Skocz do zawartości

Moje Pierwsze Akwarium (czy wszystko ok?)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Moje pierwsze w życiu akwarium.

 

 

Zbiornik: 112L profil

Oświetlenie: Flora Glo (20W tył) , Aqua Glo (20W przód) od 10:00 do 22:00

Filtr: JBL e901 ( deszczownica 3-4 cm pod taflą)

Napowietrzacz: JKA Ap98 Champion

Grzałka: Periha Aqua Heater HA-200  (temp w akwarium 26C)

 

Roslinność:

Echinodorus Izabela(tył),

Echinodorus Rose(tył),

Alternanthera Splendida(tył),

Lilaleopsis(przód),

Limnophila sessiflora

 

Podłoże:

Aqua Substrate II+ (przód 2cm, tył 3-4cm)

Żwir (przod 2cm, tył do 4cm)

 

Duży korzeń, kokos, cos ala jaskinia z kamieni.

 

Obsada:

Molinezje 3 złote i 3 czerwone

Mieczyk Hellera 3 sztuki jedna samica, dwa samce

Glonojad Albinos

Kiryski 1 samica 1 samiec

Ampularia 2 sztuki

 

Akwarium wystartowało 5 marca 2014.

Na początku wlane było JBL Biotopol i poźniej wedle instrukcji JBL Denitrol

Co o tym sądzicieę Czy popełniłem jakieś błędy?

 

Ryby Kiryski i glonojada odziedziczyłem od znajomego ponieważ likwidował akwarium.

 

post-20682-0-19250600-1395053202_thumb.jpg

Edytowane przez kamyk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże dla ryb dennych średnie, najlepszy byłby tu piasek. Jeśli chcesz trzymać kiryski to wymień podłoże. Kiryski to ryby stande także minimum 6 sztuk należałoby trzymać. Dla glonojada troche za małe akwa. Osobiście dołożyłbym roślin i zamienił tą sztucznie wyglądającą jaskinie na jakiś korzeń lub zupełnie wyrzucił. Kokos bym gdzieś ukrył lub obsadził mechem. Termometr na boczną szybę i grzałkę też bym gdzieś ukrył. :) będzie ciszej (chyba, że lubisz szum wody). Pare zmian i myśle, że będzie przyzwoicie

 

Dopiero teraz doczytałem, że akwa powstało 5 marca! Dlaczego nie odczekałeś min 3 tygodni aż akwa dojrzeje? Poczytaj o cyklu azotowym. Rozumiem też, że filtr chodzi 24h/dobę?

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak filtr chodzi 24 na dobę. A byłem w sklepie akwarystycznym w Koszalinie i powiedzieli mi, że po max 7 dniach mogę wpuścić rybki. Wpuszczałem je stopniowo, nie wszystkie naraz. Ciągle dolewam JBL Denitrol około 3ml dziennie. Deszczownica jest między 3-4cm pod wodą. A ten glonojad albinos jak duży urośnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłeś krytyczny błąd, czyli nie poczekałeś, aż akwarium dojrzeje, wpuściłeś obsadę za wcześnie i do tego na "chybił trafił". Teraz kup testy kropelkowe Ph, Kh, Gh, NO2 i NO3, badaj wodę na obecność NO2, NO3 i rób podmiany, żeby nie wytruć obsady, chociaż pewnie i tak będą zgony. Normalnie akwarium dojrzałoby może w 3 tygodnie nawet, a teraz sam sobie ten proces przedłużyłeś i w dodatku ryby będą cierpieć. A najlepiej, to oddaj wszystkie ryby, ustabilizuj akwarium, kup testy, poczytaj, zmierz parametry i do parametrów dostosuj nową obsadę. A tak na marginesie ten koperek z tyłu to Limnophila sessiflora (co i tak jest najmniej ważne w tym galimatiasie). Przy tym podłożu zapomnij o rybach dennych np. ww. kiryskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test PH Zoolek mam i wynik jest następujący robiony dzisiaj rano: Skala pH od 6,0 do 8,0 wynik: 7,4

Reszty testów nie posiadam ale zostaną zakupione w ciągu mam nadzieje tygodnia. Ale podjadę do sklepu akwarystycznego i już dzwoniłem do nich i robią testy kropelkowe Sery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie: Flora Glo (20W tył) , Aqua Glo (20W przód) od 10:00 do 22:00

Jaka barwa światła? Nie tylko ważna jest moc świetlówek, ale i ich barwa.

Cza świecenia za długi. W dojrzewającym zbiorniku czas świecenia zwiększamy stopniowo, optymalnie do 10 godzin.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakoś nie widzę potrzeby kupowania testów no2.

