Skocz do zawartości

problem z brzankami


karol8888
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Rybki mi zachorowały nie jestem w stanie zdjagnozować choroby, i potrzbuje pomocy.

Opis akwarium:

Zbironik 80X35X40

Ośw 4X18 W + żarówka komapktowa 20 W

ogrzewanie 100 W

Filtr Kaskadowy FZN 3 Ceramika+gąbka

Ph 7,6

KH GH 10 13

NO3 5

Po4 1

Obsada na ten moment 6 sumatrów, 4 mszyste, 2 bojowniki (samice), 6 Glon niebieski (młodzież) 5 brokatowych brzanek.

 

Zaczne od przyczyn choroby według mnie

Pewnego pieknego dnia wracajac do domu po pracy zobaczyłęm w moim akwarium mlekowatą wode(zdjecie nr1), po kilku minutach zobaczyłem że jedna z butelek mojej bimbrowni wywruciła się i najprawdopodobniej część zacieru cofnęła sie do wody stąd te zamulenie wody, szybciutko odłowiłem rybki od innego akwarium (woad od kolegi z akwarium) 50 litrów, wykonałem restart wszystkiego, odkaziłem filtr i media wrzątkiem, akwarium umyłem solą roślinki odłowiłem do miski i wlame cmf na 24 h, następnie poejechałęm do znajomego po wode 60 litrów i część mediów z jego filtra, wykonałem rearanż akwarium i po 48 h wpusciłem ryby do zbiornika, po upływie 24 h zobaczyłem u pierwszej rybki dziwną czerwona plame na boku i brak połowy płetwy tynlej(brzanka mszysta) była bardz oosłabiona i mało ruchliwa odłowiłem ja do innego akwa i podałem cfm niestety nie pomogło rybka po 24 h zdechła, w tym samym momęci zobaczyłęm u klejnych 2 ryb takie same plamy u jednej no boku ciała u drugiej w okolicy odbytu niestey mam tylko 1 ładne i wyrazne zdjęcie (plama ta wyglada jak by byłto duzy wrzód, brak skóry i otwarta rana, która sie poszeżała), zaczołem o tym czytac i odłowiłem 2 sztuki i zrobiłem im kąpiel z nadmagnianu potasu, niestety nie pomogło, rybki zdechły. Po kilku dniach kolejne rybki miały te same objawy 1 samice sumatry pod pyszczkiem miał taką plamke i 1 samica po 2 dniach samicy znikła rana samiec niestety nie przeżył, po kolejnych dniach samiec bojownika miałna poyszczku pleśniawkę nie trudno to było rozpoznać odłowiłęm robiłem ąpiel cmf, nadmanganian potasu nie pomogło rybka zdechła. No i właśnie w poniedziałek (25 08)tj po jakis 7 8 dniach znów u tej samicy co miałą wrzud w okolicy odbuty zobaczyłęm zaczerwienienie i odłowiłęm rybke powtarzajac kąpiel rybka do tej pory żyję ale ma bardzo dużą rane, nic nie je i nic nie wydala. 

W głównym akwa oglądajac rybki zauarzyłem u kolejnej samicy niewielka rane w okolicy odbytu no i teraz zgłupiałem nie wiem co mam robić.... 


właśnie zrobiłęm zdjęcie ryby i wcale to nei wyglada na dokładnym zdjeciu tak jak w akwarium wygląda to jak taj by ikra jej sie nei mogła wydostac normalnie z brzucha tylko zablokowała się 

 

post-21508-0-24415400-1409409252_thumb.jpg

post-21508-0-61773900-1409409610_thumb.jpg

post-21508-0-61719500-1409412436_thumb.jpg

post-21508-0-05723100-1409412458_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie sumatra nadaje się niestety do dokonania eutanazji. Nie sądzę, żeby w tak zaawansowanym stanie było w stanie cokolwiek jej pomóc. Tylko niepotrzebnie cierpi.

Pytanie, co z pozostałymi rybami i co dokładnie ci zostało z tych ryb (ilości i rodzaje), bo opis tak chaotyczny, że trudno się połapać.

Skoro CMF nie pomagało i kolejne ryby padały, można było wcześniej napisać temat i wtedy byłyby większe szanse im pomóc.

