Skocz do zawartości

112l Ameryka Południow Clear Water


Vataran
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam znowu.

Tak jaz spekulowałem nie tak dawno w dziale dla początkujących, że będzie zbiornik, tak jest.
Z uwagi na finanse musiałem zredukować pojemność do 112l.
Sprzęt to:

Fitlr- JBL e901

Grzałka- Eheim Jager 100W

Pokrywa plastikowa z oświetleniem 2x 18W 6500K

Jak głosi nazwa działu chciałbym się skonsultować w kwestii obsady.
Byłem dzisiaj porozglądać sie w salonie akwarystycznym i mam taaaaaki mętlik w głowie.

Oto co wymyśliłem:

Pielęgniczki- kakadu, borelli albo ramireza. 
Kirysy- pandy, spiżowe, albo pstre.

Jakaś ławica- zwinnik jarzniec, drobnoustki, żawnik czerwieniak, jakieś inne ławicowe.

Może jakiegoś Ostka do tego?

Parametry wody
Ph- 7,2-7,4

GH- 2-2,5

KH- 0-0,5

 

Korzenie już kupiłem, kamienie nazbierałem, jeszcze się wybiorę po piasek. Liście dębu już wysuszone.

CZEKAM NA WSZYSTKIE WASZE RADY ODNOŚNIE PLANOWANEGO ZBIORNIKA.

PISZCIE WSZYSTKIE UWAGI I SUGESTIE. OBSADA, ROŚLINY, SPRZĘT- CZEKAM NA KRYTYKĘ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygotuję oczywiście korzenie parę razy, ale jak po zalaniu woda się jednak trochę zabarwi to nie będzie dla mnie osobiście jakiejś wielkiej tragedii.
Grunt to żeby rybom się dobrze żyło, i żeby nie było żadnych nieprzewidzianych komplikacji.

Bardziej to pomóżcie wgl obsadę dobrać...

A tak fantazjując, to można mając zbiornik CW, w trakcie jego działania zrobić z niego BW?
Na przykład podmieniając wodą przepuszczoną przez torf???

Czy takie coś jest możliwe? Czy to może zepsuć wszystko i zaszkodzić rybom?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak fantazjując, to można mając zbiornik CW, w trakcie jego działania zrobić z niego BW?

Na przykład podmieniając wodą przepuszczoną przez torf???

Czy takie coś jest możliwe? Czy to może zepsuć wszystko i zaszkodzić rybom?

Jak najbardziej możesz, tylko nie aż tak łatwo jak się może wydawać.

Po pierwsze BW to troszkę mniej światła niż CW, więc po zmianie najpewniej poleci Ci większość roślin.

Poza tym nie wszystkie gatunki które dasz do CW potem w BW się będą dobrze czuły (np borellki i ramirezy średnio lubią garbniki których w BW jest ogrom).

 

 

Bardziej to pomóżcie wgl obsadę dobrać...

Obsad do 112L jest sporo na forum, jest nawet w obsadach temat zbiorczy z obsadami do tego litrażu :)

Ale ten układ jaki sam napisałeś jest ok, czyli pielęgniczki (para jeśli borellki lub ramirezki, 1+1 lub ewentualnie 1+2 jeśli kakadu)

Ławica to mogą być jakieś mniejsze bystrzyki (ze 20 amandy lub z 10-15 ozdobnych itp) lub drobnoustki... a jarzeńce to BW więc raczej nie.

Na dno (KONIECZNIE PIACH!) daj kiryski pandy (są mniejsze więc spokojnie z 8-10 możesz dać).

Otoski też się nadadzą ale nie więcej jak z 8 bo już masz dość ciasnawo.

 

 

 

Parametry wody Ph- 7,2-7,4 GH- 2-2,5 KH- 0-0,5

Te parametry to mierzone z kranu czy już z akwarium? Bo między kranówką a tym co będzie w akwa mogą być różnice. Ale tak czy inaczej ja bym z pH troszkę zjechał poniżej 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te parametry to mierzone z kranu czy już z akwarium?