W takim razie poczytaj o cyklu azotowym, może to wyprowadzi Cię z błędu. Jako pierwszy pojawia się amoniak (szkodliwy dla ryb), w drugiej kolejności NO2 (jeszcze bardziej szkodliwe) i dopiero NO3 (dopuszczalne większe stężenia niż NO2 i absorbowane przez rośliny w przeciwieństwie do ww.) Więc skoro akwarium jest świeżo założone i dopiero rozwijają się kolonie bakterii Nitrosomonas i Nitrosospira, a w akwarium już są ryby, to nadal uważasz, że test na NO2 jest niepotrzebny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki T8:

Aqua Glo 18,000 K ,  555Lumen

Flora Glo  2,800 K  ,   650Lumen


Dwie godziny temy zauważyłem 4 takie maleństwa. I zauważyłem że samica mieczyka nie ma juz dużego brzucha więc chyba to małe mieczyki.

post-20682-0-02918700-1395074479_thumb.jpg

 

Czytając wypowiedzi stwierdzam że troche spaprałem obsade, no widocznie niepotrzebnie sugerowałem się opiniami sprzedawców w sklepie.

 

Jutro z rana pojade do akwarystycznego i zrobie testy wody.

Edytowane przez kamyk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zrobieniu testów

 

W takim razie zrobię tak jak piszecie: kiryski i mieczyki oddam. Ale z tym glonojadem baaardzo mi się podoba on i jaki on duży urośnie? Może mogę jeszcze go potrzymać czy lepiej go oddać?

 

Zostaną molinezje 6sztuk 3złote i 3czerwone

2 ampularie

no i może ten glonojadzik

 

I chciałbym dokupić Molinezje czarne np 3sztuki

Chciałbym jakieś rybki troszkę większe myślałem o Gurami lub Prętniki  ale tutaj nie wiem ile sztuk danego gatunku?

Chciałbym również krewetki wpuścić

Później chciałbym obsadzić mchem napewno kokosa  i  pomyśle co jeszcze

 

Proszę o wypowiedź co sądzicie o tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie poczytaj o cyklu azotowym, może to wyprowadzi Cię z błędu. Jako pierwszy pojawia się amoniak (szkodliwy dla ryb), w drugiej kolejności NO2 (jeszcze bardziej szkodliwe) i dopiero NO3 (dopuszczalne większe stężenia niż NO2 i absorbowane przez rośliny w przeciwieństwie do ww.) Więc skoro akwarium jest świeżo założone i dopiero rozwijają się kolonie bakterii Nitrosomonas i Nitrosospira, a w akwarium już są ryby, to nadal uważasz, że test na NO2 jest niepotrzebny?

Patrzcie, mamy mądralę. "Poczytaj..." Hohoho. Napisz nam lepiej akwa-specu po co testy na NO2 nowicujszowi, który baniak już wystartował. Kiedy je wykorzysta? Dzisiaj, jutro?

Po tygodniu od startu są w ogóle nie potrzebne i tylko się zmarnują, no chyba, że filtrujesz wodę skarpetą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie, mamy mądralę. "Poczytaj..." Hohoho. Napisz nam lepiej akwa-specu po co testy na NO2 nowicujszowi, który baniak już wystartował. Kiedy je wykorzysta? Dzisiaj, jutro?

Może wynalazłeś "złoty środek" i potrafisz określić czy akwarium dojrzało bez testu na NO2? Podziel się wiedzą z innymi.

 

A tak na marginesie to :

 

 

 

Po tygodniu od startu

 

 

Akwarium wystartowało 5 marca 2014.

Czy od 5 marca minął tydzień?

 

 

 kamyk. Krewetki w zbiorniku z Molinezjami nie przetrwają. Natomiast co do barwy świetlówek, to też trochę popłynąłeś ;-) .

Przy 2 świetlówkach bardziej odpowiednia barwa to 1x 5500-6500K i 1x 7000-8500K.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5-go marca było włożenie wszystkiego co martwego oraz roślin. Od zalania zbiornika codziennie był dodawany JBL Denitrol tak jak jest napisane w instrukcji na nim. Pierwsze ryby pojawiły się 12 marca w godzinach porannych.

 

Dzisiaj jakoś po 10 rano wezmę wodę i jadę do akwarystycznego zrobić testy kh, gh, no2, no3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No2 po 2 tygodniach jest już na granicy niewykrywalności. Weryfikacja jego obecności po tym okresie jest bezcelowa. Jeżeli masz inaczej, to obejrzyj filtr, czy może się nie spalił.

 

Nie mówcie mi ludzie, że badacie no2 w dojrzałym baniaku.. Ile jest? 0 czy może 0,05? Co tydzień badacie? A chlor? Też mierzycie regularnie?

 

Sent by Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na zbrojnika i mieczyki za małe akwarium. Kiryski WYMAGAJĄ piachu.

 

Dzisiaj 2 Kiryski zostaną oddane jak i również 3 mieczyki w dobre ręce.

Glonojad ten co mam jakie osiąga rozmiary? Może mogę go jeszcze przetrzymać?

