Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po prawie 2 latach zdecydowalem sie zalac ponownie 30 litrowy zbiornik. Wygrzebalem wszystko co znalazlem w piwnicy, zakupilem podloze i roslinki. Dwie godziny czyszczenia, ukladania i wszystko juz stoi na komodzie:) Zamiezam wpuscic tam RC + ewentualnie bojownik. Z tego co pamietam wszystko po zalaniu ma stac ok miesiaca aby sie "ulozylo" i tak mam zamiar zrobic. Ile czasu powinno swiecic swiatlo po zalaniu zbiornika i jaka swietlowke kupic? Akwarium stoi w jasnym pokoju dziennym na przeciwko okna w odleglosci ok 4,5m. W pokrywie jest miejsce na swietlowke kompaktowa. Chcialem wlozyc jakies 9-11W z tego co pamietam kiedys bylo tam 18W, ale zaczelo topic pokrywe.

Z roslin mam aktualnie Lobelia Cardinalis Mini, Alternanthera Reineckii Rot, Taxiphyllum barbieri. Aktualnie brak oswietlenia, wiec zdjecia dodam w odpowiednim dziale jak napiszecie cos na temat swietlowki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku świeć 5h i co kilka dni zwiększaj o 30min i tak do 10h.

Akwarium na przeciwko okna to chyba najgorsze miejsce dla akwarium :/ Na akwarium powinno padać jak najmniej promieni słonecznych. W przeciwnym wypadku-wysyp glonów.

Wiem coś o tym, zapomniałem zasłonić okna i po kilku dniach czekały na mnie zielone szyby :(

 

Tematy, które mogą okazać się pomocne: forum.superakwarium.pl/forum-30/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do okna jest kawalek, ale jakby nie bylo jest to okno poludniowo-zachdonie. Niestety nie mam mozliwosci ustawic akwarium w innym miejscu:( W sypialni rowniez wolne miejsce jest w podobnym miejscu. Jedyne co moge zrobic opuscic rolety do polowy okna wychodzac do roboty. Zastanawialem sie nad ponownym kupnem instalacji CO2, ale chyba sobie odpuszcze do takiego zbiornika. Moze cos w plynie?

 

Regulamin 6.1. Niestety regulamin to regulamin nie uwzględnia żadnych odstępstw, czy to piszesz z laptopa, telefonu czy kalkulatora. Mapet

Edytowane przez Mapet
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrze po sklepach co maja. Sprobuje kupic cos pomiedzy 11 a 18W z odpowiednia barwa, ale nie wiem czy dostane taka na duzy gwint.

 

Regulamin 6.1. Zrobisz mi łaskę czy "laske" i się do niego dostosujesz? Mapet

Edytowane przez Mapet
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 14 20 24w jest philips 6500k w castoramie gwint e27.

 

Jeśli będziesz miał wybór z tym co powyżej to na moje wybierz 14W - będziesz miał 0,46W/L, to już przyzwoicie - dla roślin mało i średnio wymagających. Jeśli jest tam jedna świetlówka to barwa 5500-6500K będzie najlepsza.

 

Jeśli nie chcesz kupować butli - to w sumie spory wydatek, to możesz podawać węgiel w płynie, to taki zamiennik, nigdy nie da takich rezultatów jak przy czystm co2 ale też mogą być całkiem zadowalające. Możesz też pobawić się w bimbrownie, ale tutaj odsyłam do zapoznania się szczegółowo z tematem bo można narobić więcej szkód niż pożytku, zwłaszcza przy tak małym zbiorniku.Oczywiście nie zapomnij też o reszcie nawożenia-mikro i makro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem już 11W. Myślałem nad węglem w płynie i nawozem dla roślin. Temat wraz ze zdjęciami jest w dziale "Galeria -> Inne Zbiorniki".

 

Nokia Lumia 520 + Tapatalk

Edytowane przez Aal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...