Skocz do zawartości

Jakie jony?


king1000
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zapytałem ponieważ zaopatrzyłem się w test Fe zooleka i troszkę się wystraszyłem, że utopiłem 20 kilka złociszy. Zrobiłem wczoraj pierwszy test i wyszło 0 ppm. W instrukcji wyczytałem, że "Nie wszystkie związki żelaza są przyswajane przez rośliny - preparaty nawozowe dla roślin akwaryjnych zawierają rozpuszczalne kompleksowe związki żelazowe (Fe II)". 

 

Czy to znaczy, że wyszło zero, bo nie mam w ogóle żelaza, czy po prostu test mierzy stężenie jonów Fe II, a ja w chelacie Fe 13% dostarczam jony Fe III ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy to znaczy, że wyszło zero, bo nie mam w ogóle żelaza, czy po prostu test mierzy stężenie jonów Fe II, a ja w chelacie Fe 13% dostarczam jony Fe III ?
Jest możliwość ze test mierzy fe II a to z kolei nie oznacza że nie masz żelaza w wodzie. Druga opcja to słaby chelat i rozpadanie związków żelaza ich utlenianie lub wiązanie w nierozpuszczalne w wodzie wodorotlenki żelaza. Wątpliwa jest też dokładność testów na pomiar żelaza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że rośliny nie wybarwiają się na czerwono. Problem może okazać się bardziej złożony, jony fe3+ są nierozpuszczalne w neutralnym i zasadowym środowisku czyli są niedostępne dla roślin. Lepszym wyjściem będzie dobry chelat fe2 ale żelazo to nie jedyny czynnik wybarwiający rośliny, azot trzymany na niskim poziomie również przyczynia się do ich wybarwiania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o azocie to wiem już wyczytałem, ale jak tu trzymać mały azot, kiedy PO4 ok. 2ppm. W kranówie mam go 0,8ppm, a ostatnio zrobiłem testy i mam wrażenie, że kolor wychodzi poza skale, może ja źle odczytuję testy, kiedy fiolkę wezmę do góry pod okno to mam wrażenie, że na skali to ok. 1ppm, a jak zrobię jak w instrukcji to wychodzi poza 2ppm. Niektóre rośliny rosną, a niektóre np. heydiotis stoją i sam nie wiem już w którą stronę iść.  Kurcze sam nie wiem, zacząłem podawać żelazo, bo wyczytałem, że może pomóc w zbiciu fosforu. Zapodam foty i może powiecie, czy brak żelaza, czy nadmiar azotu?

 

ef5ea62654c1.jpg

 

f5d71892e4f0.jpg

 

a6906e9b5677.jpg

 

570581a9a4c3.jpg

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki test na po4 ? Jeśli jbl to przeczytaj instrukcję o mierzeniu poza skalowym. 

 

Fosfor z żelazem ma coś wspólnego. Mogą się wzajemnie wytrącać.

 

Ile masz azotu teraz ?

 

Ja mam po4=0,2-1,0mg/l i no3=15mg/l. Ludwigia się wybarwia, ale na to wpływ ma światło.  Czytałem o metodzie wybarwiania poprzez limitowanie makro.

 

 

Nadwódka jest dziwnie blada, ale to nie przedawkowanie Fe. Z drugiej strony te nitki to może być nadmiar Fe, chociaż nie są to typowe nitki wywołane Fe. Czy te nitki oplatają rośliny i tworzą takie gęste krzaczki ? 

Te żółte barwy to może niedobór azotu ? Nie wiem. Może opisz dokładnie akwarium i nawożenie.

 

Ten żółty to może być także niedobór Fe. 

 

Skoro test Fe pokazuje 0mg/l, to bym dał dawkę od razu 0,2mg/l Fe i obserwował czy nastąpi poprawa. Tak bym zrobił.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa 90l.

