Skocz do zawartości

Kilka pytań na start.


Rekomendowane odpowiedzi

Na początek chciałbym się przywitać, gdyż dopiero co dołączyłem do grona rybolubnych ;-) Mam akwarium po bracie - 120 l. Z racji, że on w temacie siedzi nie od dziś, wszystko już stoi, rybki pływają. Poobserwowałem trochę ten podwodny świat i nurtuje mnie kilka spraw technicznych. Nie, brata nie mogę zapytać ;-) bo i tak już mu tyłek nieźle ztrułem.

1. Czy jest jakieś określone miejsce, wysokość montażu termometru? Jaką temperaturę ustawić dla 6 pyszczaków, 3 kosiarek, 2 bocji, 3 barwiki, 2 sumików rekinich, 1 glonojada (rybki jeszcze małe, młode) i rocznego welona (odratowany z kuli 3 litrowej)?
2. Filtr Aquael Fan 2+ na jakiej wysokości? Przy tafli wody, czy musi być przy dnie, bo coś nie bardzo wciąga przelatujące koło niego drobinki. Wyłapuje tylko nieliczne.
3. Czy w tym filtrze można zrezygnować z napowietrzacza? Trochę hałasu robi w nocy, a po drugie drażnią mnie latające po zbiorniku mikrobąbelki powietrza.
4. Czy w roślinkach można skracać korzenie bo nieestetycznie wyglądają korzenie wystające z piasku.
5. Czy filtr płucze się tylko i wyłącznie w wodzie przy wymianie, czy mogę to zrobić pod kranem? W środku jest na gąbce trochę obślizgłego syfu.
6. Czy zakupione ozdoby porcelanowe jakoś się przygotowuje? Czy wystarczy sparzyć wodą?
7. Czy jest jakiś sposób na dobre przyklejenie tła, żeby przylegało do szyby i nie powstawały pod spodem burchle powietrzne?

Będę bardzo wdzięczny za każdą odpowiedź, gdyż nurtujące mnie pytania nie dają spać :-P Każdą radę wezmę bardzo mocno pod uwagę.

Wysłane z mojego SM-T310 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

1.Obsada jest do wymiany,ryby są o różnych wymaganiach nie powinny być w jednym akwarium, załóż temat w obsadach.

2.Na takiej wysokości żeby poruszał taflą i to ten ruch napowietrza wodę,tylko moim zdaniem jest trochę mały, przydała by się jakaś kaskada albo kubełek.

3. J w.

4.Rośliny są źle posadzone albo mogą być to objawy braków w substancjach odżywczych, należało by to sprawdzić.

5. tak, filtr czyści się tylko w wodzie pochodzącej z akwarium.

6.  Do wody nie wkłada się żadnych sztucznych ozdób.

7. Trzeba przyklejać po woli wyciskając szmatka bąble powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

 

1. Który z tych diabłów może odgryzać roślinki? Po nocy co raz jakiś pęd pływa na powierzchni.

4. Pytałem, czy korzenie można skracać, bo wystają tylko te baaaardzo długie.

7. Co znaczy przyklejać? Tło nie ma warstwy klejącej. Dlatego pytam czym takie tła się montuje.

 

Swift'nięte z Galaxy S4 dzięki Tapatalk'owi.

 

Edytowane przez TitaniC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pewnie pyszczaki robią wystrój po swojemu.

4. W zasadzie możesz je skrócić, ale to nie rozwiąże problemu i dalej będą wyrastać, więc sprawdź to co ci wyżej napisałem.

7. W sklepie zoologicznym kupisz środek do przyklejania tła. 

Jeszcze słowo co do twojej obsady to na większość tych ryb akwarium jest za małe, po za tym mają bardzo różne wymagania co do parametrów wody i temperatury, przez co mogą chorować, pomyśl o uporządkowaniu obsady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Całą nawierzchnie smarujemy olejem. Dość grubo. Kładziemy tło. I jakaś szpachelka (ja użyłem starej karty kredytowej) przyciskamy tło i wypychamy olej na zewnątrz.

