Jump to content

Rybi "spam"?


mmarc
 Share

Recommended Posts

Cześć, chciałem podzielić się z Wami pewną refleksją. Od ok. roku hoduję barwniaki czerwonobrzuche. Hodowlę prowadzę w akwarium ogólnym wskutek czego z całkiem pokaźnej gromadki maluchów pozostało 10 sztuk pięknie wybarwionych osobników. W moim 125l baniaku ostatnio brakuje już miejsca dlatego postanowiłem "pozbyć" się młodzieży oddając je do sklepu zoologicznego. Po cichu liczyłem na jakiś barter - myślałem, że 10 sztuk wymienię na jakiś pokarm czy rośliny. W mojej miejscowości są trzy sklepy akwarystyczne. W żadnym z nich sprzedawcy nie chcieli przyjąć moich rybek, nawet za darmo. Czy rzeczywiście tak jest, że podobnie jak ponad ćwierć wieku temu, kiedy zaczynałem przygodę z akwarystyką, wzięciem cieszą się jedynie gupiki, mieczyki i skalary, jak zasugerował jeden ze sprzedawców? Kiedy przypomnę sobie hodowlę solowca, karmienie maluchów kilka razy dziennie strzykawką i angażowanie w to małżonki, kiedy byłem poza domem, to ręce opadają. Czy rzeczywiście moje barwniaki to taki rybi "spam"? 

Link to comment
Share on other sites

Z takich akwarystów jak Ty to zoologi nie wyżyją. ;)

Chciałeś im sprzedać silną, agresywną rybę, która która ustawi sobie resztę obsady, a to nie w tym biznes. Sprzedajesz akwa 25l, do tego 5 gupików, 4 mieczyki i 4 molinezje. Do akwa 45l do tego dokładasz 2 skalary. Obsady piękne, kolorowe, pokojowo nastawione i krótko żyjące. No cóż, zdechła, bo zdechła, trudno kupi się nowe. A jak sprzedasz rybę która wytłucze resztę obsady, to kto takie ryby kupi i na drugi raz zaufa sprzedawcy co to się zna?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

No tak, problem ze zbyciem przychówku "troszkę" zniechęca do bawienia się w te klocki. Wkład pracy przy częstym karmieniu i podmianie wody, koszt pokarmu plus chodząca dodatkowa grzałka i filtr, nijak się mają do zysku z ewentualnej sprzedaży młodych ryb. Z czasem jedynie satysfakcja z udanego odchowu narybku przestaje wystarczać... ;)

PS. Raz dodatkowo w tym newralgicznym okresie zdarzyła się "atrakcja" w postaci wywalenia prądu na ponad dobę. Co to było za kilkunastokilometrowe latanie do siostry ze słoikami z artemią i z akwarium z dwutygodniowymi skalarkami, żeby to wszystko nie poszło w pi...u... A po dwóch miesiącach w sklepie "zysk" - złotówka od sztuki....

Natomiast mieczyki zawsze mi odbierali bez specjalnego proszenia. Wprawdzie miałem odmianę berlińską, ale nawet zwykłe czerwone czy wagtaile też brali od ręki. Popyt na nie był zawsze, a zważywszy dodatkowo na łatwość odchowu żyworódek, to wprost bajka w porównaniu do wyhodowania innych ryb.

Link to comment
Share on other sites

Ja na żaden "zysk" nie liczyłem, bo też ciężko oszacować koszty wyhodowania tych maluchów do obecnej postaci. Chodziło mi bardziej o to, że z punktu widzenia sprzedawcy, ryby te nie przedstawiają żadnej wartości.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Powiem Tobie,że ja jeszcze niedawno za parkę barwniaka chodziłam 2 miesiące i NIGDZIE poszukać nie mogłam. W moim grajdole są 3 zoologi i NIGDZIE tych ryb nie ma, mieli sprowadzić ,czekałam miesiąc i nic. Teraz wciskają kit,że tych ryb po prostu nigdzie nie ma i nie będzie, a Ty piszesz,że masz do oddania i nikt nie chce, no masz Ci los :D Mnie już się znudziło jeżdżenie i dzwonienie i kupiłam prętniki. Myślałam nad dokupieniem jeszcze pary barwniaka (jakby kiedyś nadarzyła się okazja) ale obawiam się,że mogłyby wykończyć prętnika więc dam sobie spokój. Z tego co wiem to jest grono osób które marzą o barwniaku więc proponuję Tobie dac ogłoszenie np. tutaj.

Z zoologami to chyba jest tak jak pisze ahr, chcą sprzedawać to co im pasuje...

Link to comment
Share on other sites

Jak pisałem wcześniej, w końcu sprzedawca wziął moje rybki, choć z oporami. Chyba jednak nie miał ich, kiedy wystawiał je na sprzedaż - są po 6,5 zł za sztukę. Widzę, że jesteś z WLKP, więc jeżeli jesteś nadal zainteresowana, mogę podać namiary na sklep (napisz na priv). Ja kompletując swoja parę, samca kupiłem lokalnie, a po samicę zrobiłem sobie 60 km wycieczkę. Było warto :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...