Skocz do zawartości

Akwarium,Korzen, filter i masa problemow.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowy na forum. Chcialbym poprosic o pomoc.

Akwarium: 160 Litrow (Podmiana 1 w tygodniu)

Podloze: JBL (nie pamietam nazwy dokladnej), Kamyki i 2 Korzenie

Filtr: JBL zewnetrzny CristalProfil greenline 901 (Dziala 24h)

Oswietlenie: Aqua-Glo t8 30W Sun-Glo T8 30W (Wlaczone 8H)

Obsada: nie mam problemow zadnych z rybami.

Temperatura: 23


Od czego Zaczac. Moze od glownego problemu wody. Mam juz od ponad roku brazowato-zielona wode nie wiem jak to okreslic bardziej precyzyjnie. W sumie zaczelo sie to odkad wlozylem te 2 korzenie przed nimi mialem przepieknie krystalicza wode pisalem na roznych forach wklejalem fotki wszyscy kazali czekac i byc cierpliwym ze wkacu woda przejdzie ale juz mam tego troche dosc bo w sumie trwa to kolo 16 misiecy troche za dlugo woda powinna juz byc bardziej krystaliczna. Mialem problem tez z zielonymi kropkami na szybach ale to usunelem je zyletka i jakos na razie jest spokoj.

Pytanie odnosnie tego problemu. Czy moze ktos uzywal wkladow do mojego filtra JBL ClearMec Pad albo jakies podobne i czy pomagaja one rozjasnic wode.


Kolejny problem to Rosliny a dokladnie to nie jestem z nich zabardzo zadowolony po czasie robia sie w nich dziury albo zolkna i musze wywalac kupywac nowe i tak w kolko. niewiem jaka jest przyczyna czy moze sie nie dobre podloze albo porpostu myslalem tez moze powinnienem kupic jakis wklad. Ma ktos jakas propozycje.


Dziekuje z gory za pomoc

Artur

 

Tutaj tak samo jak w poście poniżej... Usuwanie notek moderatorów nie jest mile widziane tym bardziej bez poprawy...

Więc zrobisz mi łaskę czy "laske" i zaczniesz używać polskiej czcionki? Mapet

 

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie podaje C02 za drogi interes chyba

 

Regulamin 6.1. Akceptowałeś to przestrzegaj! Drugi raz nie lubię się powtarzać, edytowanie postów i usuwanie tylko notek moderatorów nie wychodzi zdrowo, za co bonusik. Mapet

Edytowane przez Mapet
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aqua-Glo t8 30W

Obstawiam że ma ona 18000 K, więc nie nadaje się dla roślin, do wymiany na coś 6500K.

 

 

 

Sun-Glo T8 30W

Nie wiem jakiej barwy jest ta świetlówka, jak nie mieści się w przedziale 5000K - 8000K to do wymiany.

 

Świeć dłużej- 10 h (max).

 

Co do korzeni to jeżeli tak długo barwią wodę to jeszcze długo nie przestaną.

Nie wiem czy można w jakiś inny sposób usunąć garbniki z wody jak przez podmianę. Nie jeden za taki korzeń oddał by pół królestwa.

 

Co do roślin:

http://forum.superakwarium.pl/topic/29317-m%C3%B3j-przepis-na-akwarium-ro%C5%9Blinne/

http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

Przeczytasz te dwa tematy to Ci dużo rozjaśni jakie zapotrzebowania one mają, wtedy na ich temat możemy rozmawiać dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz same rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym.

Wlej trochę potasu do wody, wciśnij roślinom kulki g-t pod korzenie i czekaj, stare liście się nie naprawią ale za jakiś czas młode będą ładne rosły bez dziur.

I wymień tą świetlówkę ( w moim poście wyżej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dejus, wata to lipa jak i inne podobne metody.

 

Jeżeli chodzi o herbacianą wodę a podejrzewam, że masz po prostu syf od korzeni w wodzie to rozwiązanie jest jedno.

