Jump to content

Czarny nalot - identyfikacja

Hala Madrid
 Share

Recommended Posts

Witam,

od około miesiąca borykam się z uciążliwym,czarnym nalotem w akwarium. :(

Niedawno założyłam od nowa moje 54l akwarium. Niedługo potem na korzeniu pojawiła się przezroczysta pleśń. Próbowałam go czyścić,ale nalot powracał. Zrezygnowałam z prób dalszego czyszczenia i czekałam na rozwój sytuacji,ponieważ przeczytałam gdzieś,że problem sam się rozwiąże - nalot zniknie (jest to normalne).Faktycznie tak się stało. Dokupiłam więcej roślin i na małym heńku pojawił się glutowaty,wydzielający bąbelki,czarny nalot,który na dodatek wydziela nieprzyjemny zapach pleśni. Dwa razy próbowałam nalot usunąć,lecz on i tak nawracał i rozrasta się w oczach! Obecnie pokrywa on żwirek,małego heńka i część szyby. Nie wiem, czy korzeń ma coś wspólnego z tym czarnym syfem.. Prosze o pomoc w zidentyfikowaniu problemu i jego źródła. Załączam kilka zdjęć. Z góry dzięki i sorry za jakość zdjęć. :oops:

post-18398-0-54938000-1397936301_thumb.jpg

post-18398-0-67495400-1397936323_thumb.jpg

post-18398-0-67171500-1397936346_thumb.jpg

post-18398-0-31805900-1397936368_thumb.jpg

post-18398-0-39549900-1397936396_thumb.jpg

Sinice, i słońce nie ma tu nic do nich.

Zawyżony poziom fosforu względem azotu, słabe podmiany ewentualnie brak odmulania dna, zwiększona w nim ilość związków organicznych, pokarmu, które się rozkładając, tworzą dla nich pożywkę.

Większa podmiana z odmulaniem, zebranie tego ile się da.

Testy na azot i fosfor, podnieść azot żeby był odpowiedni jego stosunek, ewentualnie wyrównać braki reszty pierwiastków.

Otoski tego nie jedzą....

Przeczytaj tematy o nawożeniu w dziale z roślinami.