Skocz do zawartości

Żarówka energooszczędna-na którą wartość Watt należy patrzeć


Rekomendowane odpowiedzi

Czy moc żarówki można interpretować tak samo jak dla świetlówki (przeliczać na litr)? Mam obecnie energooszczędą taką co bierze 5W i daje 25W, to którą wartość brać pod uwagę? Czy wkręcenie mocniejszej np 40W to dobry pomysł i czy efekt będzie taki jak dodanie dodatkowej świetlówki w większych akwariach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp na pytanie pierwsze - bierzesz pod uwagę druga wartość. Nie ważne ile żarówka bierze pradu, ważne ile Swiatla daje. Tylko teraz taka mala uwaga. Świetlowka jest długa i dzieki temu zapewnia równomierne oświetlenie zbiornika. A jak dasz jedna energooszczędna żarówkę moze sie okazać ze swiatlo nie bedzie tak samo mocno docierało... mozliwe ze pojawia sie cienie w akwarium.

Wedlug mnie lepiej dac 2 żarówki mniejszej mocy niz jedna silniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalozenie takiej instalacji jest bardzo proste. Potrzebujesz tylko kabel z wtyczka, mocowanie żarówek i żarówki. Mozna dodać wylacznik na faze. Co do mocy świetlowek to jak dobrze pamiętam min pol wata na litr wody. Ale sprawdz to jeszcze.

Jak grubo przesądzisz z oświetleniem to moga byc problemy z rybami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego... :roll: Zrozum, mechanizm świecenia takiej żarówki energooszczędnej jest prawie taki sam jak normalnej świetlówki liniowej. Jeśli dla świetlówek liniowych podaje się, że powinno być min. 0,5W/L tzn. że patrzy się na to, co jest podane na świetlówce a nie na żarówce wolframowej... Żarówka świeci dzięki innemu "mechanizmowi", który dla wytworzenia podobnej ilości światła, pobiera dużo więcej Watów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ja nie pytam o różnice między świetlówką a żarówka wolframową. Na normalnej świetlówce jest informacja ile ma W. Na energooszczędnej są dwie: ile pobiera i ile daje. Wcześniej mi odpowiedziano, że mam patrzeć na tę drugą. Jak napisałam, przy świetlówce biorącej 15W pisze że daje z 80W.

 

Kirysku wiem co to jest temperatura barwowa i wiem że muszę zmienić z 2700 na 6500 (innej nie mam możliwości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, przy energooszczędnej patrzysz na tą mniejszą wartość. Nie wiem kto Ci napisał taką bzdurę :shock: Tak jak pisałam, świetlówka energooszczędna to praktycznie to samo jak świetlówka liniowa. Też jest tam zamontowany mini statecznik itp. Tak na prawdę różnicą między nimi jest to, że energooszczędna daje światło bardziej punktowe (ze względu na swoje rozmiary). No i oczywiście nie ma takiego wyboru temperatur barwowych itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że tak :) Musisz sobie kupić gwint na E27, on kosztuje jakieś 2-5zł i wymienić ten co masz na nowy. Wbrew pozorom jest to bardzo łatwe do zrobienia, zapytaj się jakiegoś miłego sprzedawcy w castoramie, to ci wytłumaczy. Ja tak właśnie zrobiłam przy pierwszym akwa i w domu sama sobie poradziłam :) Z własnego doświadczenia ci powiem, że jest bardzo ciężko znaleźć odpowiednią żarówkę na E14. Dużo większy wybór jest właśnie z tym dużym gwintem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...