 

2 x 24W 6500K

 

6 x neon innesa

5 x kirysek sterby

2+1 pielęgniczka kakadu

2+1 gupik

 

tak jak radziłeś w temacie dotyczącym nawożenia podaje 

 

dziennie 1x10ml (odmierzane strzykawką) i to dostarczy Ci 

- azotu w ilości 1,47mg/l i 0,93mg/l potasu

 

Po tygodniu (7x10ml) dostarczy Ci :

-azotu 10,31 mg/l 

-potasu 6,49 mg/l 

 

tak dawkuję, tylko ze względu na fosfor dawka x2, a więc tygodniowo daje 20,62 mg/l azotu.

 

Fosforu nie podaję wcale, bo go jest pod dostatkiem.

 

Źelazo od dwóch tygodni, najpierw tygodniowa dawka była 5ml co dawało 0,2 mg/l - tygodniowo, ale po zrobieniu testu i wyniku 0, podaje teraz x2 czyli 0,4 mg/l tygodniowo.

 

Co2 - 2  butelki 1,5l w każdej zacier 1410 zmieniane na przemian co 1 tydz.

Carbo w płynie AquaArt 1,5 zalecanej dawki.

 

Plus mikro Fluorish Seachem 2 razy w tygodniu po 0,5 ml.

 

I to wszystko. 

 

Jeżeli chodzi o światło 0,53 W/l to nie tak mało, a przy nim coś powinno się wybarwiać, widziałem pięknie wybarwione roślinki i przy 0,4 W/l.

 

Tak się zastanawiam, czy w miękiej wodzie jest dużo wapnia, a mniej magnezu? Bo idąc za moimi wodociągami w tej chwili

ph- 7,2

CaCO3 - 82

dh - 5,6

 

Może za szybko oczekuję efektów, a moje roślinki głodne żelaza, chłoną  wszystko co im podam?

 

Teraz idąc za Twoimi wskazówkami zrobiłem test na wodzie demineralizowanej i jest ok. 0ppm

 

Pierwsza metoda poza skalowa czyli

 

1x5ml akwa + 1x5ml demin. test pokazuje 0,8 - 1,2 ppm

czyli dobrze je odczytuję wychodzi 2 - 2,5 ppm.

 

skąd tyle fosforu 3 gupiki go dostarczą, bo to nie było planowane.

 

Te nitki nie oplatają roślin, rzekłbym, że raczej tworzą taki meszek między liścimi, najlepiej widać to na microsorium.

 

Teraz sobie przypomniałem, że kiedyś experymentowałem z pałeczkami nawozowymi, ale po kilku dniach je wygrzebałem i po 3/4 roku na pewno nie powinno być po nich śladu.

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tak dawkuję, tylko ze względu na fosfor dawka x2, a więc tygodniowo daje 20,62 mg/l azotu.
To jaki masz azot przed podmianą? Na pewno kumuluje się go sporo i przez to masz blade rośliny. Podaj wszystkie parametry wody kranowej i akwa przed podmianą. Czegoś brakuje i przez to kumulują się związki. Proponuje założyć osobny temat i opisać wszystko łącznie z podłożem filtrem wkladami itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pałeczki nawozowe nie są złe jeśli nie ma ich w nadmiarze.

Azot  dałeś x2, ale nie koniecznie tak musi być. Ja przez 7 mies. miałem po4>2-3mg/l. Azotu miałem ok. 10mg/l. 

Co masz w podłożu ? Jakie masz podłoże.

 

Nie znam się za bardzo na tych nitkach, Może Mapet się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To jaki masz azot przed podmianą? Na pewno kumuluje się go sporo i przez to masz blade rośliny. Podaj wszystkie parametry wody kranowej i akwa przed podmianą. Czegoś brakuje i przez to kumulują się związki. Proponuje założyć osobny temat i opisać wszystko łącznie z podłożem filtrem wkladami itd.

 

Azot, przed podmianą w zależności ile go podaje, jeśli daję dawkę x2 czyli 20 ml tygodniowo (wyjściowa w założeniu rozrabianego KNO3 była 10ml => 11,46 NO3) to przed podmianą mam 10 - 15 mg/l KNO3

 

Fosforany, od jakiegoś czasu wahają się często gęsto 1,8 mg/l i więcej tak jak pisałem nawet 2,5mg/l. Nie podaję nic!