Wczoraj czepił się Ampularii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Patrzcie, mamy mądralę. "Poczytaj..." Hohoho. Napisz nam lepiej akwa-specu

 

Po pierwsze, nie podniecaj się, panuj nad nerwami, naucz się mniej agresywnego sposobu wypowiedzi lub ewentualnie "poluzuj rajstopy".

 

 

 

po co testy na NO2 nowicujszowi, który baniak już wystartował. Kiedy je wykorzysta? Dzisiaj, jutro?

Najlepiej gdyby wykorzystał je od razu. Poprzez wpuszczenie ryb do niedojrzałego akwarium będzie duży skok NO2, więc będzie musiał podmieniać wodę co dodatkowo wydłuży czas dojrzewania akwarium. Innej możliwości stwierdzenia poziomu NO2 nie widzę.

 

 

 

Po tygodniu od startu są w ogóle nie potrzebne i tylko się zmarnują

W zaistniałej sytuacji, nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak długo NO2, będzie się utrzymywać na niebezpiecznie wysokim poziomie. Poza tym testy mają ważność 2 lata, więc mogą się jeszcze w kilku sytuacjach przydać:

- stawianie kolejnego akwarium.

- awaria filtra

- restart zbiornika

- leczeniem chorób też można wybić bakterie i zachwiać równowagę, a wtedy test się przyda.

Przez 2 lata sporo może się wydarzyć. Poza tym koniec offtopa, chcesz podyskutować o teście na NO2 to załóż osobny temat, tu chyba wszystko zostało już powiedziane.

 

Pozdrawiam

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No2 po 2 tygodniach jest już na granicy niewykrywalności. Weryfikacja jego obecności po tym okresie jest bezcelowa.

Na jakiej podstawie to stwierdzasz? Oświeć mnie.

Zastanowiłeś się nad tym, że może owszem i jest na granicy niewykrywalności, ale nie dlatego że go JUŻ nie ma, tylko dlatego że go JESZCZE nie ma.

Przemyślałeś kiedyś prawidło : że każde akwarium jest inne, dojrzewa na innej wodzie, filtrze, podłożu itd.?

Taka sytuacja... w moim zbiorniku, podczas dojrzewania. NO2 przez 3 tygodnie wynosiło ZERO. Potem gwałtownie zaczęło rosnąć do wartości  ponad 3 mg/l. Spadło dopiero po 4 tygodniu...

Jak to wytłumaczysz? I dodam że mój przypadek nie jest odosobniony.

Chociaż po ostatnio zakładanych wątkach i postach, to chyba jest, bo 90% "akwarystów" najpierw wpuszcza ryby, potem czyta o cyklu azotowym a na końcu zakłada wątki w stylu "pomocy". Oczywiście o testach na NO2 dowiadują się jak już jest "pozamiatane", a zbiornik nadają się do restartu lub gwałtownych ingerencji z zewnątrz w celu ratowania obsady.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zakończyłem robić podmianke wody. NO2 4mg na litr. NO3 okolo150. KH niecale 3. GH 6. W sklepie powiedzieli mi bym dzisiaj podmienił pół zbiornika i jutro tez pół. Ogolnie masakra testy wyszły. Powiedzcie czy jutro też robić tą podmianke? Oczywiscie z uzdatniaczem wody Sera. Teaty były ktopelkowe Sera

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez kamyk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym pisałem w poście wyżej... W tej chwili masz w zbiorniku zapewne apogeum wartości NO2, na temat jego poziomu może nam się teraz althaar wypowie?

Masz dwie opcje:

1. Jak masz możliwość oddaj na przechowanie wszystkich mieszkańców, daj spokojnie dojrzeć zbiornikowi, mierz parametry.

2. Jeśli pozostawisz zbiornik zarybiony, to jedynym ratunkiem są częste (ale nie codzienne) podmiany wody w ilości około 40% objętości akwarium, a to i tak nie da Tobie żadnych gwarancji, że ryby przeżyją. Czas dojrzewania takiego zbiornika (przy opcji z podmianami) znacznie się wydłuży.

Odnośnie uzdatniaczy nie mam wyrobionego zdania, bo ich nigdy nie używałem.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj oddane będą 2kiryski i 3 mieczyki pogadam może przechowają mi molinezje i glonojada. Powiedz jak mam rozumieć częste podmiany wody, co 2dni? Czy warto podmienić wodę jutro znów 50% zbiornika?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiana już zrobiona od_razu po powrocie ze sklepu jak mi testy zrobili. To ta ampularia coś wydziela z siebie, że taka bomba biologiczna? Jak czytałem na innym portalach nic nie pisali.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

o ta ampularia cos wydziela z siebie że taka bomba biologiczna jak czytałem na innym portalach nic nie pisali.

A znasz jakiegoś przedstawiciela fauny , który nic nie wydziela ;-) ? Nawet jak te które masz, to młode osobniki i nie wydzielają dużo odchodów, to też są to żywe stworzenia wrażliwe na związki azotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...