Są to parametry kranówki

 

 

Ale tak czy inaczej ja bym z pH troszkę zjechał poniżej 7.

Jak to zrobić?

 

Rozważam następującą obsadę:

Z pielęgniczek- ramiraza 1+1 z borelkami 1+1 albo kakadu 1+2 lub 1+3

W kwestii ławicy to albo bystrzyk ozdoby albo (co o tym sądzicie?) tetra cesarska.

Kirysy- raczej pstre ponieważ użekły mnie te rybki.

Te ostki to mogę dodatkowo z kirysami czy zamiast ich?

 

Czy w dalszym życiu akwarium mogę sypać liście dębu i buka?

Na podłoże oczywiście jak najdrobniejszy piasek.

Na coś jeszcze zwrócić uwagę?

Edytowane przez Vataran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy w dalszym życiu akwarium mogę sypać liście dębu i buka?

Jak najbardziej, byle liście wygotowywać (wygotowanie pozbawia ich większości garbników, których nie lubią niektóre ryby z CW jak np borellki).

Zerknij na moją 160L albo na akwa CW użytkownika locdog i kilku jeszcze na tym forum - prawie zawsze są liście itp zagracanie dna :)

 

 

Z pielęgniczek- ramiraza 1+1 z borelkami 1+1 albo kakadu 1+2 lub 1+3

W takim litrażu (za małe dno) ja bym nie łączył dwóch gatunków pielęgniczek. Kakadu chyba jednak 1+2 bo są mocno terytorialne i na 3 samice będzie za małe dno.

 

 

Te ostki to mogę dodatkowo z kirysami czy zamiast ich?

Mogą być i otoski i kiryski ale wtedy uważaj z ilością żebyś nie przerybił zbiornika. Tym bardziej że jak chcesz kirysy pstre, które rosną duże to już na otoski robi się ciasnawo.

 

 

Limak86, dnia 17 Maj 2014 - 11:34, napisał: Ale tak czy inaczej ja bym z pH troszkę zjechał poniżej 7. Jak to zrobić?

Masz niskie twardości, więc do obniżenia pH powinna wystarczyć woda z armatki torfowej (co to jest i jak działa możesz wygooglować ale i na forum o tym sporo jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sobie odpuścił wszędobylskie kiryski przy pielęgniczkach - będą sobie niuestannie wchodzić w drogę, a 112 L to wcale nie taka duża powierzchnia dna. Otoski mogą być.

Z innych rybek to raczej te pływające najczęściej w górnych i środkowych partiach akwarium, czyli drobnoustki by się nadały chyba najlepiej, ale tetry też mogłyby być (choć cesarskie są dość duże jak na 112 l, może lepiej zamiast nich stadko tetry kerri).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sobie odpuścił wszędobylskie kiryski przy pielęgniczkach

Ooooooooooo nie, kirysy muszą być. Tylko kwestia jakie... A tych pstrych to ile bym mógł dać? 8-10?

 

ja bym nie łączył dwóch gatunków pielęgniczek

W porządku, rozumiem, że na dwie pary borellek albo ramireza też nie za bardzo w 112l się da?

 

A co powiecie na ławice ok 20sztuk bystrzyka ozdobnego?

Albo ławice prystelki barwnej?

 

Jako nawóz rozumiem torf ogrodowy się nada pod piaskiem?

Edytowane przez Vataran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku, rozumiem, że na dwie pary borellek albo ramireza też nie za bardzo w 112l się da?

No ja bym jednak został przy jednej parze, z dwoma może (chociaż nie musi) być problem.

 

 

A co powiecie na ławice ok 20sztuk bystrzyka ozdobnego? Jako nawóz rozumiem torf ogrodowy się nada pod piaskiem?

