Skocz do zawartości

Akwarium 240l - planowany start


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po sprzedaniu 112l przechodzę na 240l i tak mam zamiar zrobic akwarium na ziemi i tu moje pytanie czy warto?

Akwarium 240 l proste + oswietlenie 2x30 W ,statecznik elektroniczny 2x36 W ,czy świetlówki 36W wejdą w pokrywe ?

Filtr JBL 1501 e ,co dać do środka ?

Na ziemie przyjdzie zwykły żwir rzeczny ,tło czarne (folia samoprzylepna) ,czy może cos innego?

Roślinność różna ,rotale ,lotosy ogólnie zielono i czerwono ,jakieś propozycje?

Ozdoby korzeń lub dwa ,kamienie myśle o serpenicie czy nadaje się ,może coś innego ?

Rybki to pózniej jak akwarium dojrzeje ,może jakieś propozycję ?

 

Akwarystyka interesuję się o dłużego czasu w 112l przerabiałaem wszystko co2 ,nawozy EI z dobrym rezultatem teraz chcę coś innego,chociaż pewnie z biegiem czasu apetyt wzrośnie :)

Wszelkie sugestie,rady ,opinie negatywne jak i pozytywne do tego co wybrałem mile widziane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym cały filtr zasypał ceramiką. + prefiltr gąbka i ewentualnie jakaś wata, która będzie chronić ceramikę przed zamuleniem.

 

0,25W/L a nawet przy większych świetlówkach 0,3W/L to ciemności egipskie. Możesz dokupić gotowy zestaw 2 dodatkowych świetlówek T5 montowanych do już istniejących. Koszt 100 zł + świetlówki.

 

Nie mam doświadczenia z ziemią w akwarium ale czytałem o tym wiele dobrego. Sam osobiście postawiłem na substrat pod żwirowy i żwir kwarcowy.

 

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rybki to pózniej jak akwarium dojrzeje ,może jakieś propozycję ?

Ja bym radził już teraz podiąć decyzję jakie będziesz tam chciał i pod ryby szykować akwa, a rośliny ewentualnie dać jako dodatek dla ich lepszego samopoczucia, ale tutaj to Ty musisz się określić co byś chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził już teraz podiąć decyzję jakie będziesz tam chciał i pod ryby szykować akwa, a rośliny ewentualnie dać jako dodatek dla ich lepszego samopoczucia, ale tutaj to Ty musisz się określić co byś chciał.

Ameryka południowa ten biotop mnie interesuje ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła może pójdę w dyskowce mam jeszcze czas akwarium dzisiaj przywiezione stoi i czeka może w week coś zaczne działać, pierwsze tło a później się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dyskowców to jeszcze radził bym kwarantannik taki 100L i bez kwarantanny, żadna ryba i roślina w nim nie lądują.

Co do reszty ameryki to światła wystarczy, ryby będą się dobrze czuć a Tobie i tak będzie jeszcze za jasno. :) U mnie na 280 -L świecą 2 świetlówki 30 W,  w 90 L jakieś diody na pasku ale bardzo mało światła (żabienica i nurzaniec rosną).

Podłoże obowiązkowo piach, pod rośliny kulki G-T.

Roślinność polecam biotopową z uwagi na potrzeby świetlne...

Korzenie dwa a nawet i z dziesięć ;), kamienie to zwykłe otoczaki (aby tylko nie zatwardzały wody).

Do filtra ceramiki ile się da i gąbki, ja waty nie używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do reszty ameryki to światła wystarczy, ryby będą się dobrze czuć a Tobie i tak będzie jeszcze za jasno.

 

Tobie to na pewno za jasno nie będzie :). Oświetlenie 0,25W/L czy 0,3W/L dla ameryki będzie w sam raz ale o urozmaiconej roślinności zapomnij o CO2 tym bardziej. Rybki pewnie też będą czuły się dobrze pytanie tylko czy tobie będzie też dobrze i roślinom :)

 

Mam podobny dylemat ameryka i neony, chce użyć CO2 i rozwinąć roślinność. Zdecydowałem się na 0,5W/L. Zawsze można nieco zacienić zbiornik roślinnością,

 

Dla ameryki polecam 1 świetlówkę 10000k pięknie wyciąga kolor niebieski przy neonach. Sam mam podobny układ 2 x 6500 + 10000k

 

Filip

Edytowane przez takedown
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 280 -L świecą 2 świetlówki 30 W

Czyli mam 0,2 W, pod świetlówkami wisi scindapsus, i nadal trochę dla mnie jest za jasno, a ryby czasami chowają się w cieniu pod korzeniem. I jest dla mnie przynajmniej za jasno, ryby czasami pokazują, że dla nich też.

W 90 do zdjęć muszę zapalić dodatkową lampę a siedzi i ogląda się je przyjemnie. Tu i tu mam ryby dzikie, więc na prawdę  0,5 W/l nigdy bym tym rybom nie dowalił.

Miałem przedtem 0,7 W/L w tym akwa i wiem jak to wygląda...

 

 

Tobie to na pewno za jasno nie będzie :)

 

Dla mnie w 280-tce jest. :)

Zależy kto jakie ma podejście, dla mnie (przynajmniej teraz, kiedyś miałem inne podejście) ważniejsze są ryby jak rośliny i zapewnienie im  najbardziej optymalnych warunków, żeby się dobrze czuły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium przywiozłem wczoraj ,korzeń dotarł dzisiaj

post-5636-0-11355400-1395862866_thumb.jpgpost-5636-0-21488300-1395862875_thumb.jpg

 

Czarna folia samoprzylepna zakupiona na tło .

Co chcę, akwarium na ziemi i jedna może dwie ławice ryb ,najlepiej drobnych ,małych ,niewielkich.

Statecznik założę 2x36W elektroniczny bo taki widziałem w casto budomarkecie ,świetlówki 840 lub 865 jak takie znajdę i co najwyżej dołożę odbłyśniki,koszt niewielki.

Poszukam jeszcze korzeni i kamieni w sobotę idę na łowy w bagna leśne :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...