Skocz do zawartości

FMC Zoolek a czas kąpieli


jaro02V83
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam spotkała mnie ostatnio nie miła niespodzianka a mianowicie najprawdopodobniej część moich podopiecznych załapała jakaś choroba (szczęście w nieszczęściu przezorny zawsze ubezpieczony tylko w zbiorniku gdzie jest prowadzona kwarantanna). Niestety nie mam możliwości w chwili obecnej dołączyć zdjęć ale postaram się jak najdokładniej to opisać. Mieczyki (bo o nich tu mowa) mają na płetwach piersiowych(przeważnie) jak i grzbietowej czy ogonowej białe kropki, oprócz tego petwa grzbietowa i ogonowa tak jakby były sklejone (bardzo złożone). Ostatni objaw jaki zauważyłym to (niektóre) dziwnie pływią tak jakby się kołysały. Warunki w akwarium (60x30x35) przeznaczonym na kwarantanne były moim zdaniem nie najgorsze jakiś mały filtr wewnętrzny z napowitrzaniem, temp. może trochę za niska 23-24 stopnie, dużo moczarki kanadyjskiej i rogatka, dno bez niczego (łatwiejsze sprzątanie)    Choroby jakie rozpatrywałem to: ospa, pleśniawka, lub martwica płetw. Ospę najbardziej z tego wszystkiego wykluczam bo białe kropki są tylko na płetwach, żadna z ryb niema ani jednej kropki na ciele. Wymieniłem dzisiej całą wodę na wcześniej odstałą ponad dobę kranówkę akwarium wygotowałem w wodzie ok 80 stopni po zalaniu wpuściłem z powrotem rybki (wcześniej 4 już padły) i dodałem FMC Zoolek tak jak pisało wg ulotki (2 krople na litr dałem ok 90 kropli bo akwarium nie jest całe pod krawędź zalane), silnie napowietrzam. I teraz moje pytanie jak długo taka kąpiel powinna trwać ? Dodam jeszcze że czytałem też że po 3 dniach powinno się dodać połowę dawki a po koejnych dwóch 1/4 i wymiana 1/3 wody. Czy przez ten czas ryby mają ciągle w tym pływać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim na czas leczenia wyciągnij rośliny ze zbiornika - wchłaniają lek i zmniejszają jego stężenie w akwarium.

Jak długo ryby przebywają już w kwarantannie (kiedy kupione) i ile ich jest? Są tylko mieczyki czy jakieś jeszcze ryby?

Podnieś temperaturę na czas leczenia do 26*C.

Wymiana całej wody nie była zbyt dobra, teraz pływają w zbyt świeżej wodzie (niedojrzałej) - zero cyklu azotowego oraz narażenie na tzw. choroby świeżej wody (m.in. martwica płetw)

Masz przygotowane większe akwarium, które dojrzewa w czasie gdy ryby przebywają w kwarantannie, czy to nowe nabytki, które mają dołączyć do już funkcjonującego zbiornika?

No i napisz więcej o tych kropkach: pojedyncze i jest ich kilka na jednej płetwie, czy liczne drobniutkie jak przy ospie?

Zerknij na opisy sporozy i porównaj czy to takie pryszcze: http://forum.superakwarium.pl/topic/27102-neony-czerwone-potrzebuj%C4%85-pomocy/?do=findComment&comment=285966

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim na czas leczenia wyciągnij rośliny ze zbiornika - wchłaniają lek i zmniejszają jego stężenie w akwarium.

Jak długo ryby przebywają już w kwarantannie (kiedy kupione) i ile ich jest? Są tylko mieczyki czy jakieś jeszcze ryby?

Podnieś temperaturę na czas leczenia do 26*C.

Wymiana całej wody nie była zbyt dobra, teraz pływają w zbyt świeżej wodzie (niedojrzałej) - zero cyklu azotowego oraz narażenie na tzw. choroby świeżej wody (m.in. martwica płetw)

Masz przygotowane większe akwarium, które dojrzewa w czasie gdy ryby przebywają w kwarantannie, czy to nowe nabytki, które mają dołączyć do już funkcjonującego zbiornika?

No i napisz więcej o tych kropkach: pojedyncze i jest ich kilka na jednej płetwie, czy liczne drobniutkie jak przy ospie?

Zerknij na opisy sporozy i porównaj czy to takie pryszcze: http://forum.superakwarium.pl/topic/27102-neony-czerwone-potrzebuj%C4%85-pomocy/?do=findComment&comment=285966

1 Odnośnie leku tego nie wiedziałem że go rośliny wchłaniają pisze że obojętny dla roślin ale ok.

2 10 może 11 dzień nie pamiętam dokładnie ale coś koło tego, a jest ich 18 (2,5 - 4 cm)

3 Tylko mieczyki w różnych odmianach

4 Temp została podniesiona do 26"C już przy wymianie wody

5 Po dodaniu FMC i tak wszystkie bakterie zostają zabite tak że czy nowa woda czy stara i tak cykl azotowy tutaj nie ma racji bytu

6 Nowe nabytki które miały dołączyć do wcześniej już funkcjonujących zbiorników

7 Jeżeli kropki występują na płetwach grzbietowej lub ogonowej to są to pojedyncze, natomiast jeżeli chodzi o płetwy brzuszne to niektóre osobniki mają po parę nawet 3 -4

8 Nie pasuje do opisu sporozy

Edytowane przez jaro02V83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FMC nie wpływa źle na rośliny, czyli ich nie niszczy, ale rośliny w naturalny sposób wchłaniają różne związki zawarte w wodzie, w tym leki.

Ponieważ jakiś czas miałeś rośliny w zbiorniku proponuję po trzech dniach podmianę połowy wody (o ile to możliwe weź ją z dojrzałych zbiorników) i uzupełnienie połowy dawki leku. Jeśli kropki nie znikną to powtórka po kolejnych 3 dniach.

Nawiasem mówiąc z opisu w internecie wynikałoby, że dawka powinna być 1 kropla na 1 litr wody, ale nie miałam w ręku nigdy ulotki więc możliwe, że się różni. Tak czy owak podwójna dawka jest dopuszczalna.

Możliwe, że to jednak ospa lub oodinoza (różnica w wielkości kropek), której także może towarzyszyć sklejanie płetw. Przy martwicy zaobserwować można ubytki w płetwach i zmatowienie lub zbielenie końcówek płetw i ogona.

Jeśli to któraś z tych chorób to minimum 2-3 tygodnie leczenia (pozostawania w kwarantannie), a dla pewności powinny zostać tam 2 miesiące.

Bez względu na to czy ryby mają być leczone lekami w akwarium kwarantannowym, czy tylko przebywać tam na obserwacji, powinny być wpuszczane do dojrzałej biologicznie wody, a nie do świeżej (do świeżej można wpuścić ryby tylko wtedy gdy woda jest zatruta związkami przemiany materii i trzeba reagować natychmiast)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...