Skocz do zawartości

Podmiany nie pomagają


szwajcar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam problem z NO3. Jakiś tydzień temu zrobiłem testy (JBL kropelkowy). Wynik NO3 -80 mg/l

Od tego czasu podmieniam co trzeci dzień jakieś 40% wody. Dzisaj zrobiłem trecią podmianę a azotany nie spadają. Dla pewności zrobiłem ten sam test wody którą podmieniam. Wynik bliski zero. Nie wiem o co chodzi. Może powinienem podmieniać codziennie mniejszą ilość? A może za wcześnie, żeby oczekiwać zmian po trzech podmianach.Jakiś miesiąc temu "grzebałem" przy wkładach do filtra i zaburzyłem sobie cykl azotowy. Miałem trochę za wysokie NH4 i NO2. Mniej więcej 2 tygodnie temu wszysto się ustabilizowało i od tego czasu NH4 i NO2 bliskie 0 ale azotany na strasznie wysokim poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test raczej wadliwy nie jest, bo zgodnie  z danymi z "wodociągów" w kranówce azotanów nie wykrył. A co do akwarium to 96l brutto.

Obsada to 3 molinezje, 2 kiryski, 5 otosków, parka ramirezek, parka prętników karłowatych i 1 platydora kolczasta.

Edytowane przez szwajcar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zła obsada proponuję:

ramirezy albo prętniki

platydora kolczasta( nie jestem pewien)

Otoski albo kirsyski

molinezje

Te wszystkie ryby wypad z akwarium.Podaj Ph,twardość itd.

Ps.Ja bym zostawił otoski i ramirezy 

 

Być może i się mylę, ale chyba ten dział nie dotyczy obsad w akwarium... Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha! To byłby genialny pomysł, gdybym mieszkał w jakimś większym albo chociaż średnim mieście, to na pewno bym skorzystał. Niestety u mnie w "pipidówie" to nie przejdzie. Ale podsunąłeś mi coś innego: mam KNO3 - jeszcze nie rozrobione. Jutro rozrobię z wodą destylowaną i dodam roztwór do czystej wody. Zobaczymy czy będzie zgadzało z kalkulatorem. Co myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zweryfikowałem test i wygląda na to, że jest w porządku. Do wiadra wlałem 10l "ruravitu", gdzie wiem na pewno że jest bez azotanów. Wg kalkuratora 1 ml powinien podnieść mi stężenie o ok. 6 mg/l i zakladając, że nie jestem daltonistą - tyle pokazał w przybliżeniu. "Oczka" na skali są co 5. Kolor wyszedł cimniejszy niż 5mg/l a wyraźnie jaśniejszy niż przy 10. Najbardziej dziwi mnie fakt, że nawet po podmianie wynik nie drgnął. Mierzyłem jakąś godzinę po. Skoczyły mi też azotyny do 0,1mg/l NH4 test nie wykrył.

Edytowane przez szwajcar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejna podmiana. Przy okazji wyczyściłem filtr. Rzeczywiście w pierwszym kubełku bardzo dużo syfu. Podmieniłem około 40% wody. Wynik NO3 - 80!! Początkowo miałem ochotę wyrzucić akwarium przez okno (najlepiej przez zamknięte icon_razz.gif ) Przeszło mi już i sam już nie wiem co robić dalej... Zaczynam czuć się zrezygnowany... Rozważam restart... Może nie powinienem robić testu bezpośrednio po podmianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem, ale to jest sposób na krótką metę. Jeżeli problem tkwi w filtrze lub w podłożu to bedę musiał używać ich cały czas. Na razie dokupiłem sporo roślin i robię podmiany. Czekam na jakieś efekty. Jeszcze ze dwa tygodnie i jak nic się nie zmieni to będę wiedział, że to podłoże. Wtedy zrobię restart. Przy okazji postawię zbiornik na jakimś substracie albo ziemi, bo w tej chwili mam zwykły żwir plus GT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wreszcie po którejś mega podmianie z rzędu test pokazał mi dzisiaj upragnione 30mg/l NO3. Wiem, że to jeszcze odrobinę za dużo, ale w końcu coś ruszyło (Luba w głowę się postukała, bo cieszyłem się jak dziecko icon_biggrin.gif ). Teraz co dwa dni kontrola azotanów i myślę, że jeżeli nie będą rosły to jeszcze jedna podmiana 40% ale już standardowo - za tydzień. Pojawił mi się za to inny problem: brązowe glony, ale to już zakładam inny temat. W każdym razie dzięki za wszystkie cenne rady icon_smile.gif

Edytowane przez szwajcar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...