Skocz do zawartości

Dojrzewanie akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

akwarium 100x40x50 zalane 24.04.2014.

Filtr - JBL e900 (ceramika / gąbka / wata).

Grzałka - 150W, jakiś chinol za 5 dyszek. W tej chwili temp. 24oC, będzie 26oC, gdy dojdą ryby.

Oświetlenie - narazie nie świecę praktycznie wogóle.

Podłoże - piasek kwarcowy 0,2-0,8mm + gruzowisko z kamieni.

Parametry kranówy:

pH 8.0
KH 20 d
GH >15 d
NO2 0 mg/l
NO3 50 mg/l
 
Ostatnio zacząłem się trochę niepokoić, ponieważ zauważyłem dziwne (według mnie) zmiany. Początkowo, na tafli wody zaczęła pojawiać się jakby szarawa błona. Akwarium stoi jak narazie odkryte, na dniach planuję je przykryć. Nie wiem czy to poprostu kurz zbiera się na tafli, czy jest to coś innego.
Dzisiaj zauważyłem, że woda zrobiła się odrobinę mętna, a w okolicach grzałki pojawia się parę bąbelków - jakby zachodziła jakaś reakcja. Dodatkowo na grzałce pojawił się białawy, gumowaty nalot:
287m0jt.jpg
 
Dzisiejsze pomiary:
pH 7,4 (spadło z 8,0 - dlaczego?)
KH 20 d
GH >15 d
NO2 1 mg/l (wzrosło)
NO3 100 mg/l (wzrosło)
 
Niech ktoś mnie uspokoi, jeśli jest to normalny proces. Jeśli nie - co jest nie tak i co zrobić żeby to naprawić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo na grzałce pojawił się białawy, gumowaty nalot

Możesz go spróbować usunąć mechanicznie albo poczekać. Gdy zbiornik będzie w pełni dojrzały, nalot zniknie.

 

 

pH 7,4 (spadło z 8,0 - dlaczego?) KH 20 d GH >15 d NO2 1 mg/l (wzrosło) NO3 100 mg/l (wzrosło)

Takie wahania parametrów w dojrzewającym zbiorniku, to normalna rzecz. Nie ma się czym przejmować. Poczytaj o cyklu azotowym. W necie jest tego sporo, na tym forum też.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, już myślałem, że coś jest nie tak. Jeszcze jedno pytanko - ubywa mi systematycznie wody (parowanie itp.). Jeśli doleję świeżej, nie zaburzę tym całego cyklu dojrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...