Skocz do zawartości

Piasek kwarcowy jako podłoże - płukać/wyparzyć?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako podłoże do akwa chcę wykorzystać piasek kwarcowy, który kupiłem w markecie budowlanym.

 

Czy muszę go wcześniej jakoś wyparzyć?

Czy wystarczy samo płukanie?

Jak najłatwiej przeprowadzić takie płukanie, bo jakoś sobie tego nie wyobrażam. Widzę prędzej jak piasek zacznie mi uciekać w odpływ od wanny :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to najlepsze metoda ale napisze jak ja płucze (podłoże).

 

Wsypuję do miski pewną porcję (zależnie od wielkości miski). Wężem ogrodowym z końcówką do podlewania z umiarkowanym ciśnieniem pryskam na podłoże tak aby "bulgotało". To co ma się wypłukać unosi się w wodzie (piasek, żwir szybko opada na dno) i wtedy zlewam ostrożnie wodę przechylając miskę . I tak wiele razy aż woda praktycznie nie zabarwia się podczas "bulgotania".

 

Mam nadzieję, że w miarę obrazowo opisałem.

 

Oczywiście nie trzeba wężem, można zwyczajnie nalać wody i energicznie mieszać ręką aż się brud uniesie do góry.

 

Można by pewnie też płukać przez jakąś agrowłókninę albo inne bardzo drobne sito ale opisałem sposób z jakiego ja korzystam.

Edytowane przez sylwekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wtedy taki mokry piasek układać od razu w akwa?

 

A czy do akwa można wrzucić kamyki z plaży?

W ich przypadku trzeba je chyba wcześniej wyparzyć? Czy tu też ma być solanka czy samo gotowanie?

 

I jeszcze jedna kwestia odnośnie sadzenia.

Czy do sadzenia można użyć zwykłej pincety kosmetycznej?

Niestety nie zdążyłem się wyposażyć w odpowiednią :/

 

P.S. Planuję kupić jeszcze kulki g-t. Czy będę mógł je wcisnąć w podłoże już po zalaniu akwa?

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wtedy taki mokry piasek układać od razu w akwa?

 

A czy do akwa można wrzucić kamyki z plaży?

W ich przypadku trzeba je chyba wcześniej wyparzyć? Czy tu też ma być solanka czy samo gotowanie?

 

I jeszcze jedna kwestia odnośnie sadzenia.

Czy do sadzenia można użyć zwykłej pincety kosmetycznej?

Niestety nie zdążyłem się wyposażyć w odpowiednią :/

 

P.S. Planuję kupić jeszcze kulki g-t. Czy będę mógł je wcisnąć w podłoże już po zalaniu akwa?

 

Tak a co za różnica....

 

Można dać ale należy polać octem i zobaczyć czy się nie pienią. Jeśli jest piana to się nie nadają. 

 

Najlepiej wygotować w osolonej wodzie a potem wypłukać. 

 

Możesz używać zwykłej pincety. Możesz też zrobić dołek palcem i wsadzić rośliny. Nie można tylko wpychać roślin na siłę. 

 

Kulki można włożyć po zalaniu. Normalnie dodaje się nowe kulki po pewnym czasie i nie wypuszcza się wody do tego specjalnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak a co za różnica....
 Żadna, ale zapytać nie szkodzi ;)

 

 

 

Możesz używać zwykłej pincety. Możesz też zrobić dołek palcem i wsadzić rośliny. Nie można tylko wpychać roślin na siłę.
A czy wsadzać je na jakąś konkretną głębokość?

 

 

 

Kulki można włożyć po zalaniu. Normalnie dodaje się nowe kulki po pewnym czasie i nie wypuszcza się wody do tego specjalnie.
I wtedy te kulki po prostu wciskam w podłoże w pobliżu roślin?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wsadzam na taką głębokość aby całe korzenie były zasypane. Wszystko zależy jakie korzenie ma roślina.

 

Kulki wciskasz jak najgłębiej pod rośliny lub w okolicy - pod rośliny które mają korzenie. Bo pod np. rogatka sztywnego, który nie ma korzeni mija się to z celem. 

Edytowane przez włóczykij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie z tym kupowaniem bo wydasz  duuużo kasy i jeszcze będziesz miał kłopoty.

 

Proponuję kupić na allegro sole- każde z osobna + intermag. Dopiero jak akwarium dojrzeje to zrobisz testy, zobaczysz czego brakuje. Wtedy rozrobisz sole z wodą destylowaną i będziesz dawał tylko to czego brakuje. 

W sklepach są specyfiki "all in 1" więc możesz mieć problemy jak będziesz chciał podawać np. tylko PO4. 

To jeden argument a drugi to że za same sole zapłacisz około 20zł a w sklepie zapłacisz dużo więcej. 

