Jump to content

Prętnik karłowaty pierwsze tarło


nick1234
 Share

Recommended Posts

Witam, od niedawna mam parkę prętnika i od dwóch dni budowały gniazdo, a dziś odbywają zaloty-łączą się pod tym gniazdem, składają ikrę itd. Mam pytanie, czy jest szansa,że w akwarium ogólnym dochowam się potomstwa przy np neonach? Czy można tą "pianę"  z ikrą przenieść do kotnika wewnętrznego i to zwiększy im szanse przeżycia?Wtedy rodzice nie będą mogli się nim opiekować. Czy narybek tej rybki trudno odchować? Nie mam wiele czasu , sporo pracuje i nie wiem czy w ogóle się w to bawić bo nie dam rady karmić ryb co 3h jak czytałam na innym forum :) Z góry dziękuję za rady!

Edited by V_i
Link to comment
Share on other sites

Wycierałem te ryby kilkakrotnie i powiem z doświadczenia że odchowanie narybku tych ryb jest dość kłopotliwe. Narybek prętnia jak i wielu innych gatunków ryb labiryntowych jest bardzo malutki, a co za tym idzie wymaga odpowiednio drobnego pokarmu. Na początku najlepiej jak to będą pierwotniaki. Hodowlę pantofelka można założyć sobie samemu, ale trzeba to zrobić odpowiednio wcześniej aby mieć już odpowiednią ich ilość w czasie wyklucia się młodych rybek. Kolejnym dobrym pokarmem dla nieco podrośniętego narybku są larwy solowca. Próbowałem odchowywać te ryby na  pokarmach sztucznych takich jak np: rozpuszczane w wodzie minimalne ilości drożdży czy mleka w proszku, ale wtedy wyniki z odchowaniem małych prętników był bardzo słabe.

 

Czy można tą "pianę" z ikrą przenieść do kotnika wewnętrznego i to zwiększy im szanse przeżycia?
Ja tak zrobiłem z gniazdem gurami dwuplamistego. Ryby te zaczeły wycierac się w akwarium ogólnym.  Zaraz po skończonym tarle zebrałem szklanką gniazdo razem z ikrą i częścią wody i przeniosłem do innego akwarium oczywiście z wodą wcześniej spuszczonej z akwarium ogólnego. Przeniosłem samo gniazdo z ikrą, natomiast para rodzicielska została w akwarium ogólnym. Po pewnym czasie z ikry wykluły się młode z których odchowałem całkiem spore stadko rybek.
Link to comment
Share on other sites

Splend dzięki wielkie za rady, dziś po pracy miałam je przenieść do kotnika ale było już za późno :( Obawiam się,że neony się do nich dobrały. Może jeszcze podejdą kiedyś do tarła to spróbuję :)

Na przyszłość, taka ciekawostkę mi powiedział facet z zoologu i nie wiem czy to prawda-żeby wyhodować pierwotniaki należy suchej słomy lub trawy napakować do miski, zalać wodą i wstawić w ciepłe miejsce... to dobry pomysł? Bałabym się chyba coś z tego do akwa wrzucić :/

Link to comment
Share on other sites

 

 

żeby wyhodować pierwotniaki należy suchej słomy lub trawy napakować do miski, zalać wodą i wstawić w ciepłe miejsce... to dobry pomysł?
No tak to się robi. Tylko że zamiast miski lepiej użyć słoik. Napełnia się go odstaną wodą i wkłada się słomę. Teraz tylko trzeba zaszczepić hodowlę. A robi się to tak że bierze się odrobinę wody choćby ze zwykłej kałuży, albo od hodowcy który już taką hodowlę ma i wlewa się ją do wcześniej przygotowanego słoja. Dodaje się do tego kilka kropel mleka i już tylko należy czekać około dwóch tygodni aż namnożą się pierwotniaki. Przed pobieranie pierwotniaków w celu skarmiania narybku, dobrze jest zaciemnić słoik zostawiając nie zaciemnioną jego górę. Wtedy pierwotniaki szukając światła zbierają się przy jego powierzchni gdzie łatwiej część z nich zebrać choćby zwykłym zakraplaczem.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...