 

Filtr zewnętrzny i purigen jako wkład. Żadnych tam cler merc itp to nic nie daje.

 

Purigen wyciągnie ci garbniki z wody w czasie 2-3 tygodnie wyciągnie też azot wiec jeżeli chcesz mieć ładne rośliny to powinieneś dodawać azot chyba ze obsada go zapewni. Ewentualnie możesz wyjąć korzenie z wody i liczyć ze po 10 - 15 podmianach będziesz miał krystaliczną wode. Albo i nie !

 

Nie słuchaj porad typu podmieniaj wodę i w końcu się wyklaruje. Tak mówią tylko ci którzy nie mieli problemów z korzeniami :)

 

Miałem podobny problem. Potworny syf przez źle spreparowany korzeń, Wywaliłem korzeń wsadziłem purigen i po tygodniu woda jest tak czysta jak Maria dziewica. Azot ucieka tez jak szalony ale to dlatego, że na razie nie mam ryb więc leje Nitro Easy Life :)

Edytowane przez takedown
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem korzeń wsadziłem purigen i po tygodniu woda jest tak czysta jak Maria dziewica.

Tylko, że On prawdopodobnie nie chce wywalać tego korzenia, co zmienia postać rzeczy.

Po dłuższym okresie więcej go wyniosą wymiany tego wkładu, jak nowy korzeń. Co za tym idzie z każdą wymianą będzie miał zachwianą równowagę w akwa.

 

_____________

Kontynuacja wątku dotyczącego Purigenu: http://forum.superakwarium.pl/topic/44034-purigen/

/Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za offtopa, ale rady początkującego w temacie akwarystyki jakoś do mnie nie przemawiają. Zdecydowanie wolę rady i krytykę od ludzi, którzy prowadzą zbiorniki od dawna i mają spore doświadczenie. Nie tylko same sukcesy, ale i błędy popełnione.

A odnośnie barwienia wody przez korzeń. W końcu przestanie barwić, jak wypłuczą się wszystkie garbniki.

 

Tu się Sevek z Tobą nie zgodzę. ;) Na forum przyszedłem z prawie całą moją wiedzą jaką posiadam, nie zdobywałem jej tutaj, fakt faktem sam również dużo się nauczyłem. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skoro kwasy humusowe nie są związkami chemicznymi to ok ...

 

O masz.... Węgiel wyciągnie leki z wody itp. Nie wyciągnie herbacianego koloru no może w bardzo minimalnej ilości.

 

Poza tym przyjmijmy nawet przez chwile, że węgiel wyciągnie kolor (czego nie zrobi) to ile będziesz go trzymał w filtrze tydzień, dwa, miesiąc ?? przy okazji wyjałowi wodę. Wyciągniesz węgiel a korzeń będzie barwił dalej.

 

p.s.

 

Kwasy humusowe to związki organiczne.

 

edit:

 

To masz jakąś dziwną wikipedie :D

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwasy_humusowe

Edytowane przez takedown
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem no czytanie ze zrozumieniem czy coś ,albo ja mam coś nie tak z głowa ciocia wikipedia mówi "Związki organiczne – wszystkie związki chemiczne, w skład których wchodzi węgiel, prócz tlenków węgla, kwasu węglowegowęglanów,wodorowęglanówwęglikówcyjanowodorucyjanków, kwasu cyjanowegopiorunowego i izocyjanowego, a także ich soli" no to ,albo ja jestem ślepy ,albo nie wiem coś czytać ze zrozumieniem nie umiem.

edit : Nie twierdze że nie będzie ale można go wkładać aż wyciągnie a powinien to robić prawda i wyciągać przecież z dnia na dzień nie zabarwi ci na herbatę koloru.

Edytowane przez Madk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia.