 

Swift'nięte z Galaxy S4 dzięki Tapatalk'owi

 

Matko... kilka lat pracowałem w agencji reklamowej i słyszałem wiele ale takich głupot to jeszcze nie słyszałem... Nigdy nie stosuje się żadnych olejów do klejenia foli ! Najlepszy i najprostszym sposobem na oklejenie czegokolwiek  dla osoby bez doświadczenia to:

 

1. Oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni. Nie może być "tłusta" i musi być bez kurzu aby nie było widać śmieci pod folią. Jak w domu nie ma się nic odpowiedniego to może być płyn do mycia szyb i wytarcie papierowym ręcznikiem. 

 

2. Dopasowanie foli do szyby akwarium i odcięcie nadmiaru.

 

3. Rozrobienie wody z płynem do naczyń i popryskanie szyby tym roztworem. Uwaga! : wystarczy odrobina płynu( 2-3 krople) bo inaczej folia nam "odpłynie" i będą kłopoty w pozycjonowaniu.

 

4. Przykładamy do szyby i jakimś twardym przedmiotem wyciskamy wodę. Pamiętając aby folia były równo ułożona. Przedmiot nie może by ostry bo porysuje folię. Możenie na kawałek plastiku dać szmatkę - będzie bezpieczniej.

 

5. Czekamy aż folia się zwulkanizuje. Można temu pomóc ciepłym powietrzem np. suszarką. 

 

 

Folię jeśli nie byłą docięta na wymiar należy obcinać dopiero po wysuszeniu i zwulkanizowaniu się. Unikniecie dzięki temu szarpania się folii i łatwiej będzie ją równo obciąć.

Edytowane przez włóczykij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Matko... kilka lat pracowałem w agencji reklamowej i słyszałem wiele ale takich głupot to jeszcze nie słyszałem... Nigdy nie stosuje się żadnych olejów do klejenia foli !

Folię z klejem to byle głupi potrafi. Spróbuj swoją metodą przykleić folię która nie ma kleju. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folię z klejem to byle głupi potrafi. Spróbuj swoją metodą przykleić folię która nie ma kleju. ;)

Przez te kilka lat widziałem już takich "pan da mi folie, sam se przykleję" na drugi dzień " wie pan, może jednak pan mi to przyklei..."

Wiele zależy jaki rezultat jest oczekiwany... widziałem fatalnie przyklejoną folię a klient i tak mówił, że to jest ok...

Co do foli która nie ma kleju to w każdym markecie typu castorama itp. jest taśma dwustronna, bezbarwna- taka cienka. Wystarczy boki akwarium okleić taśma i równomiernie przykleić folię :)

Edytowane przez włóczykij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe ... bo ja tak mam i ładnie leży,nic nie odstaje. Prawdopodobnie nierówno przyłożyłeś folię i teraz odstaje. Ja dostałem folię zwiniętą w rolkę i wtedy jest ciężko. Jak też tak miałeś to najlepiej folię trochę rozprostować np. przyłożyć czym ciężkim lub przewinąć na drugą stronę. Musisz równomiernie dociskać folię do akwarium na całej długości np. długą linijką i na pewno będzie ładnie leżało. 

Edytowane przez włóczykij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz. Jeżeli folia klejąca będzie na brzegach, to na środku szyby folia nie przylega i to brzydko wygląda. Moim sposobem folia jest jak przyklejona na klej. Jak nie spróbujesz sam to nie będziesz wiedział o co chodzi.

 

Swift'nięte z Galaxy S4 dzięki Tapatalk'owi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego... mi tam się podoba... może bym tylko wyjął ten wrak :) 

Nie do końca rozumiem krytykowanie wszystkich za wystrój zbiorników. Każdy ma swój gust i wizje. Najważniejsze aby warunki były odpowiednie a czy tam będzie wrak, kokos czy latarnia to już sprawa indywidualna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zniechęcanie do hodowli tylko zachęcanie do samodzielnego myślenia i dbania o dobro ryb.

Ale niestety wielu krytykowanych woli się obrazić i zamknąć w sobie, bo nikt nie zachwyca się jego "słitaśnym" akwarium.

 

Pal sześć zamek.

Ale

 

6 pyszczaków, 3 kosiarek, 2 bocji, 3 barwiki, 2 sumików rekinich, 1 glonojada (rybki jeszcze małe, młode) i rocznego welona

w 120l to jest "armagiedon" jakiś. Poczytaj o wymaganiach tych ryb i wyciągnij wnioski dlaczego nie mogą być razem i dlaczego nie w zbiorniku tej wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...