Skocz do zawartości

Problem z woda do nowego akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam tydzień temu dostałem akwarium 84l bardzo chciałem zacząc te hooby ale zawzse ograniczały mnie względy finansowe teraz mając akwarium i obudowe postanowiłem otworzyć swój pierwszy zbiornik.

 

No i tu zaczyna sie mój główny problem :

 

Mam w bloku założoną stacje uzdatniania wody i nie wiem czy taka woda nadaje się do akwarium , jest miękka bez kamienia ale tez chyba bez składników mineralnych (tego nie jestem do końca pewien) szukałem w internecie ale tam znalazłem tylko info że woda z kranu powinna odstać 24h przed wlaniem lub trzeba urzywać uzdatniacza (ale z tego co czytalem to uzdatniacz do twardej wody jest ) Wiec po wiedze postanowiłem pojść do zoologicznych i tu niestety jeszcze gorzej byłem w 4 i każdy powiedział co innego Z grubsza zostało mi poradzone że :

 

 - woda taka jest bardzo dobra dla rybek

 - polecili zakup BactoActive Tropicala (ale z tego co czytam to to po to aby szybciej akwarium dojrzalo co raczej ni jak ma do mojego problemu )

 - w jedym sklepie polecili mi zakup wody osmozy po 2 zł litr

 - a w kolejnym dodawanie  sera mineral salt i po problemie

 

w internecie znalazlem tez produkty które niby dostarczają mikroelementów i może one by starczyły jak tak to który  itd : Tetra Vital ,MULTIMINERAL z Tropicala

 

wiec kazdy co innego twierdził 2 z 4 powiedzieli ze testów do wody na poczatek nie musze kupywać (w kazdym poradniku pisze ze trzeba wode z początku zbadać) Zestaw 6 in1 testów kosztuje kolo 60 zł to jak nie sa wymagane na początek to wolał bym przeznaczyć te pieniądze na rybki.

 

 

Więc na konieć moje pytanie

 

Jak w końcu z tą woda ?  prosił bym o podanie w razie czego jakie preparaty są wymagane

pytanie dodatkowe:

Jaka jest wasza preferowana firma o pokarmy i preparaty : Sera, Tropical , Tetra?

I jakie pokarmy poradzicie do rybek i czy taki zestaw moze być ? a może jakiś inny jestem otwarty na propozycje.(gupiki , mieczyki , molinezje , gurami , glonojady , kiryski , bocja , bojownik )

 

Z góry dziękuje za pomoc i o szybki ratunek bo akwarium czeka na półce na zalanie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody dostosowuje się zawsze do obsady wiec najpierw musisz ustalić jakie ryby chcesz mieć w akwarium. Co do preparatów do wody w stylu przyspieszacz dojrzewania darowałbym sobie szkoda kasy moim zdaniem. Ryby najlepiej karmić pokarmami mrożonymi i żywymi np solowiec, oczlik ale to także trzeba dostosować do obsady. A jeśli chcesz poznać parametry wody to najlepiej było by kupić testy kropelkowe do wody na Ph, KH, GH I NO3, i wtedy będziesz miał jasna sytuacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy do wody są bardzo przydatne. Kropelkowe są lepsze, ale droższe. Żadnej chemii nie ma co kupować, strata pieniędzy. 

Dużo ryb potrzebuje miękkiej wody. 

 

 

 

I jakie pokarmy poradzicie do rybek i czy taki zestaw moze być ? a może jakiś inny jestem otwarty na propozycje.(gupiki , mieczyki , molinezje , gurami , glonojady , kiryski , bocja , bojownik )

 

Nie. Poczytaj jakich parametrów one wymagają. Nie powinno się tez mieszać kontynentów. Mieczyki, molinezje, zbrojniki ("glonojady") bocje, gurami są za duże do tego akwarium. 

Jeśli chcesz dostać propozycję obsady to kup testy do wody (kropelkowe) i załóż temat w dziale "Obsada". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze,zaopatrz się w testy kropelkowe. To jednak nie będzie takie tanie, ale jednak to jest najważniejsze.

Pod parametry wody dobiera się potem ryby. Pamiętam tylko, że dojrzenie wody w akwarium trwa ok.2 tygodni do miesiąca. Poczytaj dokładnie o tym. Na forum można znaleźć sporo poradników na temat.

Życzę powodzenia w dalszym prowadzeniu akwarium !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest miękka bez kamienia ale tez chyba bez składników mineralnych

W bloku nie macie destylki , jeżeli blok ma swoją , indywidualną stację uzdatniania wody , to ADM musi mieć bieżące, aktualne wyniki badań - do wglądu dla mieszkańców . Ja co kwartał , zaglądam na stronę naszego MPWIK , gdzie podają parametry wody, ale mimo to , podstawowe testy robię osobiście, dla dobra ryb i mojego świętego spokoju : No2 , No3 i Ph .

Edytowane przez adix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie słuchamy pracowników z zoologiczncyh.

Im więcej ryb kupisz to dla nich lepiej.

 

Nie ma żadnego przelicznika ile ryb na ile litrów. Na każdą rybę należy patrzeć indywidualnie: czy żyje w haremach, parach czy może w ławicy; do jakich rozmiarów rośnie; jaki ma temperametn no i jakich parametrów wody wymaga.

 

Na forum użytkownicy chętnie pomogą Ci wybrać prawidłową obsadę ;)

 

Ps. Zaczynaj zdania z wielkiej litery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli martwisz się,że woda nie ma składników odżywczych dla roślin to nie w tą stronę. Wodę dostosuj do rybek, wybierz obsadę, która będzie miała podobne wymagania. Jak akwarium dojrzeje zmierz parametry, jak będzie ok dla wpuszczenia ryb (poczytaj o cyklu azotowym) to na forum na pewno Ci doradzą jakie gatunki mógłbyś w swoim akwarium hodować. Składniki odżywcze dla roślin uzupełniasz potem podając nawozy -polecam sole, to tylko tak strasznie wygląda. początki najgorsze ale wszystkiego się idzie nauczyć ;) Z pokarmów to ja z suchych używam Tropicala z tej serii profesjonal (różne rodzaje), do tego moje lubią żywy i mrożony wodzeń i artemię. Nie kupuj ochotki - straszny syf! Chemię do akwarium lejemy tylko w postaci nawozów do roślin i ewentualnych leków o ile (uchowaj Boże!) zachodzi taka konieczność. Z resztą ustrojstwa daj sobie spokój, żadne startery i uzdatniacze nie są potrzebne.

 

A w tym Twoim zoologu nie chcą 2 zł ale za 10 litrów? U mnie tak jest :)

 

P.S. Sprzedawców z zoologu nie słuchaj,w 90% przypadkach to im to najlepiej jakby Ci ryby zdychały co miesiąc i przychodziłbyś po nowe.

 

Powodzenia!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Najlepiej wiedzieć w jaki sposób woda jest uzdatniana, bo jeśli przy użyciu pochodnych chlorków to należy wodę odstawić na kilka godzin.

Testy jakie potrzebujesz na start a nie planujesz wymagającej obsady wystarczą paskowe.

Dwa tygodnie ( to nie reguła) po zalaniu z właczonym non stop filtrze możesz robić pierwsze testy, jeśli no2 jest niewykrywalne, można wpuszczać pierwsze rybki.

Jak by nie nie uzdatniali wody, to i tak jej nie wyjałowią, to za drogi interes na taką skalę.

Ro to na pewno do tego nie używają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...