Skocz do zawartości

Gurami marmurkowy - rozmnażanie


panufnik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od wczoraj zauważyłem jak samiec gurami marmurkowego rozpoczął budować gniazdo przy grzałce w narożniku. Dodam, że mam baniaczek o pojemności 360 litrów dość dobrze zarośnięty, trochę jest też roślin pływających. Temperatura 27,5 stopni. Proszę powiedzcie mi czy coś może z tego być. Nigdzie nie doczytałem się jak rozpoczyna się tarło. Z tego co zaobserwowałem to że samiec pilnuje gniazda (spienione miejsce) a samiczki przy nim nie widzę. Samiczka która wydaje mi się że jest zainteresowana - obserwuje samca z odległości ale nie podpływa. Czy ona podpłynie do samca jak ten skończy budować gniazdo?

 

Proszę o informacje jeśli obserwowaliście przygotowania do tarła i tarło.

 

Założyłam Ci osobny temat.

/ Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli samica jest gotowa do tarła to na pewno podpłynie pod gniazdo do samca w celu odbycia tarła. Po tarle gniazdem i ikrą będzie się opiekował samiec. Jeśli w akwarium nie ma kryjówek w których samica będzie mogła się ukryć, to może być napastowane przez samca, a nawet przez niego zabita. Ja osobiście po odbytym tarle przez guraminy ( Tarło odbywało się w akwarium tarliskowym, a nie ogólnym ) odławiałem samice zaraz po skończonym tarle, a samca po wykluciu się młodych.

Edytowane przez splend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami jak się przyjrzy dokładnie gniazdu to można dostrzeć w nim ikre. Poza tym przyglądając się zachowaniu samca można przypuszczać że w gniaździe jest już złożona ikra. Samiec jak już w gnieździe jest ikra to przejmująć nad nia opiekę odgania od gniazda inne ryby łącznie z samicą. Spróbuj się ostrożnie przyjrzeć gniazdu oraz zachowaniu samca i wtedy może uda Ci się stwierdzić czy ryby przystąpiły już do tarła i ikra została złożona czy jeszcze nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko coś tam dostrzec. Gniazdo znajduje się w samym rogu akwarium a nie chciałbym podnosić na tyle pokrywy aby oziębić temperaturę powietrza. Muszę sobie porównać sobie gniazda z netu z moim.

 

Nie wiem czy czasem tego samca co pilnuje gniazda i samiczkę obserwującą z pewnej odległości nie przenieść do kotnika i tam je zostawić samym sobie :) Może zostanę ojcem chrzestnym :)


I jeszcze jedno jak szybko mogę ewentualnie spodziewać się narybku - czy gniazdo jakoś będzie ewoluowało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem nie dawno moje guraminy przystąpiły do tarla w akwarium ogółnym. Wiedziałem że na odchowanie narybku w ogólnym nie ma szans, a wiec za pomocą szklanki wyjąłem gniazdo razem z ikrą i umieściłem je w oddzielnym akwarium z wodą spuszczoną z akwa ogólnego. Po kilku dniach po akwarium pływały maleńkie rybki. Przeniosłe tylko gniazdo z ikrą. Samiec i oczywiście samica zostały w akwarium ogólnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jedno. Nie wiem kiedy zaczęło się tarło - jeśli w ogóle do niego doszło. Jednak po tym jakie jest gniazdo i jakie widziałem w necie chyba coś z tego będzie. Jeśli przyjmiemy, że coś tam jest i samiec pilnuje gniazda to kiedy zostanę ojcem chrzestnym. Samo gniazdo zobaczyłem jak samiec coś przy nim robił lub go pilnował od ostatniej soboty popołudniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@Splend

Jaki baniak, ile litrów dałeś dla Guraminów? Pytam bo też je mam i też mają się ku sobie. Tylko chce zrobić to jak należy i parkę z ogólnego włożyć do akwarium tarliskowego. Tyle że takowego jeszcze nie mam :) Chcę je dopiero założyć i urządzić ale jaki litrarz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użyłem starego akwarium około 80 litrowego. Ważne aby w akwarium były rośliny pływające. Drugą ważną sprawą jest umieszczenie w akwarium jakiś kryjówek gdzie samica będzie mogła się ukryć przed natarczywością samca. Mogą to być np: rośliny przytwierdzone do dna ( w sumie w przypadku tego gatunku podłoże w akwarium może być, choć nie jest konieczne ) Ważne też jest aby w akwarium tarliskowym pracował delikatnie filtr który nie będzie za bardzo poruszał tafli wody ze względu na pieniste gniazdo. Oczywiście filtr należy dobrze zabezpieczyć aby nie wciągał narybku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...