Zrób zdjęcia innym mieszkańcom akwarium (nie łap ryb do ręki tylko zrób zdjęcia jak normalnie pływają) i wrzuć na forum.

Czym karmisz ryby i w jakich ilościach, jak często?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeśli chodzi o pozostałe rybki wszystko OK. Karmie 2 razy dziennie głównie suchym pokarmem tropicala. Obsada to napisałem już bez tej samiczki, czyli to wszystko co w pierwszym poście. Rybka już nie żyje eutanazja poprzez ogłuszenie. Martwi mnie tylko 1 samiczka która ma bardzo delikatne zaczerwienienie na odbycie i się boje ze może być to samo co u tej co na zdjęciu. Jeśli chodzi o zdjęcie to bardzo trudno mi jest sfotografować. Brzanki są mega ruchliwe, te samice złapałem już przed samą eutanazją nie robię takich rzeczy, a jeśli już mam je wyciągać to na wilgotna szmatkę i rekami staram się nie dotykać bo nie chce u nich wywołać szoku (różnica temperatury ciała). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczerwienienie odbytu bardzo często ma związek z zapaleniem przewodu pokarmowego (ale nie tylko).

Dlatego dokładne określenie pokarmów jakie podajesz, jak często i w jakich ilościach może tu mieć kolosalne znaczenie.

W czasie restartu akwarium, gdzie trzymałeś ryby? Jaki zbiornik, woda, sprzęt...itd.

Czy kolega w ciągu ostatnich 3 miesięcy miał jakiekolwiek (!) problemy z rybami w akwarium, z którego wziąłeś od niego wodę?

 

Na razie profilaktycznie zastosuj bezwzględną głodówkę, co najmniej 3 dni.

Jakie preparaty, leki, masz w domu?

Napisz jaką masz temperaturę w akwarium. Przydałby się też test wody na NO2, żeby wykluczyć ewentualne zatrucie.

Masz osobne akwarium do leczenia ryb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec pokarm podaję :

Tropicala ichtio wit wieloskłanikowy    (http://www.bdkarma.pl/tropical-150ml-25g-ichtio-vit-wieloskladnikowy-pokarm-podstawowy,id-41243)    od 7 dni to im daję + aqua wit staram sie zamoczyc pokarm w tym preparacie (są to mikroelementy) 

Zbiornik w którym są ryby całkowicie oczyscilem z wszytkiego roslin korzeni, zostało podłożę (lawa wolkaniczna) filtr i grzałka, temperatura 26 stopni, zalałem go 10 ml cmf.( Jest to zbiornik który opisałem w pierwszym poście nowy zbiornik jest o 5 cm szerszy ale ma nowy filtr kubełkowy nowe podłoże, także ze starego zbiornikaw którym są rybki przełożyłem tylko roslny i korzeń ozdobny)

Zakópiłem nowe akwarium w atrakcyjnej cenie i juz jest urządzone czekam teraz na aklimatyzacje nowego zbiornika i bede rybki przerzucać, poczekam z tym do momentu pewnosci ze wszystkie ryby co przerzucam są już zdrowe.

Kolega od którego dostałem wodę nie miał żadnych problemów z rybkami 

Akwarium w którm były rybki po restarcie, no niestety było to zaledwie 50 litrów z samym filtrem wewnętrzynm i grzałką były tam okolo 3 doby i od tamtego momentu się zaczeły problemy, nie miałem czasu obserwowac rybek w akwarium tym 50 litrowym bo miałem dużo pracy. 

Także proponujesz głodówke 3 dniwą??? a co potem?? zakupic nowy pokarm ?? może jakiś żywy??? jakieś witaminy ? 

 

Z preparatów jakie posiadam:

 cmf

nadmanganiapotasu http://www.doz.pl/apteka/p9606-Kalium_hypermanganicum_tabletki_100_mg_30_szt

aquavit  http://www.rybarium.pl/zoolek-aquavit.html

Edytowane przez karol8888
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie od tamtego tygodnia nie widze objawów choroby . Wykonalem kuracje z bactocaps F jaka producent zalecal i 1 kuracje z nadmanganianu potasu. I teraz pytam czy moge przezucic rybki to nowego zbiornika który juz czeka od tamtego tygodnia. (Woda 60 litrów + litr dojrzałe kubełkowy dojrzałe ceramika +gąbka) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...