Skocz do zawartości

Teleskop ospa czy wysypka tarłowa?


mateusz111
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. To mój pierwszy wpis na forum więc proszę o wyrozumiałość.
Akwariu 60 l

Założone jakiś rok temu
Filtracja wewnętrzna, nazwy filtra niestety nie podam ponieważ jest ona niewidoczna, a nie ja go kupowałem, lecz dotychczas dawał radę, a przymierzam się do zakupu jakiegoś lepszego. Chodzi około 20h dziennie.

W zbiorniku jest Teleskop czarny z 2 kiryskami, glonem i 4 molinezjami (wiem że obsada nie jest najlepsza, ale mam tego teleskopa od malucha (koło roku) i trudno byłoby mi się teraz z nim rozstać).

Roślinka Zwartka ale jaka dokładnie nie wiem.
Karmione Dafnia, Bio - vit i ochotka na zmianę. Do pokarmu dodaję witaminy fishtamin.
temperetura 23-24
Podmiany raz w tygodniu, odmulanie raz na 2 tygodnie
. Filtr czyszczę raz na 5-7 dni.
Jest to pierwszy raz kiedy dzieje się coś z rybką w moim akwarium dlatego jestem trochę zdezoriętowany. Zmian w zachowaniu rybki nie zauważyłem żadnej, jedyną rzecz jaką dzisiejszego dnia zobaczyłem to białe kropki na skrzelach i przednich częściach przednich płetw, jest ich mała ilość i są wręcz harmonijnie poukładane o.O.
Póki co nie widzę niczego u reszty rybek. Ostatnimi czasy nie dodawałem nowych mieszkańców, ani nic nie zmieniałem. Czy waszym zdaniem może to być wysypka tarłowa czy może ospa? Jeśli to ospa to powinienem zwiększyć temperaturę, która i tak jest już dosyć duża jak dla tej rybki i zacząć leczyć?
Poniżej przesyłam dwa zdjęcia jakie udało mi się zrobić (przepraszam za jakość). Może one co nie co więcej powiedzą.
Pozdrawiam.

post-20758-0-96579800-1395934490_thumb.jpg

post-20758-0-30732800-1395934496_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety masz bardzo wytrzymałe gatunki, tak więc nie zauważasz wielkiego problemu.

Akwarium- zdecydowanie za małe...

Obsada- dobrana bardzo źle. Nie uwzględnione zostały wymagania (parametry wody i wielkość akwarium).

Karmienie

 

Karmione Dafnia, Bio - vit i ochotka na zmianę. Do pokarmu dodaję witaminy fishtamin.


Koszmar. Ochotka dla tych ryb? A poza nią tylko "pasza" średniej jakości?
 

 

temperetura 23-24


Przypominam, że Welon to Carasius- ryby zimnolubne...
 

 

Podmiany raz w tygodniu, odmulanie raz na 2 tygodnie. Filtr czyszczę raz na 5-7 dni.


Nooo. Podmianki raz w tygodniu- ok, ale filtr czyszczony tak często? A w dodatku
 

 

Filtracja wewnętrzna...  ...Chodzi około 20h dziennie.


Przecież tutaj nie ma mowy o stabilności biologicznej w akwarium.

 

W dodatku woda wygląda na mętną...



Co do samej ryby- to jest wysypka tarłowa.

Edytowane przez Pley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję odpowiedź i przyjmuję krytykę i chciałbym poprawić byt tych rybek poprzez jakieś pozytywne zmiany.

W związku z tym czy mógłbyś polecić mi lepszą karmę, którą mógłbym je karmić oraz filtr jaki mógłbym zakupić aby nie musieć go tak często czyścić? Z moim filtrem jest tak że niestety po kilku dniach tak jakby się zacina jeśli go nie wyczyszczę. Co do wody to zgodzę się że na zdjęciu wygląda niesamowicie źle ale tak naprawdę nie jest mętna. Co do rybki serdecznie dziękuję za diagnozę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zmień obsadę. Jeżeli Twoje kiryski są Kiryskami pstrymi/ spiżowymi to wychodzi na to, że CAŁA (100%) Twoja obsada nie nadaje się do tego akwarium.

Jak zmienisz obsadę to będzie można zacząć myśleć jakie pokarmy zakupić.

Filtr? Kwestia obsady. Jeżeli nie będzie obfita, a filtr wewnętrzny ma przynajmniej 400l/h przepływu to może zostać. Wystarczyłoby zmienić gąbkę o mniejszej ilości PPI (im mniej PPI tym większe oczka ma gąbka)- takie rzadziej się zapychają. Jeżeli jednak jesteś skłonny wymienić filtr to celuj albo w kubełek (Tetratec ex600 lub inny o podobnej specyfikacji) lub chociaż kaskadę (Aquael FZN)

Podłoże - zmienić. Jeżeli w skład przyszłej obsady mają wchodzić ryby denne lub pielęgniczki to piasek jest WYMOGIEM.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem i dziękuję. Jeszcze mam ostatnie pytanie dotyczące filtra - z racji tego iż mam kopułę to czy kupując filtr kaskadowy lub kubełkowy nie będę musiał jej ciąć w jakimś miejscu aby dobrze je umocować? A jeszcze jednak jedno pytanie przyszło mi na myśl. Mianowicie chodzi o kultury pożytecznych bakterii. Jak i z czym to się je?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...