Jump to content

Generalny remont akwarium


Recommended Posts

Cześć. Planuję restart akwarium, a właściwie generalne przemeblowanie :D. W związku z tym mam kilka pytań. Ale zacznę może od opisania akwarium:

 

Akwarium 72l (60x30x40)

Pokrywa z oświetleniem T8 15W.

Filtr: AquaEl Turbo Filter 500 l/h

Grzałka 50W (nie wiem za bardzo jakiej jest firmy)

Dekoracje: korzeń i kokos

Podłoże: zwykły żwirek ok. 2 – 3mm

Rośliny: Rogatek (trzyma się świetnie i ładnie rośnie, zajmuje sporą część akwa) i chyba kryptokoryna (już tak sobie dobrze nie radzi w sumie kupowałam ją jakiś rok temu i cały czas jest podobnej wielkości i liście mają brązowawy nalot), był też mech na początku, ale nie przetrwał.

Obsada: jestem w trakcie oddawania.

 

A teraz pytania:

  1. Zastanawiałam się nad zmianą oświetlenia na bardziej wydajne, tylko nie wiem jak to zrobić, ponieważ mam pokrywa, a w niej standardowe oświetlenie. Da się je jakoś w prosty sposób wymienić na większe? A może lepiej dobrać rośliny mało wymagające, tylko jakie? W sumie nie stosuje żadnych nawozów, myślicie że powinnam?
  2. Mam też mały problem z filtrem, ponieważ od paru miesięcy troszkę buczy i bywa to w nocy troszkę męczące (akwa. stoi w pokoju, w którym śpię). Jaka może być tego przyczyna? Filtr staram się czyścić co tydzień, czasem wychodzi co dwa. Czy znacie może jakiś filtr, który jest cichy i nie robi problemów po paru miesiącach?
  3. Na ściankach akwarium jest też trochę glonów, jak już wyleję wodę, czym najlepiej wyczyścić akwarium i jak pozbyć się glonów?

Póki co tyle, z czasem pewnie będzie ich więcej. Z góry dziękuję za wszystkie rady i waszą pomoc :)

 

Link to comment
Share on other sites

1. Można pokrywę od środka okleić folią aluminiową, czyli zrobić tzw odbłyśnik. Pamiętaj jednak że wiele ryb nie lubi zbyt jasnego światła.

2. Może wymienić go na filtr aquaela z serii FAN. Należy tylko dobrać odpowiednią wielkość do litrażu.

3. Można użyć zwykłej gąbki jak np: do mycia naczyń ( oczywiście nowej, a nie po naczyniach ). Aby łatwiej usunąć glony, akwarium można myć wody z solą. Natomiast osad na szybach pozostały po odparowaniu wody można usunąć zwykłym octem. Oczywiście przed ponownym zalaniem akwarium wodą należy je dokładnie wypłukać.

Link to comment
Share on other sites

2. ja ostatnio startowałem z akwa i kupiłem Aquael Fan-1 on jest od 60-100l z napowietrzaniem, jest cichy i na prawdę wydajny...

 

Nie czyść tak często filtra, bo wypłukujesz bakterie, ja bez czyszczenia jadę 3 tydzień, rybki jedzą 3x dziennie i jest ok

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi :)

 

Ad 1. A jak sprawić żeby rośliny lepiej rosły i wyglądały? Czy należy je czymś nawozić? Zależy mi, żeby w akwarium było coś więcej niż tylko rogatek, a póki co to tylko on świetnie sobie radzi i dominuje całe akwarium. Jakie rośliny mogłabym dodać do mojego akwarium czy macie jakieś sprawdzone?

 

Ad 2. A czy ktoś posiada dłużej ten filtr Aquael Fan-1 (ponad rok) i dalej jest cichy?? Mojego filtra przez pierwsze miesiące też w ogóle nie było słychać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...