował poprzedni welon? Jak możesz to wrzuć linka do tematu o nim.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałabym z Baktoforte S. Tylko trzeba tabletkę bardzo dobrze (!) rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody i dopiero potem wlać do zbiornika. Masz osobne akwarium do leczenia?

Nie pamiętam, czy na ulotce podane jest dawkowanie do kąpieli krótko- czy długotrwałych...?

 

Na co chorował poprzedni welon? Jak możesz to wrzuć linka do tematu o nim.

 

 

Mam akwarium kwarantannowe ok. 40l

Boję się tego Baktoforte :-|

Nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale po doświadczeniach z poprzednim welonem bałam się czekać i po rozmowie z wetem i przeczytaniu tysiąca stron uznałam, że najmniej jej zaszkodzę, jeśli chybię z diagnozą, podając Metronidazol.

Zanim odpisałaś o Baktoforte podałam jej minimalną dawkę, ciężko powiedzieć ile mg, ale mały okruszek. Welony są o tyle fajne, że łapią do paszczy co się da. Nasączyłam Metronidazol w wodzie, dodałam pokarm, ale nie wszystko ładnie się rozpuściło. Ryba zjadła i pokarm i kawałek samej tabletki.

Do dziś dostała trzy dawki i mam wrażenie że jest ciut lepiej. I teraz pytanie. Być może Metronidazol działa, ale czy wystarczająco dawkuję by ją wyleczyć, może tylko hamuję rozwój choroby? Może jest lepiej, ale zaraz dojdą inne objawy? Baktoforte jest naprawdę tak ryzykowne?

 

Podaję linka do tamtego tematu.

http://forum.superakwarium.pl/topic/44854-posocznica/?do=findComment&comment=454625

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...