Jump to content

Żarówka energooszczędna-na którą wartość Watt należy patrzeć


Recommended Posts

Czy moc żarówki można interpretować tak samo jak dla świetlówki (przeliczać na litr)? Mam obecnie energooszczędą taką co bierze 5W i daje 25W, to którą wartość brać pod uwagę? Czy wkręcenie mocniejszej np 40W to dobry pomysł i czy efekt będzie taki jak dodanie dodatkowej świetlówki w większych akwariach?

Link to comment
Share on other sites

Odp na pytanie pierwsze - bierzesz pod uwagę druga wartość. Nie ważne ile żarówka bierze pradu, ważne ile Swiatla daje. Tylko teraz taka mala uwaga. Świetlowka jest długa i dzieki temu zapewnia równomierne oświetlenie zbiornika. A jak dasz jedna energooszczędna żarówkę moze sie okazać ze swiatlo nie bedzie tak samo mocno docierało... mozliwe ze pojawia sie cienie w akwarium.

Wedlug mnie lepiej dac 2 żarówki mniejszej mocy niz jedna silniejsza.

Link to comment
Share on other sites

No tak się dzieje, tylko że to by się wiązało z własnoręczną przeróbką. Tematów jak dodać dodatkową świetlówkę jest dużo, a jak wygląda sprawa z żarówką? I czy mocniejsze światło nie zaszkodzi?

Link to comment
Share on other sites

Zalozenie takiej instalacji jest bardzo proste. Potrzebujesz tylko kabel z wtyczka, mocowanie żarówek i żarówki. Mozna dodać wylacznik na faze. Co do mocy świetlowek to jak dobrze pamiętam min pol wata na litr wody. Ale sprawdz to jeszcze.

Jak grubo przesądzisz z oświetleniem to moga byc problemy z rybami.

Link to comment
Share on other sites

Chyba przeróbki sensu nie mają, nie ma co dłubać w 30l.

 

Czy wybrać lepiej Philips Genie 5W dające 25W, 6500K, 400lumen

czy 8W dające 40W, 6500K, 230lumen?

 

 

teraz mam 5W 2700K

Link to comment
Share on other sites

Kiepsko zaczęły rosnąć. Na innym forum znalazłam inf. że należy brać tę pierwszą wartość...ale to chyba głupota, przecież na oko widać że świeci więcej jak 5W. Ktoś jeszcze może się orientuje?

Link to comment
Share on other sites

Przy baniaku 30L powinnaś mieć 15W. Kup sobie żarówkę energooszczędną z castoramy. Za ok. 12zł dostajesz świetną żarówkę energooszczędną 15W 6400K. Miałam taką w poprzednim baniaku (25L) i moje rośliny rosły jak szalone. ...

Link to comment
Share on other sites

No i co z tego... :roll: Zrozum, mechanizm świecenia takiej żarówki energooszczędnej jest prawie taki sam jak normalnej świetlówki liniowej. Jeśli dla świetlówek liniowych podaje się, że powinno być min. 0,5W/L tzn. że patrzy się na to, co jest podane na świetlówce a nie na żarówce wolframowej... Żarówka świeci dzięki innemu "mechanizmowi", który dla wytworzenia podobnej ilości światła, pobiera dużo więcej Watów...

Link to comment
Share on other sites

Tylko, że ja nie pytam o różnice między świetlówką a żarówka wolframową. Na normalnej świetlówce jest informacja ile ma W. Na energooszczędnej są dwie: ile pobiera i ile daje. Wcześniej mi odpowiedziano, że mam patrzeć na tę drugą. Jak napisałam, przy świetlówce biorącej 15W pisze że daje z 80W.

 

Kirysku wiem co to jest temperatura barwowa i wiem że muszę zmienić z 2700 na 6500 (innej nie mam możliwości).

Link to comment
Share on other sites

Nie, przy energooszczędnej patrzysz na tą mniejszą wartość. Nie wiem kto Ci napisał taką bzdurę :shock: Tak jak pisałam, świetlówka energooszczędna to praktycznie to samo jak świetlówka liniowa. Też jest tam zamontowany mini statecznik itp. Tak na prawdę różnicą między nimi jest to, że energooszczędna daje światło bardziej punktowe (ze względu na swoje rozmiary). No i oczywiście nie ma takiego wyboru temperatur barwowych itp.

Link to comment
Share on other sites

Pewnie, że tak :) Musisz sobie kupić gwint na E27, on kosztuje jakieś 2-5zł i wymienić ten co masz na nowy. Wbrew pozorom jest to bardzo łatwe do zrobienia, zapytaj się jakiegoś miłego sprzedawcy w castoramie, to ci wytłumaczy. Ja tak właśnie zrobiłam przy pierwszym akwa i w domu sama sobie poradziłam :) Z własnego doświadczenia ci powiem, że jest bardzo ciężko znaleźć odpowiednią żarówkę na E14. Dużo większy wybór jest właśnie z tym dużym gwintem.

Link to comment
Share on other sites

mei czy jestes pewna z tymi watami??? zarowka pobiera mniej pradu (np 15w) a daje swiatla tyle co narmalna zarowka 80 watowa. wiec wedlug mnie powinno sie brac pod uwage ta 2 wartosc. wieksza a nie mniejsza

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...