Skocz do zawartości

Pomoc w doborze obsady


nick1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakiś czas temu moje 1,5 roczne akwarium zaatakowały wiciowce, dzięki pomocy Mapeta i maziamy udało się ich pozbyć, niestety przez to moja obsada się zmniejszyła:( Za ok 2 miesiące kiedy będę już pewna,że wszystko jest jna pewno ok chciałabym dokupić kilka rybek. Trosze nie mogę się już doczekać dlatego chciałabym Was już teraz prosić o pomoc w doborze:). Mam jeszcze czas ale już sobie trochę poczytam, rozejrzę się itd.

 

A więc:

 

Akwarium: 112 L, Filtr JBL e701 + deszczownica.

 

Temperatura ok 25-26 stopni.

Wodę wymieniam co tydzień, ok 20 litrów RO mieszam z odstaną wcześniej "kranówką" (wode w kranie mam bardzo twardą).

 

Parametry wody:

NO3 - 18

PO4 - 1,5

GH - ok 6

Fe - ok 0,2

PH ok 6,5

 

Nawożenie:

Sole + Easy Carbo + bimbrownia.

 

Oświetlenie:

3 świetlówki -2x18W i 1x 24W. Wszystkie 6500k. Świecę po ok 8h dziennie.

 

Obsada:

samiec pielęgniczki borelli - samica mu zdechła:( nie chce dokupować mu nowej bo jest już leciwy.

2 cierniooczki

1 danio czerwone - się ostał tylko jeden ale ich również wolałabym nie dokupować bo to istne szkodniki i w grupie obgryzały mi inne ryby

2 krewetki amano

5 kirysków

6 neonów innesa

 

Chciałabym jakąś może parkę(?) trochę większych rybek, fajnie byłoby gdyby pływały u góry bo tam strasznie pusto. Myślałam też o dokupieniu kilku neonów. Jakby dało radę to przydałoby się też kilka jakiś rybek czyszczących akwarium, a głównie szyby bo dość szybko zarastają mi zielenicami. Zmniejszyłam mikro i nie jest to dla mnie problem - przy podmianie po prostu przecieram szyby ale może jakiejś rybce by smakowało?;) A może jakiś ślimak jest lepszy w takim czyszczeniu?

Jestem otwarta na propozycje.

 

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witaj kochana :D 

Ale miałem przerwę w udzielaniu się poprzez internet :) 

W tym temacie mogę Ci zaproponować : 

10 x Neon Innesa / Czarny / Czerwony / Diamentowy 
5 x Kirysek Spiżowy lub Panda 
2-5 x Krewetka Amano 
2 x Cierniooczek Pospolity 
2 x Gurami Mozaikowe / Całujące ( Lub Prętnik zwyczajny - 3-5 szt. ) 

Danio albo się pozbywasz tego jednego osobnika, albo dokupujesz mu z 2-3 sztuki chociaż. 

Jeśli chodzi o czyszczenie szyb to polecam zwykłą Kosiareczkę :) No, powiedzmy x 2 

Pozdrawiam ! :)

Edytowane przez Zoolog/akwarysta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze pooglądać, poczytać coś się wybierze choć nie ukrywam,że barwniak czerwonobrzuchy zdobył me serce :) Nie wiem czy na coś z guramiowatych nie mam za małego akwarium? Kosiarki też chyba potrafią spore urosnąć.

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o takim zestawieniu u mnie:

 

parka prętnik karłowaty

parka barwniak czerwonobrzuchy

2 cierniooczki

2 krewetki amano

6 kirysków

9 neonów innesa

2 ampularie

 

no i na razie został mi jeszcze leciwy już samczyk borelli i to jedno dani czerwone - postaram się poszukać mu inny dom bo nie chce już dokupowac danio. W przyszłości nie chciałabym także mieć krewetek więc jak się z moimi - nie daj Boże! pożegnam to już nie mam zamiaru dokupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

parka prętnik karłowaty parka barwniak czerwonobrzuchy 2 cierniooczki 2 krewetki amano 6 kirysków 9 neonów innesa 2 ampularie
Jak dla mnie to trochę taki misz-masz ponieważ ryby te pochodza z różnych kontynentów, a w dodatku barwniaki wolą wodę cieplejszą i tu cieżko będzie je połączyć z neonami.

 

Chciałabym jakąś może parkę(?) trochę większych rybek, fajnie byłoby gdyby pływały u góry bo tam strasznie pusto
Tutaj proponuje Ci do tych neonów Hokejówki amazońskie. Ryby te przebywaja na ogół właśnie w przypowierzchniowej warstwie wody. Na dno kiryski, najlepiej stadko pand. Z większych ryb zamiast barwniaków to np: pielęgnica agassiza. Wszystkie te ryby pochodza z Ameryki Południowej, wszystkie mają podobne wymagania i wszystkie nie lubią zbyt jasnego oświetlenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że z innych kontynentów ale z tego co czytałam to parametry wody i litraż akwarium odpowiadałyby i jednym i drugim :) Temperaturę chciałam utrzymywać na poziomie 25stopni, wiem,że to górna granica dla neonów ale nie będzie to chyba dla nich jakaś katorga. Do tej pory miałam je własnie w takiej temepertaurze bo były razem z ramirezami.

