Jump to content

Podmiany nie pomagają


szwajcar
 Share

Recommended Posts

Witajcie. Mam problem z NO3. Jakiś tydzień temu zrobiłem testy (JBL kropelkowy). Wynik NO3 -80 mg/l

Od tego czasu podmieniam co trzeci dzień jakieś 40% wody. Dzisaj zrobiłem trecią podmianę a azotany nie spadają. Dla pewności zrobiłem ten sam test wody którą podmieniam. Wynik bliski zero. Nie wiem o co chodzi. Może powinienem podmieniać codziennie mniejszą ilość? A może za wcześnie, żeby oczekiwać zmian po trzech podmianach.Jakiś miesiąc temu "grzebałem" przy wkładach do filtra i zaburzyłem sobie cykl azotowy. Miałem trochę za wysokie NH4 i NO2. Mniej więcej 2 tygodnie temu wszysto się ustabilizowało i od tego czasu NH4 i NO2 bliskie 0 ale azotany na strasznie wysokim poziomie.

Link to comment
Share on other sites

Test raczej wadliwy nie jest, bo zgodnie  z danymi z "wodociągów" w kranówce azotanów nie wykrył. A co do akwarium to 96l brutto.

Obsada to 3 molinezje, 2 kiryski, 5 otosków, parka ramirezek, parka prętników karłowatych i 1 platydora kolczasta.

Edited by szwajcar
Link to comment
Share on other sites

Zła obsada proponuję:

ramirezy albo prętniki

platydora kolczasta( nie jestem pewien)

Otoski albo kirsyski

molinezje

Te wszystkie ryby wypad z akwarium.Podaj Ph,twardość itd.

Ps.Ja bym zostawił otoski i ramirezy 

 

Być może i się mylę, ale chyba ten dział nie dotyczy obsad w akwarium... Mapet

Link to comment
Share on other sites

Ha! To byłby genialny pomysł, gdybym mieszkał w jakimś większym albo chociaż średnim mieście, to na pewno bym skorzystał. Niestety u mnie w "pipidówie" to nie przejdzie. Ale podsunąłeś mi coś innego: mam KNO3 - jeszcze nie rozrobione. Jutro rozrobię z wodą destylowaną i dodam roztwór do czystej wody. Zobaczymy czy będzie zgadzało z kalkulatorem. Co myślisz?

Link to comment
Share on other sites

Zweryfikowałem test i wygląda na to, że jest w porządku. Do wiadra wlałem 10l "ruravitu", gdzie wiem na pewno że jest bez azotanów. Wg kalkuratora 1 ml powinien podnieść mi stężenie o ok. 6 mg/l i zakladając, że nie jestem daltonistą - tyle pokazał w przybliżeniu. "Oczka" na skali są co 5. Kolor wyszedł cimniejszy niż 5mg/l a wyraźnie jaśniejszy niż przy 10. Najbardziej dziwi mnie fakt, że nawet po podmianie wynik nie drgnął. Mierzyłem jakąś godzinę po. Skoczyły mi też azotyny do 0,1mg/l NH4 test nie wykrył.

Edited by szwajcar
Link to comment
Share on other sites

No i kolejna podmiana. Przy okazji wyczyściłem filtr. Rzeczywiście w pierwszym kubełku bardzo dużo syfu. Podmieniłem około 40% wody. Wynik NO3 - 80!! Początkowo miałem ochotę wyrzucić akwarium przez okno (najlepiej przez zamknięte icon_razz.gif ) Przeszło mi już i sam już nie wiem co robić dalej... Zaczynam czuć się zrezygnowany... Rozważam restart... Może nie powinienem robić testu bezpośrednio po podmianie?

Link to comment
Share on other sites

Też o tym myślałem, ale to jest sposób na krótką metę. Jeżeli problem tkwi w filtrze lub w podłożu to bedę musiał używać ich cały czas. Na razie dokupiłem sporo roślin i robię podmiany. Czekam na jakieś efekty. Jeszcze ze dwa tygodnie i jak nic się nie zmieni to będę wiedział, że to podłoże. Wtedy zrobię restart. Przy okazji postawię zbiornik na jakimś substracie albo ziemi, bo w tej chwili mam zwykły żwir plus GT.

Link to comment
Share on other sites

No i wreszcie po którejś mega podmianie z rzędu test pokazał mi dzisiaj upragnione 30mg/l NO3. Wiem, że to jeszcze odrobinę za dużo, ale w końcu coś ruszyło (Luba w głowę się postukała, bo cieszyłem się jak dziecko icon_biggrin.gif ). Teraz co dwa dni kontrola azotanów i myślę, że jeżeli nie będą rosły to jeszcze jedna podmiana 40% ale już standardowo - za tydzień. Pojawił mi się za to inny problem: brązowe glony, ale to już zakładam inny temat. W każdym razie dzięki za wszystkie cenne rady icon_smile.gif

Edited by szwajcar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...