 

CO2 można zrobić z bimbrowni/ cytrynowni lub z butli ale co2 podaje się w akwariach z oświetleniem powyżej 0.5W/L. Co prawda ja podaję CO2 w moim akwarium ale raczej ze względu na PH.

 

Możesz kupić w sklepie CARBO.

 

Kulki GT też kup w internecie. Ja kiedyś kupiłem w sklepie 12 sztuk. za 14zl a na aukcji 50 szt. kosztuje 4-8zł.

Edytowane przez włóczykij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

włóczykij, planowałem zrobić zakupy w clarias.pl. Znalazłem u nich linię nawozów i za ok. 25zł mogę mieć "komplet"

- mikro http://www.clarias.pl/blue-line-micro-250ml-nawoz-mikroelementowy-p-6129.html

- makro http://www.clarias.pl/blue-line-macro-250ml-nawoz-makroelementowy-p-6130.html

- kulki http://www.clarias.pl/blue-line-kulki-gliniano-torfowe-50szt-nawoz-pod-korzenie-p-6121.html

- Carbo http://www.clarias.pl/blue-line-carbo-250ml-wegiel-w-plynie-efekt-co2-p-6132.html

 

Koszt jest jak najbardziej do przyjęcia. Mogę mieć odbiór osobisty i wolę wydać teraz kasę i później już nie zawracać sobie tym głowy.

Czytałem na forum, że polecają jak najbardziej dodawać do wody mikro i makro, ale ok, może nie szukałem jakoś dokładnie czy rozbijać na poszczególne sole z osobna...

 

A chciałem dzisiaj podjechać i kupić jeszcze korzeń.

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaję przy swoim:

 

Przeczytaj http://forum.superakwarium.pl/topic/37183-obliczenia-soli-kalkulator-zulixa/

A potem jeśli oczywiście chcesz to kup: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=26577042 każdy specyfik z osobna i masz nawozy na co najmniej rok a nie buteleczki po 250ml.

 

A korzeń kup sobie jaki Ci się podoba.

Edytowane przez włóczykij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli stosujesz wodę kranową do podmian (bez żadnych filtrów ro), to mikro w zasadzie będzie zbędne.

Przy niewielkiej obsadzie może być potrzebne podawanie makro. Ja w mojej 25 z powodzeniem stosuję "gotowce". Z osobnych mógłbyś zaopatrzyć się w potas (K2SO4). Na początku warto podawać carbo i potas właśnie (w kranówie jest go za mało), pozostałe dopiero później, jak już rośliny "ruszą".

Carbo weź od razu 500ml, tego zużyjesz najwięcej, mikro możesz nawet mniejsze opakowanie (jeśli mają), tak na wypadek jakby było jednak potrzebne.

 

Stosowanie osobnych soli będzie wiązało się z dodatkową inwestycją w testy, bo na początku pewnie nie będziesz w stanie zdiagnozować niedoborów/nadmiarów "na oko".

 

PS. Korzeni w Clariasie nie widziałem za dużo (chyba 2), pozostałego sprzętu w nowym sklepie mają sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ahr takiej odpowiedzi oczekiwałem :)

 

Jako nowicjusz chciałbym póki co "ruszyć" z tematem i później stopniowo wdrażać się w kolejne tajniki akwarystyki :)

Tak, podmiany będą z kranówy.

 

W takim razie wezmę carbo i potas 500ml, mikro i makro 250ml i do tego kulki g-t. No i testy na zapas :)

 

Co do korzeni w clarias, to byłem w sobotę i wydaje mi się, że trochę ich leżało, więc może coś znajdę.

A z kolei wieczorem idę nad rzekę znaleźć jakąś skałkę :)

 

P.S. Czy taki potas http://www.clarias.pl/blue-line-potas-500ml-nawoz-potasowy-p-6128.html będzie ok?

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warszawskiej kranówie mikro jest sporo, żelaza zwłaszcza. :D U mnie (gdy podmiany robiłem samą kranówą) podanie mikro powodowało wysyp zielenic, odkąd przestałem podawać problem zniknął.

Potas jak potas, rozrobione K2SO4, jakbyś kupił suchą sól i sam rozrabiał byłoby jeszcze taniej pewnie.

 

Ja byłem wczoraj, może nie zauważyłem, widziałem dwa koło filtrów. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Potas jak potas, rozrobione K2SO4, jakbyś kupił suchą sól i sam rozrabiał byłoby jeszcze taniej pewnie.
 Na stronie nie widać, by mieli suchą sól, stąd "celuję" w gotową.

 

Tymczasem mój problem został rozwiązany i można zamknąć temat.

 

Dzięki wszystkim za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...