 

Bardziej boję się ewentualnych "spięc" na lini prętnik-barwniak (zwłaszcza podczas tarła). Mam sporo kryjówek i roślin, powinny dać radę?

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardziej boję się ewentualnych "spięc" na lini prętnik-barwniak (zwłaszcza podczas tarła). Mam sporo kryjówek i roślin, powinny dać radę?
Według mnie nie powinno się wtedy dziać nic nadzwyczajnego pomiędzy tymi dwoma gatunkami. Prętniki odbywają tarło przy powierzchni wody, barwniaki przy dnie, a więc nie powinny sobie wzajemnie wchodzic w drogę. Oczywiście obydwa gatunki - szczególnie samce bronią swojego rewiru z ikrą i wylęgiem, z tym że wtedy będą przeganiały ze swoich rewirów wszystkich mieszkańców akwarium, a między sobą w tym czasie jakiś szczególnych walk prowadzić raczej nie powinny, no chyba że jedna z ryb naruszy rewir drugiej.

 

Temperaturę chciałam utrzymywać na poziomie 25stopni, wiem,że to górna granica dla neonów
Dla neonów innesa optymalna temperatura to 21 - 23 st C. W wyższych temperaturach ryby te na ogół odbywają tarło, ale nie powinny w skrajnie wysokiej dla siebie temperaturze przebywać przez długi czas.

 

Jak dla mnie to trochę taki misz-masz ponieważ ryby te pochodza z różnych kontynentów

 

Wiem,że z innych kontynentów ale z tego co czytałam to parametry wody i litraż akwarium odpowiadałyby i jednym i drugim
Ja może powiem tak. Nie ma jakiś szczególnych przeciwskazań aby w jednym akwarium trzymać ryby z różnych kontynentów. Możemy przecież wyróżnić różne typy akwariów jak np: akwarium biotopowe odzwierciedlające warunki z danego biotopu i tu powinny być ryby i rośliny z konkretnego i tego samego miejsca. Mamy też akwaria tzw. kontynentalne gdzie ryby i rośliny pochodzą z jednego danego kontynentu. Są też akwaria ogólne gdzie ryby i rośliny pochodzą z różnych stron świata, należy jedynie odpowiednio je dobrać pod względem parametrów fizyko-chemicznych wody.

Pisząc że ta obsada to taki troche misz-masz ponieważ ryby pochodza z różnych kontynentów ( konkretnie z trzech ) brałem tu pod uwagę swoje upodobania i to że według mnie lepiej wyglądają akwaria z rybami pochodzącymi z jednego rejonu świata.

No i jeszcze na koniec co do obsady którą Ty zaproponowalaś to te neony - sorry, ale nijak mi tu nie pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem:) Każdy ma inny gust, ja bardziej kierowałam się ogólnymi wymaganiami ryb co do wody, litrażu itp,a nie pochodzeniem kontynentalnym. Nie chciałabym oddawać neonów bo są tak pięknie wybarwione,że prawie świecą w ciemności, a żywe jak iskierki ;) Szkoda by mi ich było oddawać. Poczytam jeszcze i  pomyślę, póki co dzięki za rady:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałabym oddawać neonów bo są tak pięknie wybarwione,że prawie świecą w ciemności, a żywe jak iskierki

Wcale nie musisz ich oddawać. Parametry wody masz bardzo fajne pod te ryby. Kwestią jest  tylko aby dobrać odpowiednie ryby do nich. Barwniak czerwonobrzuchy , czy prętnik karłowaty to są ryby bardziej ciepłolubne niz neony Innesa i tutaj problemem jest pogodzenie temperatur. Jedne z ryb musiały by wtedy pływac w skrajnie wysokiej temperaturze, drugie w skrajnie niskiej. a to nie było by dobre ani dla jednych, ani dla drugich. Poza tym neony Innesa z racji z tego że w swoim naturalnym środowisku żyją w zacienionych wodach to także i w akwarium lepiej się czują kiedy światło nie jest zbyt jasne.

Masz całkiem fajne akwarium pod wzglądem litrażu, a więc i do pływających w nim neonów na pewno da się dobrać fajne ryby. A jeden z przykładów podałem Ci kilka postów wyżej. Oczywiście można także pokombinować inaczej. Jest wiele gatunków ryb preferujących takie parametry wody jak w Twoim akwarium.

Edytowane przez splend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...