Skocz do zawartości

Co to za glon? Jak się go pozbyć..


swi_r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Na początku lipca miałem restart akwarium. Wszystko było ok, ale niestety od około 10 dni w akwarium pojawił się glon. Nie wiem jaki to jest i też nie wiem jak się go pozbyć - jestem początkującym akwarystą. Wodę podmieniałem raz na tydzień 2,5l. informacje o zbiorniku:

 

Zbiornik: 25L, 40x25x25
Oświetlenie: Świetlówka energooszczędna 11W
Filtr: Zewnętrzny kaskadowy Aquael FZN-1
Ogrzewanie: Grzałka z termostatem 25W, temp. 26C
Podłoże: Kwarcowy żwirek 3-5mm zmieszany z normalnym żwirem.

Roślinność:
Microsorum pteropus mini
Microsorum windelov
Cryptocoryna wendtii brown
Anubias barterii nana
Lilaeopsis brasiliensis
Taiwan moss
Gałęzatka
Echinodorus jaguar

Obsada obecna: Para Gupika Pawie Oczko i ślimak helenka

post-15209-0-62522300-1411930074_thumb.jpg

post-15209-0-16833000-1411930083_thumb.jpg

post-15209-0-18228700-1411930091_thumb.jpg

Edytowane przez swi_r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sinice lub zielenice chyba.

Bąbelkują może?

Co do konkretnych przyczyn to różnie może być... sam miałem małe skupisko tego ustrojstwa a testy pokazywały NO3 10-30mg/l, PO4 0mg/l... krewetki mam to nie dodaje osobno tych składników a i tak była zielona plecha...

Zrób testy jak poleca kolega wyżej i usuwaj ręcznie. Wiem, że drogo wyjdą kropelkowe ale bez tych danych co bardziej ogarnięci ode mnie tutaj nie będą mogli się wypowiedzieć.

 

ps. Dużo tego już masz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieranie tego ręcznie nic nie da na dłuższą metę będziesz miał czysto raptem 2-3 dni i odnowa glon wylezie .

 

Niestety aby działać skutecznie musisz znać parametry wody w baniaku NO3 ,PO4 testy nie kosztują dużo >testy zoolek dostaniesz już od 16.99zl -21zl to chyba nie majątek ?

 

Jeśli masz ochotę i siłę z tym walczyć (a na pewno nie zwalczysz tego w 2-3 tyg) to działaj .Najlepiej by było ograniczyć świecenie w akwarium do 6h ,samo akwarium zakryć /zaciemnić .

Podawać potas i węgiel aby rośliny miały jakieś szanse z glonami . No i podmiany wody 2 x w tyg ...ale też bez konca nie można podmieniać nie znając NO3 ,PO4 .Bo jak będziesz podmieniał za dużo to znowu zejdziesz z parametrami do 0 czyli tak jak byś postawił nowy baniak .

 

Druga opcja to restart ,wypłukanie/wygotowanie żwiru ,wymycie zbiornika i zalanie od nowa i odczekanie aż zbiornik dojrzeje .Ale tu znowu testy potrzebne

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Najlepiej by było ograniczyć świecenie w akwarium do 6h ,samo akwarium zakryć /zaciemnić .

A gdzie tu sens?

 

 

 

Podawać potas i węgiel aby rośliny miały jakieś szanse z glonami

Węgiel i potas to za mało. Nie wiemy czym, i czy w ogóle czymś nawozi. A braki w nawożeniu na pewno są,lub niewłaściwy stosunek no3 do po4.Dopiero testy  pokażą jakie.

 

 

No i podmiany wody 2 x w tyg

A przy okazji rozwalając biologię, którą w tak małym baniaku,i tak jest dość trudno utrzymać.

 

 

Druga opcja to restart ,wypłukanie/wygotowanie żwiru ,wymycie zbiornika i zalanie od nowa i odczekanie aż zbiornik dojrzeje

A za trzy miesiące kolejny temat "Glony po restarcie"

 

Restart, zaciemnianie akwa, wpuszczanie glonożerców, to tylko metody usuwania skutków, a przyczyna nadal pozostanie.

Tak więc Panie swi_r ,tak jak koledzy radzą, wyposażyć się w testy, a wyniki  podać w temacie.

Uzupełnić brakujące informacje o nawożeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...