Musisz sobie przemyśleć sumaryczną ilość ryb żeby nie przesadzić. Jak dasz 20 bystrzyków (które już takie małe nie są, bo 4-5cm) to już możesz na otoski nie mieć miejsca lub też kirysków wtedy mniej. Jak chcesz mieć kiryski pstre (które są większe od pand) to daj ich 6 a max 8, wtedy bystrzyków z 15 i będzie miejsce na 6 lub może 8 otosków (jak 6 pstrych to 8 otosków jak 8 pstrych to 6 otosków)... no i rzecz jasna do tego para pielęgniczek (no lub 1+2 jeśli wybierzesz kakadu). Ja bym tak widział sprawę ilości.

A co do torfu to nie stosowałem to nie podpowiem, ale chyba lepiej dać tylko piasek i powciskać w niego sporo kulek gliniano-torfowych jako nawóz dla roślin (ja mam w ogóle sam piasek i pod nim cienką warstwę starego podłoża wymieszanego z jakimś tam substratem i nie mam nawet tych kulek, nawożę tylko carbo, trochę macro i micro w płynie i roślinki idą jak burza :) co można zobaczyć w temacie z moją 160L CW).

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zerknij na moją 160L albo na akwa CW użytkownika locdog

No ale jak locdog ma w 54l 1+2 borelki to ja bym chyba mógł dać tak samo, albo 2+2?

Tych otosków to tak skromnie myśle, 4-6sztuk. Kirysy najbardziej mi pstre się podobają i tak się zastanawiam nad 8-10. Do tego ławica.

 

ławice prystelki barwnej?

Biorę pod uwagę trzy wariantu ławicy:

- Bystrzyk Ozdobny 15szt

- Prystelka Barwna 20szt

- Bystrzyk Amandy 25-30szt.

 

Z tymi pielęgniczkami to będę miał chyba rozkminę do końca.

Jak ktoś miał/ma i może coś powiedzieć (z praktyki) o następujących pielęgniczkach to będe wdzięczny.
Kakadu

Ramiraza (czytałem, że niby czułe bardzo i wrażliwe na choroby)

Borelli.

Czy moje obawy, że jak dam harem borelli albo ramireza to jedna samica będzie odtrącona są uzasadnione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie decyduję się na taką obsadę:

- Borellki 1+1/1+2
- Bystrzyk ozdobny 15
- Kirysy panda 10-12

- Otosek przyujściowy 4-6

Teraz, jeszcze sprawa. Jaką temperaturę i parametry mam trzymać?

Czy na coś jeszcze zwrócić uwagę?
Terytorium dla samicy borellki to może być korzeń, kokos, lub coś z kamieni???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Teraz, jeszcze sprawa. Jaką temperaturę i parametry mam trzymać? Czy na coś jeszcze zwrócić uwagę?

Jeszcze o czymś pamiętać?

W temacie pozbawienie korzeni garbników, gotowanie całych korzenie przed 4h wystarczy aby były już dobrze przygotowane???
Jak przygotować kamienie, kokos i liście?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamienie nie wymagają żadnych zabiegów raczej, opłukać i do akwa :)

Kokos ze sklepu można wygotować przez godzinkę i wystarczy na pewno (to i tak tylko dla świętego spokoju).

Liście także gotowanie przez 2h przynajmniej w posolonej nieco wodzie, potem płukanie w świeżej wodzie i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kokos ze sklepu

Masz na myśli, żeby kupić kokos w spożywczym, rozłupać, wyczyścić wewnątrz i skorupę wygotować?

 

 

Teraz, jeszcze sprawa. Jaką temperaturę i parametry mam trzymać? Czy na coś jeszcze zwrócić uwagę?