 

Kranówka:

 

NO3 - 5 mg/l

PO4 - 0,8 mg/l

Fe - 0 mg/l

 

to były testy jakie posiadam, a teraz wodociągi:

 

1. http://www.aqua.com.pl/Resources/file/Laboratorium/Internet_02_2014.pdf

 

2. http://www.aqua.com.pl/Resources/file/Laboratorium/Tabela%20twardo%C5%9B%C4%87%203.pdf

 

 

 

Co masz w podłożu ? Jakie masz podłoże

 

Podłoże żwirek granulacja 2 - 4 mm. W sumie jałowy, tylko 6 kulek G-T JBL - a.

 

Filtr JBL e901 od góry: gąbka, ceramika, gąbka, ceramika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nitki nie oplatają roślin, rzekłbym, że raczej tworzą taki meszek między liścimi, najlepiej widać to na microsorium.

 

Ja obstawiam, że to Oedogonium (sprawdź), wywołane małą ilością CO2 w wodzie, masz bimbrownię która nie wytwarza tylko czystego CO2.

Przyjmijmy tak na oko, że 2 bąbelki z bimbrowni to tylko jeden z nich jest czystym CO2 dodatkowo jej "nieregularna" praca i duże akwa.

Jeszcze jak do tego dodać słabe rozpuszczanie to masz efekt gotowy.

Braki węgla wywołują blokowanie wchłaniania reszty pierwiastków, może dlatego masz tak skumulowany fosfor.

Poszukaj i przemyśl co Ci utrzymuje fosfor na takim wysokim poziomie, jeżeli znajdziesz i usuniesz to, to ratuje Cię zmniejszenie ilości światła.

Jeżeli nie to dokupienie butli i zrobienie reaktora (100% rozpuszczalności).

Jeżeli teraz zmniejszysz ilość światła może dojść do przenawożenia.

Masz/miałeś sinice?

Albo test na fosfor jest "wadliwy". Jak masz okazję zrób test na PO4 u kogoś (zoologiczny, kolega) i porównaj ze swoimi wynikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Albo test na fosfor jest "wadliwy". Jak masz okazję zrób test na PO4 u kogoś (zoologiczny, kolega) i porównaj ze swoimi wynikami

 

Test powinien być ok. Robiłem na demineralce i pokazało 0ppm.

 

 

 

Masz/miałeś sinice?

 

Jeśli dobrze rozszyfrowałem ze zdjęć, takie zielone glony, tworzące się między podłożem, a szybą przy samym dnie, to owszem posiadam.

 

Ja obstawiam, że to Oedogonium

 

 

Prawdopodobnie tak.

 

 

 

Jeszcze jak do tego dodać słabe rozpuszczanie to masz efekt gotowy.

 

Do rozpuszczania używam dyfuzora ze spiekiem ceramicznym "Aquario"

Może filterek za słabo podkręciłem, bo chodzi tak na troszkę mniej niż połowa i dystrybucja co2 w zbiorniku jest za słaba?

 

Jeszcze jedno, kiedyś kolo w sklepie mówił mi, że może bimbrownia powodować zwiększenie fosforanów w akwarium, czy może to być prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w stacji napełniania butli i zarezerwowałem takową 1,5kg. Cena 120 złociszy, ale jeszcze się potarguję. Możecie doradzić co do tego dokupić, bo widzę, że operujecie nawet nazwami firm. Czy do 200PLN dam radę skompletować?

 

P.S. Zapomniałem - oto moje gloniszcza:

 

post-16388-0-19228100-1395408730_thumb.jpg

 

post-16388-0-00518400-1395408826_thumb.jpg

 

post-16388-0-86728500-1395408906_thumb.jpg

 

post-16388-0-20088100-1395408979_thumb.jpg

 

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozpuszczania używam dyfuzora ze spiekiem ceramicznym "Aquario"

 

Kup lipowy za 3 zł +1,75 przesyłka. Wg mnie najlepszy. 

