Jump to content

gruntowna przebudowa akwarium


Recommended Posts

cześć mam malutkie (30l) ale w pełni już ustabilizowane akwarium.

Jak go zakładałem to posadziłem roślinki bez pomysłu- tak jak mi się w danej chwili podobało i nie myślałem że kiedyś może zrobić się z tych szczepek aż taki gąszcz .

Teraz chciałbym zrobić taki remoncik żeby posadzić rośliny "zgodnie z zasadami" tj. wysokie rosliny na tył, niskie na przód itak dalej :mrgreen:

Czy mogę bez obaw wyłowić rybki do miski na czas tego zabiegu? w akwa pływają mi tylko zmienniaki, czyli odporne rybki (ze trzy pokolenia, bo mnożą się na potęgę, ale już myślę żeby usunąć samca 8-) ) oraz krewetki, tylko że ani jedne ani drugie na szczęście poza akwarium jeszcze nie miały okazji przebywać, więc jaki byłby to dla nich stres?

 

Żwirku bym nie płukał, tylko tak z grubsza wyciągnął ten syf, ale licze się z tym, że wyciągając rośliny z podłoża zrobi mi się krótko mówiąc gnojówka...

czy potem włączyć filtr żeby pochodził jakiś czas zanim wpuszczę ryby?? jaką przy okazji zrobić podmianę, żeby chociaż trochę "rozcieńczyć " ta brudną wodę?

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej jeżeli planujesz takie gruntowne przeróbki ja zrobił bym tak:

1. Uratował bym tyle wody ile się da, żeby ponownie zalać je ta dojrzała woda, a ewentualne braki uzupełnił.

2. Do tej wody wpuścił bym rybki nv czas prac

3. Wyjął bym wszystko z akwa, oczyścił je zmienił podłoże dla roślin, skomponował po swojemu, zalał woda odratowana z wcześniejszego akwa. Filtr tylko bym przepłukał w wodzie z akwa delikatnie, żeby nie stracić dobrych bakterii.

Rybkom w sumie nic nie powinno być, najważniejsze że nie będa pływały w innej wodzie niż ta ze zbiornika.

Link to comment
Share on other sites

Jak zlejesz wodę w kilka wiaderek to pewnie prawie całe akwarium będziesz miał tej samej wody co wcześniej. Wypłucz żwir żeby nie było syfu, roślinki posadź i zalewaj tą wodą z wiaderek. Najwyżej ci zostanie doleweczka niewielka. Jak płukałeś filtr niedawno to ożesz sobie odpuścić, ale jak uskuteczniałeś grzebologię stosowaną z ta gnojówką i filtr jest zapchany to tylko go przepłucz delikatnie.

Link to comment
Share on other sites

a ja bym zrobił tak:

 

wstrzymaj się przez półtorej tygodnia do dwóch i po kolei np od dzisiaj licząc:

 

podmiana wody (bez odmulania)

odlaną wode przechowaj w jakimś wiadrze

odczekaj tydzień

podmiana wody (bez odmulania)

odlaną wode dolej do tamtej w wiadrze

odczekaj z 5 dni

RESTART

odlej jak najwięcej wody z akwarium i przełóż rybki

wyjmij żwir i przepłucz w wodzie, którą przechowywałeś w wiadrze

następnie w tej samej wodzie przepłucz filtr

Wsyp żwir do akwarium

przyczep filtr

zalej wodą z rybkami

 

dlaczego w ten sposób?

 

bo gdybyś kranówką mył żwir to miałbyś wyjałowione podłoże, które jest największym skupiskiem pożytecznych bakterii a sama odlana woda to kilka procent więc sama metoda z dolaniem starej wody mogła by nie pomóc.

 

po prostu przesyp żwir do starej wody przebelątaj go rękami porządnie, przytrzymaj pokrywką jakąś z garnka i odlej ten ściek do drugiego wiadra, żeby jeszcze filtr przeplukać.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...