Macie ktoś jakieś doświadczenie z drobnoustkami trójpręgimi, beckforda, albo bystrzykami ozdobnymi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, no dobra, jak pojadę to się rozejrzę co tam mają.
Mam mały kłopot aby znaleźć dobre źródło roślin... Szukam w internecie i kiepsko.
Możecie coś doradzić? Albo wogule jakie rośliny by pasowały do takiego baniaka?
Myślałem nad:

- Echinodorus amazonicus

- ECHINODORUS JAGUAR

- . Vallisneria americana

- Ceratophyllum demersum

- Sagittaria subulata

 

 

Macie ktoś jakieś doświadczenie z drobnoustkami trójpręgimi, beckforda, albo bystrzykami ozdobnymi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w zoologicznym się rozejrzeć jak wyglądają poszczególne ryby w realu, i pani sprzedająca zasugerowała mi, że mogę w moim zbiorniku spokojnie 2+2 pielęgniczek dwóch rożnych gatunków trzymać, np Borelli i Ramiraza. Jako dowód pokazała mi zbiornik 200l z skalarmi, kakadu, ramiraza, bystrzykami i glonojadami. Sama mówiła, że ma taki zbiornik (112l) i trzyma w nim różne gatunki pielęgnic.

Co sądzicie o takiej mieszance?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Typowa sprzedawczyni- nagada głupot, byleby więcej sprzedać.

Wiesz. Ryby się zmieszczą... Może i bedą nawet jakoś żyć, ale nie uświadczysz ciekawych zachowań ponieważ ryby nie bedą miały wystarczająco dużo miejsca dla siebie.

Lepiej dać jedną parkę i dać jej swobodę, miejsce i możliwości do naturalnego zachowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) "Macie ktoś jakieś doświadczenie z drobnoustkami trójpręgimi, beckforda, albo bystrzykami ozdobnymi?"

Przy hodowli pielęgniczek polecane są z reguły drobnoustki, z tego względu, że stanowią mniejsze zagrożenie dla narybku pielęgniczek. Drobnoustki Beckforda w porównaniu do bystrzyków ozdobnych bardziej trzymają się górnej części toni, choć pływają też w niższych partiach baniaka. Drobnosutki nie śpią w otwartej toni jak większość podobnych drobnych rybek, a pod powierzchnią wody, najchętniej w plątaninie roślin pływających i zmieniają przy tym ubarwienie na nocne. Przy braku jakiegoś straszaka w postaci większej ryby, oba gatunki pływają razem tylko od wielkiego dzwonu (czyli w momencie jakiegoś stresu, co warunkach akwaryjnych ma miejsce najczęściej podczas podmiany wody), poza tym każda sztuka samopas. Trochę inaczej wygląda "pokaz siły" u tych rybek - bystrzyki ozdobne prężą się przed sobą pokazując rywalowi wydłużone płetwy, a drobnoustki ustawiają się równolegle względem siebie po dwie, niekiedy trzy rybki i tak obok siebie potrafią płynąć przez całą długość akwarium lub ustawiają się razem pionowo głową w dół. Drobnoustki mają też trochę inny sposób pływania niż większość rybek - jeśli są spokojne to pływają takimi jakby skokami, czyli przepłyną kawałek i zatrzymują się na moment, po czym znowu płyną krótki odcinek i zatrzymują się.

Ogólnie i bystrzyki ozdobne i drobnoustki Beckforda nie są jakoś szczególnie wymagające i nie przysparzają problemów w ustabilizowanym akwarium.

 

2) Rzadko trafią się sprzedawcy, którym można wierzyć. Jeśli skumają, że klient nie bardzo się zna, to wcisną kit, byle tylko sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kakadu, Borelli, Ramireza, Agassiza i jakąś jeszcze szaro-brązową w czarne plamki. Z ramirez to były eletric blue i jakieś pomarańczowe, a z kakadu zwykłe i orange.

 

richter no ja właśnie pociskam taką bajkę. Zakładam pierwsze akwarium, nie znam się i chciałbym rady... Później weryfikuję z forum.

Edytowane przez Vataran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...