 

Za 200zł zmieścisz się. Potrzebujesz reduktor, najlepiej na dwa zegary - 70zł + przesyłka - nówka. Ponadto zaworek precyzyjny.

 

Może to faktycznie sinice. Słabo widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke nie miałem czasu i nie pisałem, dziś zrobiłem testy kranówy i akwarium (wziąłem się za to na spokojnie i bez nerwów).

 

Kranówa 

 

PO4 - 2 ppm

NO3 - 1 ppm

Fe - 0,0 ppm

 

AKwarium:

 

PO4 - 1,6

NO3 - 20 

Fe - 0,1

 

Coś drgnęło z tym żelastwem - zrobiłem tak jak radził tomeksup podałem 0,2 mg/l jednorazowo + 0,4 mg/l rozbite na tydzień + żelazo jakie mam w mikro (podniosłem dawkę do 1ml dwa razy na tydzień) i faktycznie rośliny w miarę bąblują, ale mam wrażenie, że glonów przybyło. 

 

Z ciekawości zadzwoniłem dziś do wodociągów i miły pan powiedział, że zgodnie z rozporządzeniem jakimś tam, fosforanów się nie bada, a przynajmniej, nie trzeba podawać do informacji. Ale udzielił mi informacji, że poziom P2O5 (jeśli przekręciłem poprawcie) mają właśnie ok 1,5 - 2, po prostu w niektóre rejony dodają jakieś inchibitory antykorozyjne i stąd może być wysoki poziom, a dopuszczana norma jest do 5 mg/l.

 

Niedługo może włączą wodę u teściów na działce, to zobaczymy co tam mają, najwyżej naciągne teściów na 20l wody tyg.

 

Nie dają mi spokoju te glony, czy niedobory żelaza mogą powodować glony? Czy tak jak pisał Mapet - bimbrownia jest niewystarczającym źródłem CO2?

 

Chyba zawsze będę robił test pozaskalowy, ponieważ mam wrażenie, że łatwiej odczytać wtedy skalę.

 

P.S.Jeśli jest ktoś z Bielska okolice słonecznego niech napisze jakie ma parametry kranówy i jak sobie z tym radzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kranówa 

 

PO4 - 2 ppm

NO3 - 1 ppm

Fe - 0,0 ppm

 

Wysoki poziom po4 (jeśli dobrze mierzysz) wynika z fosforowania wody przez wodociągi aby ukryć możliwość wytrącania Fe z rur Gdyby nie fosfor to miałbyś przekroczone żelazo w kranówie.

 

P2O5

 

tak się podaje

 

 

 inchibitory antykorozyjne

 

Czyli przyznał, że walą fosfor do kranu, bo żelazo i korozja rur szaleje.

 

a dopuszczana norma jest do 5 mg/l.

 

Zgadza się. Tak czy owak woda pozostawia trochę do życzenia dla pijącego kran, nawet z czajnika,

 

 

Chyba zawsze będę robił test pozaskalowy, ponieważ mam wrażenie, że łatwiej odczytać wtedy skalę.

 

Jeśli tak Ci wygodnie, to nie ma problemu,

 

Coś drgnęło z tym żelastwem - zrobiłem tak jak radził tomeksup podałem 0,2 mg/l jednorazowo + 0,4 mg/l rozbite na tydzień + żelazo jakie mam w mikro (podniosłem dawkę do 1ml dwa razy na tydzień) i faktycznie rośliny w miarę bąblują, ale mam wrażenie, że glonów przybyło. 

 

Czyli żółte liście to brak Fe. Teraz nie przeginaj z nim. Celu w 0,2-0,3mg/l.

 

Podajesz carbo ?

 

Jeśli masz kH>6 to daj 5ml octu zwykłego, spirytusowego bez bajerów, później codziennie po 1ml i obserwuj kH, pH i rośliny. Ocet zbije pH minimalnie w takich dawkach i obniży kH, ale uważaj aby nie zejść z kH <5.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podajesz carbo ?