 

Węgiel nie wyciągnie herbacianego koloru na 100%

 

Najlepiej niech wypowiedzą się ci co próbowali bo ja owszem miałem problem z korzeniami ale w życiu nie pomyślałem żeby włożyć do filtra węgiel a co najwyżej purigen.

 

edit2:

 

mój korzeń barwił wodę w przeciągu 2 dni

Edytowane przez takedown
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ja się nie kłócę z kimś kto nie ma pojęcia co mówi. Autor tematu może dać węgiel aktywny do akwarium i zrobić fotorelacje żebyśmy zobaczyli kto ma racje? Bo że tak powiem panie takedown przeczysz sam sobie. 

Ps: Bo to się nie myśli to się pyta ,albo uczy na lekcjach chemii.

Edytowane przez Madk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To włóż sobie węgiel aktywny do akwarium z korzeniem nawet jak usunie kolor to co będziesz go trzymał dalej !!!??? chyba nie

po wyjęciu kolor wróci w kilka dni, Poza tym węgiel nie usuwa koloru tak jak by tego chcieli użytkownicy.

 

 

ZRÓB TO, SPRAWDŹ i potem się wypowiadaj. Pojęcia TY NIE MASZ o tym co piszesz i nie wprowadzaj w błąd. !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wyjąć korzeń, przegotować, wrzucić do wiadra i sprawdzić czy będzie barwił. Jak tak to jeszcze raz, jak 2 razy nie da to albo out, albo pogodzisz się z kolorem. W tym czasie w akwarium wrzuć węgiel to wyciągnie ci kolor. Jak już wyciągnie zrób podmiankę i dorzuć pod rośliny kulki glinaniano-torfowe tak jak mówił Mapet. 
edit: ewentualnie tak jak mapet mówi bez wegla samymi podmiankami

Edytowane przez Madk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To włóż sobie węgiel aktywny do akwarium z korzeniem nawet jak usunie kolor to co będziesz go trzymał dalej !!!??? chyba nie

po wyjęciu kolor wróci w kilka dni, Poza tym węgiel nie usuwa koloru tak jak by tego chcieli użytkownicy.

 

 

ZRÓB TO, SPRAWDŹ i potem się wypowiadaj. Pojęcia TY NIE MASZ o tym co piszesz i nie wprowadzaj w błąd. !!

Zamień sobie w swojej wypowiedzi słowo "węgiel" na "purigen". Co Ci wyszło? :o

 

Teraz mi kolorek nie przeszkadza, zdrowy dla rybek :) (oczywiście nie dla wszystkich) , ale kiedyś węgiel mi pomagał i usuwał kolor.

Teraz "nie chcący" usuwam kolor podmianami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można włożyć węgiel i mieć zadowolenie w 20%

Można włożyć purigen i mieć 150% zadowolenia.

 

Nie raz słyszałem opinie, że po włożeniu purigenu dopiero można zrozumieć co to znaczy krystalicznie czysta woda.

Tradycyjną filtracją takiego efektu się nie osiągnie. Kto nie spróbował nigdy nie zrozumie.

 

Zdaje sobie sprawę, że jest sporo akwarystów, którzy nie próbowali bo wydaje im się, że purigen to ZŁO. Tak jak Mapecik.

 

Tacy Akwaryści niestety powinni odejść do lamusa bo nie idą z postępem. Najgorsze jest to, że negują postęp technologiczny.

 

To trochę tak jak Edison i Tesla.

 

Filip

 

p.s.

 

Ktoś kiedyś posądził mnie o "reklamę purigenu", Jakiś mod. BZDURA jestem użytkownikiem nie sprzedawcom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróć do naszej rozmowy, przeczytaj ją jeszcze raz i jeszcze raz, bo nadal nie zrozumiałeś o co w niej chodziło.

Jak choć raz w życiu będziesz miał akwarium, które było ustabilizowane to będziemy mogli porozmawiać teraz nie mamy o czym.

Niedawno zbierałeś podstawy na forum jak dobrze założyć akwarium, ani razu nie regenerowałeś purgienu a uznajesz się za jego znawcę i przechwalasz jego zalety... 

Następnym razem jak takie coś napiszesz to się zastanów:

 

 

Tacy Akwaryści niestety powinni odejść do lamusa bo nie idą z postępem.

Inaczej nie używał bym  filtra RO, grzałek, filtrów kubełkowych.

 

 

Jakiś mod.

To też nie jest prawda, więc piszesz coraz większe bzdury...

 

Ps. Mój nick pisze się inaczej jak byś nie zauważył. Jak nosisz okulary to może czasami trzeba je założyć (kiedyś nosiłem to wiem-własne doświadczenie).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka cytatów, które najbardziej rzuciły mi się w oczy:
 

Najlepiej niech wypowiedzą się ci co próbowali bo ja owszem miałem problem z korzeniami ale w życiu nie pomyślałem żeby włożyć do filtra węgiel a co najwyżej purigen.

 

To włóż sobie węgiel aktywny do akwarium z korzeniem nawet jak usunie kolor to co będziesz go trzymał dalej !!!??? chyba nie
po wyjęciu kolor wróci w kilka dni, Poza tym węgiel nie usuwa koloru tak jak by tego chcieli użytkownicy.
 
ZRÓB TO, SPRAWDŹ i potem się wypowiadaj. Pojęcia TY NIE MASZ o tym co piszesz i nie wprowadzaj w błąd. !!

 

Zamień sobie w swojej wypowiedzi słowo "węgiel" na "purigen". Co Ci wyszło? :o

 
;)

Wydzieliłam osobny temat dotyczący purigenu ( http://forum.superakwarium.pl/topic/44034-purigen/ ) aby nie toczyć już tej dyskusji w tym wątku.

Autor dowiedział się jakie metody ma do wyboru (podmiany, węgiel, purigen), decyzja należy do Niego.
 
Osobiście jako posiadaczka barwiących korzeni mimo wszystko polecam dużo cierpliwości i podmiany.
Owe korzonki kupiłam w styczniu. Początkowo barwiły mi wodę na kolor moczowo-pomarańczowy...
Gotowałam je ponownie, szorowałam i nie dawało to żadnych efektów, więc zrezygnowana wzruszyłam ramionami i dałam sobie spokój. Ku mojemu zdziwieniu z czasem efekt siuśków sam zaczął słabnąć.
Mistrzem systematyczności w podmianach nie jestem :) ale mimo robienia ich co około 2 tygodnie kolorek wreszcie powoooli ustępuje. Polecam, zero ryzyka dla obsady i żadnych obaw o równowagę biologiczną zbiornika ;)
________

 

Mała uwaga na koniec.
 

Zdaje sobie sprawę, że jest sporo akwarystów, którzy nie próbowali bo wydaje im się, że purigen to ZŁO. Tak jak Mapecik. Tacy Akwaryści niestety powinni odejść do lamusa bo nie idą z postępem. Najgorsze jest to, że negują postęp technologiczny.

 
Nie wypada tak pisać o kimś kto z powodzeniem hoduje wymagające gatunki, w tym dzikie okazy i o akwarystyce ma większe pojęcie niż 90% użytkowników tego forum. Wystarczy poczytać tematy, niejednej osobie cierpliwie pomagał.

O ile się nie mylę - Tobie również ;<
Za raz pewnie będzie, że bronię kolegi zatem na zakończenie cytat z marca:
 

Moja wiedza o akwarystyce to ok. miesiąc studiowania Internetu, for oraz jedna książka ogólna o akwarystyce.


Myślę, że niniejszy wątek można zamknąć, skoro Autor otrzymał porady a dyskusja biegnie zupełnie innym torem.

W razie chęci kontynuacji rozmowy o purigenie zapraszam do stosownego tematu.

Natomiast w przypadku innych uwag - na pw...

 

Pozdrawiam, zamykam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...