 

Jeśli masz kH>6 to daj 5ml octu zwykłego, spirytusowego bez bajerów, później codziennie po 1ml i obserwuj kH, pH i rośliny. Ocet zbije pH minimalnie w takich dawkach i obniży kH, ale uważaj aby nie zejść z kH <5.

Sorry że się wtrącę , ale ma pytanie do tomeksup , podając codziennie ustaloną dawkę octu wskazane też jest dawkowanie Carbo , czy to już jest zbyteczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoki poziom po4 (jeśli dobrze mierzysz) wynika z fosforowania wody przez wodociągi aby ukryć możliwość wytrącania Fe z rur Gdyby nie fosfor to miałbyś przekroczone żelazo w kranówie.

 

Mierze dobrze, ale z odczytem mam problem, ale jak będę miał troszkę czasu, wpadnę do sklepu z kranówą i poproszę, aby zmierzyli fosfor i będę miał porównanie.

 

 

 

Zgadza się. Tak czy owak woda pozostawia trochę do życzenia dla pijącego kran, nawet z czajnika,

 

Ostatnio tak się zastanawiałem, czy przegotowanie wody nie zmniejszy w nich ilości pierwiastków? Bo chyba KH i GH da się zbić w ten sposób?

 

 

 

Czyli żółte liście to brak Fe. Teraz nie przeginaj z nim. Celu w 0,2-0,3mg/l.

 

Oby się potwierdziło, bo zastanawia mnie też ostro magnez. Po lekturze na temat magnezu dowiedziałem się, że w miękkiej wodzie jest go mało, a dużo wapnia, a i objawem niedoborów jest bladość liści.

 

 

 

Podajesz carbo ?   Jeśli masz kH>6 to daj 5ml octu zwykłego, spirytusowego bez bajerów, później codziennie po 1ml i obserwuj kH, pH i rośliny. Ocet zbije pH minimalnie w takich dawkach i obniży kH, ale uważaj aby nie zejść z kH <5.

 

 

Niestety nie mam testów kH i gH, a swego czasu eksperymentując z octem miałem wysyp glonów - doszedłem do dawki 7ml dziennie. Dziś jednak bardziej skłaniałbym się do tego, ze cały czas to nieustabilizowane nawożenie. Carbo podaję AquaArt w ilości 1,5 zalecanej dawki.

 

 

 

Sorry że się wtrącę , ale ma pytanie do tomeksup , podając codziennie ustaloną dawkę octu wskazane też jest dawkowanie Carbo , czy to już jest zbyteczne ?

 

Pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie, a mianowicie wszyscy stosujący ocet do akwarium w zamyśle mają zastąpienie Carbo w płynie. Różnica polega na tym, że przy occie węgiel uzyskujesz z rozkładu kwasu octowego, a przy Carbo w płynie z rozkładu aldehydu glutarowego. Lej ostrożnie i z głową, bo ocet to nie to samo co carbo w płynie.

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio tak się zastanawiałem, czy przegotowanie wody nie zmniejszy w nich ilości pierwiastków?

 

Po gotowaniu zbijasz tylko kH. W resztę nie wnikamy.

 

Oby się potwierdziło, bo zastanawia mnie też ostro magnez. Po lekturze na temat magnezu dowiedziałem się, że w miękkiej wodzie jest go mało, a dużo wapnia, a i objawem niedoborów jest bladość liści.

 

Bladość to oznaka wielu problemów. Podaj 3-5mg/l Mg jednorazowo i patrz. 

 

Niestety nie mam testów kH i gH, a swego czasu eksperymentując z octem miałem wysyp glonów - doszedłem do dawki 7ml dziennie. Dziś jednak bardziej skłaniałbym się do tego, ze cały czas to nieustabilizowane nawożenie. Carbo podaję AquaArt w ilości 1,5 zalecanej dawki.

 

Wg mnie ocet w ilości 5ml dziennie to optimum na takie akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...